rtv.rs 
<http://www.rtv.rs/sr_ci/politika/pups-srbija-ne-sme-da-se-odrekne-imovine-na-kosmetu_878414.html>
  


ПУПС: Србија не сме да се одрекне имовине на Космету


Јавна медијска установа ЈМУ Радио-телевизија Војводине

2-3 minutes

  _____  

БЕОГРАД - 

Србија не би требало да се одрекне "Трепче" и уопште своје имовине на Косову и 
Метохији, саопштила је Партија уједињених пензионера (ПУПС) која наводи да, 
према проценама, налазишта седам стратегијских руда - олова, цинка, сребра, 
никла, мангана, молибдена и бора на Косову и Метохији вреде око 1.000 милијарди 
америчких долара.

"Нема те понуде због које би Србија смела да пређе црвену линију и одрекне се 
своје имовине на КиМ", наводи се у ПУПС-овом саопштењу поводом поруке 
председника Србије Александра Вучића запосленима у том 
рударско-металуршко-хемијском комбинату да док год је Србије, "Трепчу нико неће 
моћи да им отме".

 

РТВ

Десетак дана пре него што је Косово "самопрогласило" независност, кажу из 
ПУПС-а, представници мултинационалне компаније "Rio tinto" ("Лидијан 
интернешнел"), саопштили су да су у Ораховцу открили ново налазиште са 
просечних 1,87 који иде и до чак 7,97 грама злата по тони узорка.

И без тога, стоји у саопштењу, процењује се да налазишта седам стратегијских 
руда (олово, цинк, сребро, никл, манган, молибден и бор) на КиМ вреде 1.000 
милијарди америчких долара.

ПУПС подсећа да је најзначајнији европски рудник у доба Немањића било Ново Брдо 
у коме се добијало олово и сребро помешано са златом те да још с почетка 15. 
века датира и један од најстаријих рударских закона у Европи, Рударски законик 
деспота Стефана Лазаревића из 1412, као и да је за време Ђурађа Бранковића 
одавде задовољавана петина европских потреба за сребром.

"Археолошке ископине доказују да су рудна богатства на КиМ експлоатисана још 
пре доласка Римљана, а током римске владавине, тадашња провинција Јужна Мезија 
(данашња територија централне Србије и КиМ) сматрана је провинцијом рударства", 
наводи се у саопштењу.

Крајем 19. века инострани капитал је почео да улази у област рударства на КиМ, 
у време Краљевине Југославије Енглези су улагали у експлоатацију руде у Старом 
Тргу, подсећа ПУПС.

Наводе и да кроз Рударски басен "Трепча" свакодневно шпартају многи 
"Истраживачи и инвеститори, упорно заобилазећи једину адресу са којом, ако се 
поштује свето правило својине, могу да разговарају, а то је Влада Републике 
Србије".

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/027a01d375d0%2407558990%2416009cb0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to