b92.net 
<https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=12&dd=17&nav_category=206&nav_id=1337169>
  


"Novosti": Počeo "rat" u regionu za 10 miliona dokumenata


9-12 minutes

  _____  

Beograd -- Bogata zaostavština Haškog tribunala, koji se posle 24 godine rada 
uskoro zatvara, postala je "plen" oko kog se otimaju države regiona, pišu 
"Većernje novosti". 

Izvor: Tanjug nedelja, 17.12.2017. | 08:00 

Ilustracija: Thinkstock

Reč je o, kako navodi list, državnim tajnama, saslušanjima i svedočenjima - 
javnim i skrivenim, izveštajima o bolestima i smrtima, presudama, odlukama, 
raznim dragocenim dokumentima... 

Prema nekim procenama, u podrumima u Hagu "čami" oko 10 miliona stranica 
dokumenata o konfliktu u nekadašnjoj Jugoslaviji, napominju "Novosti 
<http://www.novosti.rs/> ". 

Dodaju i da se procenjuje da ima i oko 13.000 artefakata, odnosno metaka, 
oružja, odeće, obuće i raznih drugih predmeta. 

I Srbija i Hrvatska i BiH smatraju da im pripada deo te građe. 

Kako navodi taj list, tokom nedavne posete predsednika tribunala Karmela Ađiusa 
i tužioca Serža Bramerca Srbiji, zvaničan Beograd stavio je do znanja da Srbija 
očekuje da joj se vrati sva dokumentacija dostavljena po zahtevima tuzilaštva. 

List podseća da je takvih zahteva bilo 2.082 i da je ministar u Vladi Srbije i 
dugogodišnji predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom 
Rasim Ljajić rekao da je sva dokumenta koje je Hag tražio, Srbija predala, 
uključujći vojna. 

Prema nekim ranijim izjavama, 95 odsto dokumenata koje su predati Tribunalu 
dolazilo je od MUP, VBA i BIA, navodi list. 

Kako dodaje, u Beogradu je, tokom posete haških zvaničnika, postignut dogovor i 
o osnivanju informacionog centra u koji bi bila pohranjena arhiva koju Srbija 
treba da dobije. 

Time će se, kako dalje navode, baviti radna grupa koja će utvrditi pojedinosti, 
poput one da li će ta građa biti smeštena u Nardnoj biblioteci ili Skupštini 
Srbije. 

"Novosti" ocenjuju da je u tom poslu najdalje otišla BiH, gde su u novembru 
prošlegodine Grad Sarajevo i Haški tribunal potpsali memorandum o 
uspostavljanju informacionog centra u Sarajevu u kojem će biti više od 400.000 
dokumenata iz sudskih procesa, među kojima je skoro 100.000 dokazanih predmeta. 

Svoj deo građe traži i Republika Srpska, ali Tribunal ignoriše zahteve 
institucija RS da im bude vraćen deo dokumenata, navode "Novosti". 

Kako dodaju, najavljeno je i potpisivanje memoranduma sa Hrvatskom o osnivanju 
informacionog centra. 

Istoričar Čedomir Antić smatra da je dokumentacija Haškog tribunala dragocena, 
ali da je u izvesnoj meri selektivna i da ima razne manjkavosti pošto je, kako 
navodi, sakupljena uz jasnu i dugoročnu političku agendu, koja je sud od samih 
početaka učinila pristrasnim. 

"Među sudskim dokumentima nedostaju pojedini važni hrvatski dokumenti, kao što 
su "topnički dnevnici, transkripti iz ureda predsednika Republike, kao i većina 
značajnih dokumenata SAD, Britanije, Nemačke i Francuske, koje su i same 
učestvovale u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije", tvrdi Antić i dodaje da 
će arhiv Tribunala imati značaj, pre svega, za pisanje istorije jugoslovenskih 
naorda u razdoblju poslednje dve decenije 20. veka. 

Antić ocenjuje da arhivska građa ne sme da se deli, jer je to sada jedinstven 
arhiv i nije u skladu s pravilima struke zahtevati njegovu podelu i da bi bilo 
najbolje kada bi arhiv ostao u Hagu ili bio premešten u Beograd. 

Advokat Ratka Mladića, Branko Lukić, kaže da će jedan deo dokaznog materijala 
biti u nadležnosti Mehanizma, koji će nastaviti da radi nakon što se Tribunal 
zatvori. 

"Dokumentacija koja je dostavljena sudu samo je delić onog što ima tužilaštvo, 
koje je biralo šta će da dostavi odbrani", naveo je on. 

Govoreći o načinima na koje je dokumentacija dospevala u tužilastvo, Lukuć je 
rekao da je "KFOR u Republici Srpskoj upadao u opštine, bolnice, policijske 
stanice, medijske kuće i uzimao sva dokumenta, trpao ih u kamione i odvozio". 

"Nijedan od tih papira nije vraćen i kao da ne postoji. Ono što im je 
dobrovoljno dostavljeno kopirano je.Sve to je sada u podrumima tužilaštva", 
rekao je Lukić. 

Haški tribunal prestaje sa radom 31. decembra, a zvanična ceremonija zatvaranja 
biće održana u utorak, 19. decembra.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/010301d37748%24437a1020%24ca6e3060%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to