rts.rs 
<http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/2973631/otvoren-novi-klinicki-centar-u-nisu.html>
  


Otvoren novi Klinički centar u Nišu


RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia

10-13 minutes

  _____  

Aleksandar Vučić je rekao, obraćajući se okupljenima na otvaranju KC Niš, da je 
srećan jer "smo u Nišu pokazali da umemo, znamo i možemo i da svako može da 
napravi čudo ni iz čega i da reši problem i odgovori na izazov". 

31739587 

Izjave Aleksandra Vučića i Zlatibora Lončara

http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2017/12/17/10825672/KC-Nis-171217b.mp4

"Najveću boljku društva preležali smo baš na ovom mestu, odustajanja nema, 
Srbija neće da odustane", naveo je Vučić.

Kako je rekao, došao je da podeli sa građanima najveći osmeh koji ima i ostao 
je zadivljen zdanjem bolnice, na mestu na kojem je bila prašnjava i neuređena 
livada.

"Tu su nas podsećale na jad i bedu, koju smo i sami stvarali, prepuštajući se 
ubeđenju da nikad ništa nećemo moći da uradimo. Ovde smo pokazali da znamo, 
umemo i možemo", podvukao je Vučić i dodao da, kada pogleda u novu zgradu 
kliničkog centra zna da Srbija više nikad neće da odustane.

Posebno je istakao da je niški klinički centar prvi koji je započet i završen u 
Srbiji i obećao da će i ostali klinički centri biti završeni, prvo Klinički 
centar Srbije u Beorgadu, a zatim i centri u Novom Sadu i Kragujevcu.

"Svaki novi zadatak pred nama, svaki put, fabrika, bolnica... sve što smo 
započeli, završićemo i to ne da biste nas hvalili i ne zbog izbora, nego zato 
što je naš posao da naučimo sebe, svakog čoveka da je rešenje u radu i da u 
Srbiji može da postoji srećan kraj", rekao je predsednik Srbije.

31739593 

Predsednik Vučić na otvaranju KC Niš 

31739602 


Izgradnja heliodroma


Direktorat za civilno vazduhoplovstvo namenio je 15 miliona dinara za izgradnju 
najsavremenijeg heliodroma u Kliničkom centru Niš.

Ugovor o donaciji predala je ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru, direktorka 
Direktorata Mirjana Čizmarov.

"To će biti najsavremeniji heliodrom u Srbiji koji će omogućiti efikasno 
medicinsko zbrinjavanje svih povređenih u saobraćajnim nesrećama. Jedini 
heliodrom koji je u funkciji je na VMA", rekla je Čizmarov novinarima u Nišu.

Ministar zdravlja je pojasnio da će tako KC Niš biti jedini klinički centar u 
Srbiji koji će imati prostor za sletanje helikoptera

"To je važno zbog koridora koji dolaze i zbrinjavanja svih povređenih u 
saobraćajnim nesrećama", rekao je Lončar.

"Život i zdravlje naš su najsvetiji zadatak. Srbiji su potrebni zdravi ljudi, a 
njima zdrava Srbija. Ovde se te dve vrednosti sreću i udružuju i daju novu 
nadu", rekao je Vučić.

Najavio je da će se nastaviti ulaganje u bolnice, domove zdravlja, opremu i da 
će se raditi na stvaranju boljih uslova za rad za zdravstvene radnike.

"Hoćemo da Srbija stalno bude bolja, razvijenija i jača, da dostignemo vrhove, 
da nema prepreka i granica, da budemo lideru u radu, zdravlju...", naznačio je 
predsednik Srbije.

Govoreći o optimizmu volje, rekao je da je to naša sposobnost da ono što želimo 
trudom, radom upornošću i neodustajanjem ostvarimo.

"Taj optimizam je na ovoj pustoj livadi pobedio. I u celoj Srbiji, gde neće 
biti pustih livada, izneverinih nada i očekivanja, postali smo zemlja ljudi 
koji mogu, hoće i znaju. To je najveća pobeda, ova sreća koju smo čekali 40 
godina. Ovo je osmeh koji smo podarili Srbiji i nećemo ga više skidati", rekao 
je Vučić.

Zahvalio je svima koji su učestvovali u projektu obnove i izgradnje Kliničkog 
centra, koji su, kako je rekao, uložili napore, znanje, trud i rad da ostvare 
stari san i postavlje ciljeve pred nas.

"O greškama neću sada, iz njih smo naučili i pokazali da možemo da završimo 
započeto", zaključio je predsednik Srbije.

Inače, na dobacivanje nekog od prisutnih građana ispred novog niškog Kliničkog 
centra, Vučić je poručio: "Znam da se teško živi, ali hoću da objasnim, obično 
se u ovakvim prilikama javi 'neki vlasnik menjačnice ili kafića'. Da, znam da 
ima ljudi kojima je teško, ali takvi pošteni ljudi znaju da će biti bolje i da 
sve činimo da to bude što pre", rekao je predsednik, uz poruku: "A te 
primitivne trikove iz predizborne kampanje sam već naučio i to nije za mene 
neki problem, jer nije prvi put". 

31739599 

Premijerka Brnabić se obraća okupljenima 

Kako je primetio, obično se bune oni "što bi rekao Mile (Dodik), teži i od mene 
i od njega", ali, dodao je, ima naroda koji mnogo teško živi, te da je to 
između ostalog i zato što su nam uništili sve fabrike, jer od sedamdesete nisu 
digli ni dom zdravlja, a kamoli klinički centar, jer su sve uništili 
pljačkaškim privatizacijama...

"Zato su ljudi gladni, ali prestaju lagano da budu gladni i prestaće sasvim kad 
otvorimo još novih fabrika, kad budu primljeni novi radnici u 'Cumtobelu' i 
drugim fabrikama koje smo, sve od reda, podigli u poslednje tri godine", naveo 
je Vučić.

Rekao je i da građanima želi da poruči da će ova vlada raditi i dalje tako da 
svakim danom, i to radom, naporima i neodustajanjem, uredi zemlju i stvori 
uslove da ljudi žive sve bolje.

"Uvodi se red u državi"

Premijerka Srbije Ana Brnabić je izjavila u Nišu, na otvaranju Kliničkog centra 
u tom gradu, da se polako uvodi red u državi i najavila da predstoji i 
završetak Kliničnog centra Srbije u Beogradu.

"Razmišljala sam u prethodna dva dana o tome šta u stvari može da opiše šta je 
najbolje uradila  vlada sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i šta mi 
nastavljamo. Najiskrenije i najbolje je definisati to, da polako uvodimo red u 
državu, korak po korak, malo po malo, svaki dan. Ovo je još jedan veliki primer 
kako to radimo, ogromna stvar je posle 47 godina završiti Kilinički centar", 
naglasila je Brnabićeva.

Navodi da će biti tako nastavljeno i ubuduće i da je sledeći projekat koji 
treba završiti - Klinički centar Srbije, kao i Klinički centar Vojvodine, kao i 
završetak Koridora 10 i nastavak Koridora 11, kao i njihovo povezivanje 
auto-putem između Pojata i Preljine.

Ističe da ćemo tako biti bliže jedni drugima. Navodi da predstoji i završetak 
Naučno-tehnološkog parka u Novom Sadu, kao izgradnja Naučno-tehnološkog parka u 
Nišu.

"Ponosim se što sam predsednica ovakve Vlade Srbije. Sledeći put kada budemo u 
Nišu bićemo ovde da postavimo kamen-temljac za Naučno tehnološki park Niš", 
navela je premijerka.

Navela je da će biti izgrađena i laboratorijska lamela na Elektronskom 
fakultetu u Nišu i podsetila da je taj projekat osmišljen još 1975. godine.

"Mi ćemo ga pokrenuti i završiti u mandatu ove vlade", poručila je Brnabićeva.

"Najsavremenija zdravstvena usluga" 

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je u obraćanju istakao da je pre tri godine 
na mestu današnje nove zgrade KC Niš bilo blato i močvara, a da je danas tu 
savremeni objekat koji je simbol novog vremena i novog zdravstva.

Naveo je da se sa izgradnjom zastalo pred kraj, ali da se tada uključio 
predsednik države Aleksandar Vučić i da je zahvaljujući njegovom angažmanu 
rekonstrukcija postojeće zgrade i izgradnja nove privedena kraju.

"Zgrada kardiohirurgije bila je zarasla u korov. Sada se tu rade najsloženije 
operacije, nema liste čekanja, dolaze pacijenti iz Beograda kako ne bi čekali", 
naglasio je Lončar.

Ministar zdravlja podsetio je da u Nišu već postoje dva linearna akceleratora 
za zračnu terapiju, a da se otvara i treći, te da neće biti listi čekanja ni za 
zračenje onkoloških pacijenata.

"Nastavićemo da ulažemo u svim regionima. Očekujem da će čišćenje KC Niš biti 
završeno sledećeg ponedeljka i da će početi da prima prve pacijente", rekao je 
Lončar.

Nišlijama je poželeo dobro zdravlje, da što manje koriste novu zgradu, ali 
onima koji budu morali da dođu kod lekara poručio je da će dobiti 
najsavremeniju zdravstvenu negu.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik sa svoje strane je izrazio 
zadovoljstvo učinjenim i poručio da RS jednako deli radost zbog izgradnje 
jednog od najsavremenijih Kliničkih centara u ovom delu Evrope.

"Oduvek smo hteli najbolje veze i odnose između RS i Srbije i to se sada 
dešava. Nije čudo, za neke možda i jeste, što smo uvek zajedno", rekao je Dodik.

31739596 

Operaciona sala 

"Ovo je jedno od najboljih mesta na kojima sam bio", poručio je predsednik 
Republike Srpske i istakao da će onima koji će ovde zatražiti zdrastvenu uslugu 
na raspolaganju biti najsavremenija medicinska oprema i odličan medicinski 
kadar koji sada može kvalitetno da obavlja svoj posao.

Obraćanje je završio sa rečima "Živela Srbija, živela Republika Srpska". 

Okupljenima se obratio i predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Rusijom i 
Kinom Tomislav Nikolić i pozvao sve koji mogu da pomognu da u skladu sa svojim 
mogućnostima i sami učine nešto za one kojima je pomoć potrebna.

Istakao je da je srećan zato što je fondacija "Dragica Nikolić" pomogla kliniku 
za kardiovaskularnu i transplantacionu hirurgiju. Nikolić je izjavio da je 
ponosan na naprednjake koji nastavljaju da podižu Srbiju. 

Kako je rekao građani Pčinjskog, Jablaničkog, Topličkog, Niškog okruga kao i 
oni sa Kosova i Metohije od danas su bogatiji za priliku da sačuvaju ili 
povrate svoje zdravlje.

Klinički centar u Nišu ima 50.000 kvadrata, 38 klinika i 1.525 bolničkih 
postelja, što ga čini drugim najvećim zdravstvenim centrom u Srbiji posle 
Kliničkog centra Srbije.

Jedna zgrada KC Niš je rekonstruisana, a druga je napravljena iz temelja i ima 
sedam nivoa.

Klinički centar Niš imaće banku krvi, poseban prostor za transplantirane 
pacijente, kao i prostor za buđenje pacijenata iz anestezije.

31739590 

Sve sobe u novoj zgradi biće dvokrevetne, a kako je rekao ministar Lončar, neće 
biti trokrevetnih soba, niti pregrađivanja kako bi se napravilo još mesta.

Sama zgrada Kliničkog centra je "pametna", odnosno celom zgradom upravlja se iz 
kontrolne sobe.

Obezbeđena je i tehnika kako bi Klinički centar bio nezavistan kada je reč o 
vodi i struji i da, ako se desi neka veća havarija u Nišu, zgrada može sedam 
dana nezavisno da se ne snabdeva vodom i strujom.

Rekonstrukcija i izgradnja novog objekta koštala je 32 miliona evra. To je deo 
novca, od 150 miliona evra, koliko je Srbija dobila od Evropske investicione 
banke za rekonstrukciju i izgradnju četiri klinička centra u Srbiji.

Najsavremenija oprema kupljena je sredstvima iz budžeta Republike Srbije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je prethodno  
<http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/ekonomija/2973546/vucic-obisao-radove-na-juznom-kraku-koridora-10.html>
 obišao radove na Koridoru 10 u Grdeličkoj klisuri i radove na izgradnji 
fabrike "Cumtobel" u Suvom Dolu. 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00c801d37746%24b0961c00%2411c25400%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to