politika.rs 
<http://www.politika.rs/sr/clanak/394591/Pogledi/Slucaj-Banski-dvori>  


- Slučaj Banski dvori


Miroslav Lazanski

5-6 minutes

  _____  

Dugo nisam verovao da su avioni jugoslovenskog RV i PVO zaista bombardovali 
Banske dvore u Zagrebu u oktobru 1991. godine. Naime, tadašnji vojni izaslanik 
Velike Britanije u Beogradu na jednom koktelu uveravao me je da je hrvatska 
strana inscenirala bombardovanje zarad propagandno-psihološkog efekta. 
Britanski pukovnik je tvrdio da se na osnovu fotografija objavljenih u 
hrvatskim medijima može zaključiti da su oštećenja nastala od eksplozije 
podmetnute iznutra. Budući da je on bio inženjerac, teško je bilo ne poverovati 
mu, posebno zbog toga što London nije imao nikakvog razloga da tada bude na 
jugoslovenskoj, odnosno srpskoj strani istine.

Godine su prolazile, niko ni u Hrvatskoj, još manje u Srbiji, nije se bavio 
slučajem bombardovanja Banskih dvora u Zagrebu. Istina, pre nekih šest godina 
jedan me je kolega, bivši dopisnik iz Zagreba, uveravao da je tog 7. oktobra 
1991. sedeo u „Gradskoj kavani” na Trgu bana Jelačića i da je video dva aviona 
na nebu iznad Gornjeg grada, kao i da je video tragove lansiranih raketa i 
oblak eksplozije iznad gađanog objekta. Nije bilo razloga da sumnjam u ono što 
je on video, profesionalac je sa dugogodišnjim iskustvom, još i Srbin, nema 
razloga da me laže. Uostalom, i na „Jutjubu” je bio nekakav TV snimak koji je 
potvrđivao viđenje mog kolege dopisnika. Kada me je pre četiri godine voditelj 
TV Vršac upitao za slučaj bombardovanja Banskih dvora, iskreno sam mu priznao 
da sam godinama verovao da to nije bila akcija RV i PVO SFRJ, ali uz naknadna 
saznanja morao sam da kažem da se to zaista i dogodilo.

I eto, posle punih 26 godina intenzivne istrage, Hrvatska tek sada podiže 
optužnicu protiv petorice oficira JNA zbog bombardovanja Banskih dvora, 
pokušaja ubistva predsednika Hrvatske Franje Tuđmana, predsednika Predsedništva 
SFRJ Stipe Mesića i premijera SFR Jugoslavije Ante Markovića, kao i ubistva 
jednog civila. U Zagrebu će verovatno reći da nisu znali imena pilota i svih 
onih koji su organizovali i naredili tu akciju i da im je zbog toga trebalo 26 
godina istrage.

Da ne zaboravimo, u jugoslovenskom RV i PVO u jesen 1991. godine letelo je još 
uvek dosta pilota Hrvata. Dezertirali su, koliko znam, od viših činova u RV i 
PVO pre 7. oktobra 1991. samo pukovnici Ivan Maček, inače prvi dezerter u RV i 
PVO SFRJ, i Imra Agotić. Posle 7. oktobra 1991. godine, u proleće 1992, kada se 
kompletan 117. lovački puk RV i PVO iz Bihaća premestio na aerodrom Ponikve – 
na njega su došli i piloti Hrvati. Ubrzo su njih dvojica, piloti Selak i 
Ivandić, na avionima „mig-21” dezertirali u Hrvatsku i odmah stupili u redove 
hrvatske avijacije. Prvo su, naravno, morali da kažu sve što znaju, da prođu 
mali i intenzivni kurs „priseti se, priseti”, jer dovezeni „migovi” nisu bili i 
dovoljna ulaznica za novu državu. Kako su bombardovanje Banskih dvora izveli 
upravo piloti 117. lovačkog puka, koji su bili raspoređeni na aerodromima Bihać 
i Udbina, to su Selak i Ivandić još 1992. godine hrvatskim organima dali sve 
detalje te akcije. Jer, nemoguće je bilo tu akciju sakriti od pripadnika 117. 
lovačkog puka, piloti međusobno razmenjuju iskustva iz borbenih akcija.

Dakle, tog 7. oktobra 1991. s vojnog aerodroma Udbina, koji je odmah pored 
vojnog aerodroma Željava, odnosno Bihać, poletela su dva aviona G-4. Prethodno 
je pripadnik KOS-a, odnosno Kontraobaveštajne službe JNA, „ugrađen” u kabinet 
Franje Tuđmana, javio tačno vreme sastanka Tuđmana, Mesića i Ante Markovića u 
Banskim dvorovima na Gornjem gradu u Zagrebu. Da će do tog sastanka doći, nije 
bilo tajna, jer ga je najavila i hrvatska televizija. Dva aviona G-4 poletela 
su sa Udbine, jer svako poletanja aviona sa aerodroma Željava osmatrano je iz 
obližnjih hrvatskih i muslimanskih sela i na hrvatskoj televiziji bi odmah išao 
telop da su poleteli „migovi” iz Bihaća. Dva aviona G-4 prišli su Zagrebu sa 
severnog pravca, iz smera Sljemena, i na visini od nekih 2.000 metara jedan je 
G-4 bacio dve bombe američke proizvodnje Mk-82, dok je drugi lansirao osam 
nevođenih raketa tipa „munja”. Bombe su pogodile zgradu i prostorije odakle su 
Mesić, Tuđman i Marković izašli dva minuta ranije. Rakete „munja” pogodile su 
Sofijin put na Tuškancu, iza Banskih dvora, i ubile jednog civila. Sve te 
detalje Hrvatska ima najkasnije od proleća 1992. Zašto tek sada optužnice, više 
je nego jasno, Hag i Praljak...

U vreme bombardovanja Banskih dvora, hrvatske tada paravojne snage vode rat 
protiv JNA, napadnuta je kasarna JNA u Vukovaru, Bjelovaru, Koprivnici, 
Varaždinu... Oficiri JNA koji su se predali u kasarni u Bjelovaru mučki su 
streljani, na objekte RV i PVO se juriša, a Stipe Mesić i dalje glumi 
predsednika Predsedništva SFRJ, Ante Marković saveznog premijera.

Pokušaj ubistva predsednika Hrvatske? Hrvatska je dala vazdušni prostor snagama 
NATO-a da gađaju civilne ciljeve u Srbiji 1999. Po međunarodnom pravu, zemlja 
koja daje svoj vazdušni prostor za izvođenje napada na drugu zemlju učesnik je 
u ratu. Naša tužba za to? Ne, Srbija stalno glumi majku Terezu...

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00fe01d37747%24c6aff500%24540fdf00%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to