rs.n1info.com 
<http://rs.n1info.com/a351295/Vesti/Vesti/Transparentnost-o-nabavci-novogodisnje-jelke.html>
  


Nenadić: Zašto poklanjaju jelku ako je nabavka po zakonu


Maja Nikolić

3-4 minutes

  _____  

Jelka na Trgu republike, koju je trebalo da Beograđani plate 83.000 evra, od 
danas je predmet Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Kako su saopštili, 
ispituju sve javne nabavke koje su povezane s kompanijom "Kip lajt".

Izvor: N1 

Dobro se, izgleda, zaista dobrim vraća. Firmi "Kip lajt" koja godinama kiti 
Beograd - naročito. Tek što je pred kamerama gradonačelnik s njima raskinuo 
ugovor vredan 83.000 evra za kupovinu jelke, novi od 200.000 evra je na pomolu 
- ovoga puta za ukrase. I to bukvalno u isto vreme.

Dok se gradonačelnik i sam iščuđivao cenom novogodišnje jelke, novinarka 
Pištaljke prisustvovala je otvaranju ponude za nabavku 3.200 tzv. lančanica. 
Jedini ponuđač bila je firma "Kip lajt" jer je jedina zadovoljava uslove 
tendera - da je u proteklih pet godina ispostavila 10.000 lančanica i da ima 
platforme za njihovo postavljanje, jednu visoku 21 metar i drugu od 14 metara.

"Beograd ima javno komunalno preduzeće koje ima takva vozila, dakle, nije bilo 
neophodno da onaj koji nam prodaje svećice paralelno ima i opremu za njeno 
kićenje da je neko hteo da se poveća konkurenstnost na tenderu", objašnjava 
novinarka Pištaljke Snežana Đurić.

Da Beograd ima takve platforme videlo se i jutros kada je jedna od njih s jelke 
na trgu skinula natpis "Sinišina jelka" koji su postavili akitivisti Ne 
da(vi)mo Beograd. I nisu bili jedini koje poklanjanje jelke kao izgovor nije 
zadovoljilo.

"Kada uhvatite lopova, čak i kada vam vrati ono što vam je ukrao, krivično delo 
je izvršeno. I mi im nećemo dopustiti da ovo prođe tek tako. Ovo je posao za 
tužilaštvo", rekao je odbornik Demokratske stranke Balša Božović.  

I za Upravu za javne nabavke, kojoj je Transparentnost Srbija podnela 
inicijativu da nad nabavkom sporne jelke izvrši nadzor.

"Ponašanje svih aktera, ta spremnost da se odreknu naplate onoga što im po 
ugovoru pripada govori o tome da je ta naknada u startu bila prevelika. Niko se 
ne bi valjda tek tako odrekao nečega što zna da mu pripada i zna da je platio, 
zašto bi firma ulazila u takve troškove?", pita se Nemanja Nenadić. 

Zašto bi? Pitali smo ih i mi. Ko još poklanja 83.000 evra? Zašto je firma "Kip 
lajt" odlučila da pokloni jelku ukoliko je njena nabavka, kako sami kažu, bila 
zakonska, javna i transparentna. I šta tačno na ovoj jelki vredi 83.000 evra? 
"Kip lajt" koji obasjava ceo Beograd, za ova pitanja N1 - očigledno se ugasio.

I nije jedini. Ni sporni sekretarijat koji je ugovorio posao s "Kip lajtom" ne 
odgovara na pitanje N1 kako je moguće da je za taj sekretarijat cena 
prihvatljiva i tržišna - kako piše u dodeli ugovora - a da za gradonačelnika 
nije? Da li to znači da odluku doneli bez konsultacije s gradskim čelnicima?  

Možda će na sva ova pitanja odgovoriti tužilaštvu jer su sve javne nabavke s 
firmom "Kip lajt" pod lupom Višeg javnog tužilaštva.  

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/0dc701d37b6e%24888c4730%2499a4d590%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to