kossev.info 
<http://kossev.info/strana/arhiva/evropski_mir_kosova_i_srbije/14059>  


Evropski mir Kosova i Srbije


Petak 15. decembar 2017, 10:30

Izvor: KoSSev

Autor: Bljerim Šalja (Blerim Shala)

  _____  

Šta mu bi? To mu ne priliči. On bi bar trebalo da zna o čemu se ovde radi - to 
je bila moja prva reakcija nakon što sam pročitao intervju austrijskog 
diplomate, zapravo bivšeg ambasadora, Volfganga Petriča, koji je dao za Dojče 
Vele pre par dana.

Svi koji smo se na ovaj, ili onaj način bavili politikom na Balkanu devedestih 
godina, znamo da je Petrič bio odličan diplomata, vrlo umeren, koji je u 
periodu od 1998. godine, pa do 2002. godine imao vrlo važnu ulogu u ime 
Evropske unije, te međunarodne zajednice: Prvo je bio Specijalni izaslanik EU 
za postizanje mira na Kosovu (prvobitno u duetu sa američkim ambasadorom 
Kristoferom Hilom, a posle, baveći se temom konferencije u Rambujeu sa ruskim 
diplomatom Borisom Majorskim), a onda i visoki predstavnik (High 
Representative) u Bosni i Hercegovini.

Ali je on u ovom intervjuu napravio, bar za mene, par ozbiljnih grešaka koje mu 
ne idu u prilog, to jest, njegovoj naraciji da je došlo vreme za dugoročnu 
stabilizaciju stanja na Balkanu.

Na primer, kada ga novinari pitaju šta savetuje kosovskim političarima (u vezi 
sa dijalogom sa Beogradom, itd), on odgovara na ovaj način: "Kosovo je 
politički podeljena zemlja, slaba država, moglo bi se reći na ivici kolapsa - 
upravo ako se uporedi sa Srbijom, koja se ekonomski i uopšte uzev veoma snažno 
razvila." Tačka.

I šta onda?

On zapravo ništa ne savetuje kosovske političare. Sem što nešto ranije u istom 
intervjuu kaže da se nada da predstavnici Prištine i Beograda mogu da se 
dogovore o "određenim korekcijama granica" (što znači da on zapravo zagovara 
podelu Kosova, ili, pak, razmenu teritorija između Kosova i Srbije), on gore 
pomenutom formulacijom zapravo, ako se tako može reći, ostavlja kosovske 
političare nage i bespomoćne, koji, ako im je država slaba i na ivici kolapsa, 
nemaju nikakvog potencijala, ni mogućnosti da pregovaraju o bilo čemu. 

Ako je stanje na Kosovu takvo, kako ga opisuje Petrič, onda već sada možemo 
reći da zapravo nikakvih ozbiljnih razgovora i pregovora u Briselu (ili bilo 
gde drugde) neće biti, niti ih može biti.

Kada ste tako slabi i kada vam se država raspada, onda vi nemate ni minimum 
političke snage, ni potencijala da se dogovorite sa bilo kim, o bilo čemu. A 
ovde, u slučaju dijaloga između Kosova i Srbije, radi se o jednom procesu koji 
traži da obe strane budu spremne da zajednički stignu do cilja koji bi 
pravosnažio normalizaciju odnosa između dve države.

Na drugoj pak strani, Petrič pravi i treću veliku grešku. Nekako se nada da će 
cela ova priča, kosovsko-srpska, pronaći neku novu naraciju, uspešniju, preko 
očiglednog poboljšanja (što je zasigurno za svaku pohvalu) odnosa između Tirane 
i Beograda.

Pokušaj marginalizacije kosovskih političara u celoj ovoj priči, ponavljanje 
ideje podele Kosova, te težak sud da je Kosovo zapravo propala država koja se 
jedva drži na nogama, zapravo je poziv da se sve ovo što je dosada urađeno u 
dijalogu Prištine i Beograda stavi van snage, da se politički i pravno 
devalviraju svi postignuti rezultati, te da se traže drugi putevi, sasvim novi 
zapravo, koji bi ponovo ubacili narativ teritorija, granica i razgraničavanja, 
koje je Dušan sjajno razotkrio u njegovoj prethodnoj kolumni, a kao poziv na 
nove sukobe, pa čak i na novi rat.

Ja ne vidim, a mislim da svi oni koji imaju i malo iskustva, malo više pameti, 
te dodatno više umerenosti - vide isto što i ja - da Srbija i Kosovo, ova naša 
društva koja i dalje muče muku da postignu unutrašnju stabilnost, te dugoročnu 
perspektivu (a to je Evropska unija, nego šta drugo), imaju volju, mogućnosti, 
snagu da pokrenu nove sukobe među sobom. Tu smo bar načisto.

Nažalost, ja takođe ne vidim, a naravno nadam da se da tu grešim, da smo 
nakupili toliko znanja, umerenosti i snage da se nekako spasemo, ili pak da se 
odvučemo od onoga što sam već na početku ovog našeg dijaloga u KoSSevu nazvao 
„gravitacijom istorije“.

Čim napravimo par koraka u pravom pravcu, da najzad uhvatimo naše vreme i sve 
mogućnosti i perspektivu da istoriju najzad arhiviramo i da vidimo šta možemo 
da napravimo kako bismo uhvatili korak sa Evropom, mi se opet vraćamo nazad na 
polaznu tačku kako bismo se opet prepucavali, kako bismo još jednom postali 
žrtve svih mogućih zavera i kako bismo opet rekli da ne dolazi u obzir ni da 
zaboravimo, ni da praštamo. Tačka.

Mislim da je Dušan jednom jedinom rečenicom rekao zapravo o čemu se radi, a 
pozivajući se na tragično iskustvo Evrope pre samo pola veka, ili nešto više, 
te iznalazeći parelele između te Evrope i sadašnjeg Balkana.

Aposlutno je tačno da je ideja Evropske unije proistekla iz ideje mira. Da se 
nije dogodio Drugi svetski rat, nikada ne bi bilo Evropske unije. Drugačije 
rečeno, mir koji nije Evropski između Kosova i Srbije, između svih ovih 
preostalih država Zapadnog Balkana koje čekaju na zadnjoj stanici da ih najzad 
pokupi voz zvani Evropska unija, nije ni moguć.

Mi smo u prošlosti imali nekoliko verzija mira, koje su u prvom redu bile 
rezultat evropskog poretka koji je zapravo bio samo primirje između dva svetska 
rata, ili pak rezultat velike geostrateške podele na Zapad i Istok, koja je 
propala sa prvim ciglama koje su srušene u Berlinskom zidu novembra 1989. 
godine.

Sada smo po prvi put u mogućnosti da, nakon što smo ponovo ratovali i nanovo 
stigli do mira, najzad cementiramo mir između sebe, kao države i kao narodi, 
naravno, prvo preko pune normalizacije odnosa između Kosova i Srbije, a kasnije 
kada zajedno budemo deo Evropske unije. 

Ako se ponovo vratimo granicama, razgraničenjima, teritorijama, istorijskim 
„istinama“, onda ćemo opet izgubiti dragoceno vreme koje smo u obliku godina i 
decenija protraćili od kraja Hladnog rata, pa do danas.

  _____  

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala "KoSSev" nije dozvoljeno bez 
navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije. 

NA +38... <http://kossev.info/strana/arhiva/na__38/>  

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/024d01d375ce%24d7e13610%2487a3a230%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to