rtv.rs
<http://www.rtv.rs/sr_ci/politika/pups-srbija-ne-sme-da-se-odrekne-imovine-na-kosmetu_878414.html>
ПУПС: Србија не сме да се одрекне имовине на Космету
Јавна медијска установа ЈМУ Радио-телевизија Војводине
2-3 minutes
_____
БЕОГРАД -
Србија не би требало да се одрекне "Трепче" и уопште своје имовине на Косову и
Метохији, саопштила је Партија уједињених пензионера (ПУПС) која наводи да,
према проценама, налазишта седам стратегијских руда - олова, цинка, сребра,
никла, мангана, молибдена и бора на Косову и Метохији вреде око 1.000 милијарди
америчких долара.
"Нема те понуде због које би Србија смела да пређе црвену линију и одрекне се
своје имовине на КиМ", наводи се у ПУПС-овом саопштењу поводом поруке
председника Србије Александра Вучића запосленима у том
рударско-металуршко-хемијском комбинату да док год је Србије, "Трепчу нико неће
моћи да им отме".
РТВ
Десетак дана пре него што је Косово "самопрогласило" независност, кажу из
ПУПС-а, представници мултинационалне компаније "Rio tinto" ("Лидијан
интернешнел"), саопштили су да су у Ораховцу открили ново налазиште са
просечних 1,87 који иде и до чак 7,97 грама злата по тони узорка.
И без тога, стоји у саопштењу, процењује се да налазишта седам стратегијских
руда (олово, цинк, сребро, никл, манган, молибден и бор) на КиМ вреде 1.000
милијарди америчких долара.
ПУПС подсећа да је најзначајнији европски рудник у доба Немањића било Ново Брдо
у коме се добијало олово и сребро помешано са златом те да још с почетка 15.
века датира и један од најстаријих рударских закона у Европи, Рударски законик
деспота Стефана Лазаревића из 1412, као и да је за време Ђурађа Бранковића
одавде задовољавана петина европских потреба за сребром.
"Археолошке ископине доказују да су рудна богатства на КиМ експлоатисана још
пре доласка Римљана, а током римске владавине, тадашња провинција Јужна Мезија
(данашња територија централне Србије и КиМ) сматрана је провинцијом рударства",
наводи се у саопштењу.
Крајем 19. века инострани капитал је почео да улази у област рударства на КиМ,
у време Краљевине Југославије Енглези су улагали у експлоатацију руде у Старом
Тргу, подсећа ПУПС.
Наводе и да кроз Рударски басен "Трепча" свакодневно шпартају многи
"Истраживачи и инвеститори, упорно заобилазећи једину адресу са којом, ако се
поштује свето правило својине, могу да разговарају, а то је Влада Републике
Србије".
--
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
---
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње,
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите
https://groups.google.com/d/msgid/siem/027a01d375d0%2407558990%2416009cb0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.