in4s.net <https://www.in4s.net/haski-tribunal-otrovani-sud/>
Хашки трибунал или отровани суд Чедомир Антић 5-6 minutes _____ Пише: Чедомир Антић Хашки суд је последњи пут пресудио у садашњем облику. У извјесном, поетском смислу, ова пресуда заокружила је рад суда и морално га усмртила. Основан с великим надама и намјерама, у једном свијету који се чинио заокружен и спреман за „крај историје“ постао је убрзо оно што су жељели најгори и најнеискренији међу његовим оснивачима: оруђе неколико западних сила с једнократном употребом. Југословенске народе није помирио. Правду није донио. Оштећени се жале на чињеницу да је осуђено на стотине, а погинуло више од стотину хиљада људи. Хашка правда, уосталом, није донијела оно што су раније доносиле побједе у рату освету, плијен и уништење поражених. Ако је неко побиједио у југословенским грађанским ратовима, то су онда биле САД и савезници. Колико год неправедне према српском народу, вође САД не сањају дрво са сабљама умјесто лишћа, нити хоџу како пјева с Ајфеловог торња – снове многих, од бега Османа до Алије Изетбеговића. Не привиђа им се ни земља „чиста као у Звонимирово вријеме“ нити пјевају „градишким месарима“. Не куну се у мирољубиве намјере у прошлости, а кличу некаквим нацистичким слугама које „Дрину воду прегазише и Србију попалише“. Хашке судије требало је, очигледно је то данас, да успоставе некакву равнотежу, сличну размјери наоружања армија СР Југославије, Хрватске, муслиманско-хрватске федерације и Републике Српске. Требало је времена, али су то и учинили. Ваљало је и да направе преседан с међународним суђењима шефовима „отпадничких држава“. Да ли су у Вашингтону данас задовољни? Можда би и били да се пред једним оваквим судом до данас нашао и Путин или макар ајатолах Хамнеи. Вријеме се промијенило. САД су изгубиле многе ратове, међу њима и неке у којима нису учествовале. Крај рада Хашког суда зато долази као двадесетогодишњица матуре некоме ко је кратко вријеме раније изгубио посао и пропио се… Као подсјећање на чињеницу да је могао поћи другачијим и бољим путем. Хашке судије осудиле су шесторицу политичара и генерала босанских Хрвата на више од једног стољећа робије. За ове људе који су већ провели године у затвору, ова пресуда није могла значити много у смислу одслужења казне. Рецимо, генерал Слободан Праљак провео је у притвору тринаест година. Према правилима трибунала, могао је изаћи на слободу после двије трећине казне проведене у притворској једниници дакле већ током следеће године. Ипак, Праљак је после изрицања коначне пресуде рекао судијама да није злочинац и да одбацује њихову пресуду. Театрално, али смјело и с великом дозом достојанства и трагике у гесту, Праљак је потом подигао некакву посудицу и попио отров. Ускоро је умро. Праљакова смрт засјенила је изречену пресуду. Као и сваки тешки, братоубилачки грађански рат, и овај има само жртве. Оне које су заборављене, па макар суд у служби империје чији злочинци у југословенским ратовима никада неће бити кажњени изрекао пресуду онима који су их убили или мрцварили. Али и једног генерала чији су војници убијали цивиле и мучили затворенике који су скапавали од батина, врућине и жедни пили сопствени урин… Праљака, који не жели ни слободу под жигом срама пресуде, па радије бира смрт. Будуће генерације које ће се мрзјети и којима ће суд (који, што би рекао мостарски професор и хрватски националиста Нино Распудић, воде „исхлапјеле сподобе) бити само аргумент за мржњу и оправдање сваког могућег, можда и тежег осветничког злочина… Остаје и чињеница да после четврт вијека постојања овог суда нико није ништа научио. Србе су грдили што нису прихватили да два милиона њихових сународника постану мањина без права, оцрњени као најгори од оних чији су преци Хитлера звали „течо“, а Ћесара „бабо“. Подржавали су, међутим, херметичну скупину алпских Словена која је била спремна да заустави кретање галаксије Млечни пут због стратешке морске пучине на Пиранском у којој кажу да обитавају велика јата риба. Хрватска је у ратовима захваљујући заштити САД, СР Њемачке и Свете столице побиједила. Ентитет у БиХ није добила зашто што је Туђман желио цијелу Федерацију БиХ и добио је обећање да ће је интегрисати и конфедералним везама повезати. Изгубила је двије општине у Посавини да би добила половину Босанске Крајине. За злочине над Србима Хрвати практично нису осуђивани. Међутим, Хашки трибунал им је пресудом шесторки и посебно њеним дијелом према коме је хрватска влада на челу са Туђманом повела „заједнички злочиначки подухват ради стварања Велике Хрватске“, што у случају Србије није пресуђено, показао прије свега да нису били субјект већ објект у ратовима. Били су пион и треба да буду тога свјесни и срећни са свим оним што су добили. Видимо, међутим, да нису срећни и да су њихове реакције оштре и радикалне. Само што су њихови аргументи помало буђави Срби их износе већ двије деценије. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/026301d36d11%2437bab190%24a73014b0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
