rtklive.com <http://www.rtklive.com/rtk2/?id=2&r=14717>  


Zapadni Balkan od strateške važnosti za NATO • RTK


3-4 minutes

  _____  

Anamari Repić, RTK 

Visoki zvaničnici NATO-a izjavili su danas u Beogradu da je Zapadni Balkan od 
strateške važnosti za NATO, jer od stabilnosti regiona zavisi stabilizacija 
Evrope. Istaknut je značaj partnerskog odnosa NATO i Srbije, zbog zajedničkih 
izazova, pa je saradnja ključna za veću bezbednost u regionu.

Srbija će sama odlučiti o svom odnosu prema NATO savezu, izjavio je za RTK 
Đampaolo Di Paola, nekadašnji načelnik Vojnog komiteta NATO-a.

On kaže da trenutno postoji partnerska saradnja, i da ima puno zemalja koje 
nisu članice NATO-a, ali su partneri.

"Srbija je već partner, a ima puno zapadnih zemalja, kao što je recimo 
Austrija, koje nisu članice NATO-a. Mi ne institiramo u kakvoj će formi biti 
odnosi prema NATO-u. Mi Srbiji kažemo da otvori fer diskusiju među ljudima, o 
pitanju kuda žele da idu, kakve veze žele sa međunarodnim organizacijama koje 
postoje u regionu, kao što je NATO ili EU, ta odluka je na njima. Mi samo 
ohrabrujemo da se vodi otvorena i fer debata o tom pitanju“, izjavio je Di 
Paola.

Visoki zvaničnik NATO-a je ovo izjavio danas nakon konferencije "Beogradska 
NATO nedelja", u organizaciji Centra za evroatlantske studije. Na skupu su 
govorili brojni predstavnici NATO-a, američke vojske u Evropi, američki 
ambasador u Srbiji Kajl Skat, predstavnici Vlade Srbije.

Predstavnici NATO-a su istakli važnost partnerskog odnosa sa Srbijom, a posebno 
saradnju u međunarodnim misijama, obukama i vežbama. Naglašeno je da su odnosi 
zasnovani na uzajamnom poštovanju, da postoje zajednički izazovi, ali i ciljevi 
kao što je stabilnost regiona.

Branimir Filipović, iz ministarstva spoljnih poslova Srbije, je ponovio da 
Srbija ostaje vojno neutralna ali da se zalaže za nastavak partnerskog odnosa 
sa NATO-m zarad mira i stabilnosti u regionu.

Kada je region u pitanju, prema rečima Jelene Milić, direktorke Centra za 
evroatlantske studije, geopolitičke okolnosti su se promenile pa je proširenje 
NATO-a neophodno.

Milić kaže da je članstvo Crne Gore u NATO-u ključno za Srbiju i druge zemlje, 
jer se desilo u uslovima kada Rusija želi da ostvari uticaj u regionu zbog 
svojih interesa.

"Njihovo proširenje je bilo u tim novim promenjenim geopolitičkim okolnostima u 
kojima Rusija ne igra nikome prijateljsku ulogu, njen cilj je da destabilizuje 
Balkan i zaustavi proces demokratizacije svih nas, zbog njenih interesa da bi 
mogla da bude neurotična tačka iz koje će dalje provocirati EU, NATO, da bude 
trojanski konj u jednom prstenu zemalja koje jesu članice NATOa“, upozorila je 
ona.

Predstavnici NATO-a su kazali da je zapadni Balkan od strateške važnosti za 
NATO, jer je stabilnost regiona važna za stabilizaciju Evrope. U tom pogledu je 
važna uloga Kfora.

"Znamo da Srbija traži naše prisustvo, traži ga i Kosovo, Hrvatska, i druge 
NATO zemlje traže da NATO nastavi svoje angažovanje, jer veruju da je prisustvo 
Kfora na Kosovu element stabilnosti, sve dok se ne postigne veće političko 
razumevanje među zajednicama na Kosovu, između Srba i nesrsrpskih zajednica“.

"Mi smo faktor stabilizacije i nastavićemo da budemo prisustni sve dok se to od 
nas traži“, rekao je Di Paola.

  _____  

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00fe01d35ef3%246e48e050%244adaa0f0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to