informer.rs 
<http://informer.rs/vesti/politika/363192/lomice-nas-na-kosovu-i-rusiji-ali-nas-nece-slomiti-zeljko-cvijanovic-glavni-urednik-novog-standarda-o-novoj-godini-1514729163>
  


​LOMIĆE NAS NA KOSOVU I RUSIJI - ALI NAS NEĆE SLOMITI! Željko Cvijanović, 
glavni urednik 'Novog standarda', o Novoj godini


7-9 minutes

  _____  

Skoplje i Podgorica su tačke pritiska SAD na Beograd, na redu je lomljenje 
Srbije, koja treba da se odrekne Kosova i svake, posebno vojne, saradnje sa 
Rusijom! Vučićeve posete Makronu, Kastru i Putinu pokazale su naša strateška 
opredeljenja! Treba nam nacionalno jedinstvo, a najkraći put su vanredni 
parlamentarni izbori 

Željko Cvijanović, glavni urednik portala "Novi standard" i jedan od najboljih 
srpskih novinara, u tradicionalnim novogodišnjim autorskim tekstovima za 
Informer sa zapanjujućom preciznošću najavljuje događaje koji će odrediti našu 
kolektivnu sudbinu.


Glavni akter odbrane

Jako je važan bio sastanak sa Putinom koji je pokazao da se Srbija neće 
izolovati od glavnog aktera svoje odbrane

Novinar koji je svojevremeno predvideo Bregzit i pobedu Donalda Trampa na 
izborima u SAD piše da će 2018. biti godina ogromnih pritisaka, ali i velikih 
šansi za Srbiju.

* Tri su događaja obeležila godinu koju ispraćamo: Tramp, Tramp i Tramp. 
Naravno, nije sve drugo bilo ni malo, ni nevažno. Ali sve to, makar u naknadnim 
interpretacijama, bilo je u najužoj vezi sa burnom prvom godinom u Beloj kući.

* Bilo bi zabavno čuti one koji su prošle godine u ovo doba sa visina nebeskog 
razumevanja tolkovali kako se ništa u američkoj politici neće promeniti 
Trampovim dolaskom, jer je Amerika jedan veliki brod... i znate već. Godinu 
dana kasnije ništa nije isto ni u Americi, ni u svetu. Ko je, recimo, mogao da 
pomisli da će jedna Južna Koreja američku pomoć pred mogućim napadom Severne 
Koreje smatrati odveć provokativnom i rizičnom? Ona je potražila pomoć Rusije, 
inaugurišući je u najstabilnijeg globalnog posrednika u političkim sporovima. 
Ili da će Britanci uskratiti podršku SAD glasajući o Jerusalimu u UN?! Ili da 
će sam Vašington, mesto gde su se decenijama autorizovale pojedine nacionalne 
politike, u 2017. postati prestonica koju svetski državnici zaobilaze?!


Strah od Amerike


* Kako god, Trampov dolazak menja Ameriku više nego ijedan događaj posle Prvog 
svetskog rata. Skoro celu godinu u defanzivi protiv "duboke države", gubeći 
svoje najbolje ljude i često delujući kao da se predao, Tramp je zaigrao 
ofanzivno, ekstravagantno i rizično. Pošto je na nepomirljivom stavu prema 
Severnoj Koreji počeo da ujedinjuje naciju iza sebe, povukao je seriju poteza 
koji nisu imali odgovor iz "duboke države". Okupljalo ih je to što su, prema 
svom političkom ishodu, svi bili izrazito izolacionistički - od izlaska SAD iz 
transkontinentalnih trgovinskih ugovora i distanciranja od Evrope, sve do 
osporavanja Pariskog sporazuma o klimi, nuklearnog sporazuma sa Teheranom i 
priznanja Jerusalima kao prestonice Izraela.


Iskoristimo prilike

Ništa od onog čega će tražiti da se odreknemo - od Kosova do Rusa - nije naša 
omča o vratu, već naš resurs. Zato i traže da ih se odreknemo

* Ne zna se koga će u 2018. godini više plašiti Amerika. Da li svoje 
prijatelje, kojima je postala nepouzdan partner, ili neprijatelje koji strahuju 
da bi Tramp pod pritiskom iznutra novo konfigurisanje sveta mogao da pokuša 
zaustaviti oružjem. Sreća je da povlačenje Amerike popunjavaju Rusija i Kina 
kao neagresivne sile. Tim će šanse da se izbegne nekontrolisani haos u svetu 
biti manje. To se najbolje videlo po tome kako je kraj rata u Siriji potpuno 
afirmisao Rusiju. Najpre je uništila ISIS i spasla glavu Asadu, a već sutra bi 
mogla biti posrednik u dijalogu između Jevreja i Palestinaca. SAD to više ne 
mogu. Takođe, sreća je po svet da ruske inicijative prate kineski ekonomski 
projekti i da je to partnerstvo dosta stabilno. Ono je okupljeno zajedničkim 
strahom od SAD i činjenice da je reč o dve komplementarno "nekompletne" velike 
sile. Naime, teško bi Rusija, sa ekonomijom tek malo većom od španske, mogla 
bez Kine tako brzo da stekne status globalne sile. Za Kinu bi to bez Rusije 
bilo još teže zbog deficita u vojnoj moći i diplomatskog iskustva na globalnoj 
sceni.

* Zato će svet u 2018. biti nastavak započetih procesa, s tim što ga ubrzavanje 
gubitka američke moći pod Trampom čini dodatno rizičnim. Sledeće godine, Rusija 
i Kina i prvi red njihovih partnera biće još jači. Zato će dobar deo američkih 
saveznika, pa i tradicionalnih, potražiti nove uticajne prijatelje. To, kako 
god bilo nazvano, u suštini je čin redistribucije globalne moći.


Slede teške godine


* U toj redistribuciji ulogu će imati i Srbija, posebno posle diplomatski 
preteške, ali i briljantno okončane 2017. Problem je, međutim, što su pred nama 
dve još teže godine, u kojima ćemo biti izloženi sili pritisaka i pretnji 
spolja i iz regiona, i sili nerazumevanja iznutra. Republikanska Amerika ne bi 
ni registrovala postojanje Balkana da na poluostrvu nisu ojačali ruski uticaji. 
Dok su u svetu beležile neuspeh za neuspehom, SAD su u poslednje dve godine na 
Balkanu imale uspeha. NATO je pokorio Crnu Goru, čak razbijajući njenu 
opoziciju na neodređeno vreme. Zatim je, posle razbijanja vlasti Gruevskog, za 
regionalnog ljubimca inaugurisan Zoran Zaev i osvežena nada u NATO budućnost 
Makedonije.


Da se ne palimo 
na budale

Moraćemo da naučimo da događaje naizgled bez mnogo veze sa politikom, poput 
incidenata na stadionu Partizana, čitamo u političkom ključu. I da se ne palimo 
na budale, čak ni kad su sugestivne

* U sledećoj godini Skoplje i Podgorica - iz koje već traje rat montenegrinskog 
podzemlja sa srpskim, i to isključivo na teritoriji Srbije - biće ojačani kao 
punktovi pritiska SAD na Srbiju. Jer, na redu za lomljenje je Srbija, pre svega 
naterana da se potpuno odrekne Kosova i Metohije i svake, a posebno vojne, 
saradnje sa Rusijom.

* Naravno, to ne znači da su SAD oslabile u svetu, a ojačale na Balkanu. Ništa 
neobično u tome da imperija oslabi u centru, a da još neko vreme na slaboj 
periferiji deluje moćno i stabilno. Ne bi bilo dobro da nas to zavara, budući 
da su u Podgorici i Skoplju pobedili izolujući ih od ostatka svetskog procesa, 
da bi im proces na Balkanu prodali kao jedini koji se odvija.

* Dinamičan diplomatski život predsednika Vučića najbolji je pokazatelj da se u 
Beogradu opasnost od izolacije razume. Posete Makronu, Kastru i Putinu pokazale 
su strateška opredeljenja Srbije. Evropska budućnost sve manje je i američka, 
utoliko pre što ulazimo u godinu kad će, po svoj prilici, početi evropsko 
dizanje sankcija Rusiji. To je za Srbiju politički bingo koji našem odnosu 
prema EU daje sasvim druga značenja. U Havani se videla namera Srbije da vodi 
nezavisnu spoljnu politiku. Važan sastanak sa Putinom, gde je pokazano da se 
Srbija neće izolovati od glavnog aktera svoje odbrane, faktor je koji Beograd 
najviše razlikuje od viđene sudbine Skoplja i Podgorice.


Ništa nije slučajno


* 2018. biće godina velikih pritisaka i velikih šansi. Važno je reći da su, ako 
je neko u Srbiji i mislio da se odriče Kosova, globalne promene i unutrašnja 
kriza Albanaca toliko duboke da bi to sad bilo zaista glupo. A to znači da 
ništa od onog čega će tražiti da se odreknemo - od Kosova do Rusa - nije naša 
omča o vratu, već naš resurs. Zato i traže.

* U međuvremenu, moraćemo da naučimo da događaje naizgled bez mnogo veze sa 
politikom, poput nedavnih incidenata na stadionu Partizana, čitamo u političkom 
ključu. I da se ne palimo na budale, čak ni kad su sugestivne. Da bi se to 
dogodilo biće nam potreban izvestan stepen nacionalnog jedinstva. Ne vidim 
kraći put do toga od vanrednih parlamentarnih izbora ovog proleća, koji će 
povećati moć našeg otpora.
ŽELJKO CVIJANOVIĆ

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01e201d38244%24ece00e10%24c6a02a30%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to