novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:714962-UZIVO-GIK-SNS-osvojila-4626-odsto-glasova-VIDEO>
  


(UŽIVO) GIK: SNS osvojila 46,26 odsto glasova (VIDEO) | Politika


Novosti Online/Agencije

24-30 minutes

  _____  


00:27 - CRTA: NEPRAVILNOSTI NA OSAM ODSTO BIRAČKIH MESTA 


Posmatračka misija CRTA saopštila je da su na današnjim izborima zabeležene 
nepravilnosti na osam odsto biračkih mesta.

"Naša tri posmatrača su izbačena sa biračkih mesta u opštinama Zemun, Rakovica 
i Grocka, dok je predsednik biračkog odbora na biračkom mestu u Sopotu pretio 
našem posmatraču da će ga fizički napasti, ukoliko rezultati sa tog mesta budu 
izuzeti iz brojanja glasova", kazao je večeras na konferenciji za medije 
programski direktor Posmatračke misije CRTA Raša Nedeljkov.

Nedeljkov je dodao da je posmatrač iz organizacije CRTA vraćen na biračko mesto 
u Rakovici, ali da njegovo prethodno udaljavanje i slični incidenti bacaju 
senku na izborni proces.

On je napomenuo i da je na sedam odsto biračkih mesta zabeležena paralelna 
evidencija birača, organizovanje dovođenje velikog broja birača, što, prema 
njegovoj oceni, može biti rezultat dobre stranačke infrastrukture, ali i 
kupovine glasova.


00:25 - LUKIĆ: GIK BEZ PRIJAVA O ZNAČAJNIJIM KRŠENjIMA PROCEDURE 


Predsednik GIK-a Zoran Lukić izjavio je večeras da su beogradski izbori 
protekli u miru i bez prijavljenih značajnijih kršenja izborne procedure.

Upitan da prokomentariše navode CRTA-e da tri posmatrača nisu mogla da 
prisustvuju glasanju, Lukić je kazao da ga je predsednik CRTA-e obavestio o 
tome i da je on odmah zatim pozvao predsednike tih biračkih odbora i zamolio ih 
da omoguće svim, kako stranim, tako i domaćim posmatračima da prisustvuju 
utvrđivanju rezultata glasova na biračkim mestima.

"To im je i omogućeno istog trenutka", rekao je Lukić novinarima.

Dodao je da su svi akreditovani posmatrači imali mogućnost da prate izborni 
proces.

Proverene su, ističe, i informacije o neregularnostima, o kojima se danas 
govorilo, ali da nije dobio nikakve zvanične potvrde sa biračkih mesta da su se 
zaista i dogodile.

On pretpostavlja da je bila reč o nesporazumima, ili tenzijama.

Naveo je da nije obavešten o tome da je slepoj ženi koja je zahtevala tajno 
glasanje uskraćeno to pravo i dodao da po zakonu Srbije slepe osobe mogu da 
glasaju uz pomoć takozvanog pomagača. 


23:48 - CESID: SNS 63 MANDATA, ĐILAS 27, ŠAPIĆ 12, SPS 8 


 Prema proceni CeSID-a u budućem beogradskom parlamentu će, prema osvojenom 
broju glasova, SNS imati 63 odbornika.

Koalicija koju je predvodio Dragan Đilas imaće 27 odbornika, Grupa građana 
Aleksandar Šapić 12, a socijalisti osam odbornika.

Ovu su računicu sačinili na osnovu rezultata po kojiima su naprednjaci osvojili 
nešto više do 45 odsto glasova na današnjh izborima, Đilas 18,8, Šapić 8,2 a 
SPS 6 odsto i pri izlaznosti od 51 odsto, što je, kažu u CESID-u, niže od 
projekcija koje su pravili u toku dana.

Prema toj izlaznosti, na izbore je izašlo oko 815.000 Beograđana. 

 


23:13 - RADOJIČIĆ: OČEKIVAO SAM POBEDU NA GRADSKIM IZBORIMA 


Zoran Radojičić, prvi na listi SNS, kazao je večeras da je očekivao ubedljivu 
pobedu liste koju je predvodio na izborima Beogradu.

 

"Ovo je timska pobeda. Radili smo kao tim i zajednički predstavili naš program. 
Često sam razgovarao sa građanima, saslušao njihove probleme i očekivanja i 
znao sam da ćemo pobediti" kazao je Radojičić Prvoj televiziji.

On je istako da je važno da odbornici u Skupštini grada što pre počnu sa radom.

"Siguran sam da će svi sa liste SNS posvećeno raditi u interesu Beograđana" 
kazao je Radojičić. 


23:12 - ĐURIĆ: POBEDA LISTE SNS - VAŽNO PO SRBIJU 


Potpredsednik SNS Marko Đurić izjavio je večeras da će pobeda liste "Aleksandar 
Vučić- Zato što volimo Beograd" na izborima za odbornike Skupštine Beograda 
imati dalekosežno značajne posledice po celu Srbiju.

On je dodao da su Srbija i Beograd pokazali novi nivo političke zrelosti, a da 
je opozicija kažnjena zbog "neprimeranog odnosa" prema izbornom političkom 
procesu.

"Ovo je pokazatelj da Srbija želi da nastavi da ide napred vođena vizijom 
predsednika Vučića i da je odgovoran odnos prema državi nastavio da okuplja 
Srbiju", rekao j Đurić.

On je ocenio da to što je politika SNS "nastavila da okuplja Srbiju" najvažniji 
rezultat izbora.

 

"Ono što smo generacijama sanjali da se Srbi slože, počelo je da se okuplja oko 
jedne zdrave ideje, zdrave politike, a to nas obavezuje da nastavimo da radimo 
još odgovornije, marljivije i uvek sa većim ciljevima i idejama. Nakon ovih 
izbora siguirno ćemo i nastaviti", poručio je Ðurić za Pink. 

Prema njegovim rečima, građani su bez ikakve euforije, racionalnio rasuđujući, 
doneli najbolju moguću odluku za budućnost Srbije.

"Ova pobeda će imati dalekosežne posledice po celu Srbiju, bez obzira na to što 
je Beograd 26 odsto biračkog tela. Srbija će nakon ovog nastaviti da se mnogo 
samopouzdanije da se drži i u unutrašnjoj i spoljnoj, ali i ekonomskoj 
politici, da gazi dalje s reformama i grabi dalje", rekao je Đurić. 


23:01 - GIK: SNS OSVOJILA 46,26 ODSTO GLASOVA 


Gradska izborna komisija saopštila je večeras da je na osnovu 18,6 odsto 
obrađenih biračkih mesta SNS osvojila je 46,26 odsto glasova, SPS-JS osvojila 
je 6,35 odsto, Aleksandar Šapić 8,25, Đilas 18,09, "Ne davimo Beograd" 3,27 
odsto, dok je koalicija Dveri-DJB osvojila 3,60 odsto glasova.

Ostale liste osvojile su znatno manje, saopštio je predsednik GIK-a Zoran Lukić.

 


22:52 - AP: SNS POBEDOM DODATNO UČVRSTILA VLAST 


Agencija Asošiejted pres izvestila je večeras da je vladajuća Srpska napredna 
stranka predsednika Aleksandra Vučića pobedila na lokalnim izborima u Beogradu, 
uz ocenu da je time dodatno učvrstila vlast u državi.

Američka agencija prenela je da, iako su to bili samo lokalni izbori, oni se 
smatraju važnim zbog ključne uloge Beograda u srpskoj ekonomiji i politici.

Zvanični rezultati, navodi agencija, biće saopšteni u ponedeljak, ali se ne 
očekuje da se mnogo razlikuju od preliminarnih.


22:25 - SPS: OSVOJILI SMO ŠEST ODSTO GLASOVA 


 

Lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je večeras da je ta 
stranka u koalciji sa Jedinstvenom Srbijom osvojila više od šest odsto glasova 
na izborima u Beogradu.

SPS je u koaliji sa SNS-om osvojila je 62 odsto u Sevojnu, 59 odsto u Boru, 
takođe u koaliciji sa naprednjacima, a u Aranđelovcu 12 odsto glasova, kazao je 
on.


21:58 - VUČIĆ: SNS OSVOJILA VIŠE OD 45 ODSTO GLASOVA 


Nosilac liste "Aleksandar Vučić - Zato što volimo Beograd", Aleksandar Vučić 
izjavio je večeras da je ta opcija osvojila više od 45 odsto glasova na 
izborima u prestonici.

"Pokazalo se istinsko i demokratsko lice Srbije", rekao je Vučić na 
konferenciji za novinare u štabu Srpske napredne stranke i dodavši da je 
obrađeno 85 odsto biračkog uzorka.

U Sevojnu lista SNS-a 62.02 odsto glasova, u Boru 60,03 odsto, a u Aranđelovcu 
59 odsto, kazao je on. 

 

 


21:50 - U ŠTABU BELOG VESELO, ČEKAJU REZULTATE IZBORA 


Predstavnici liste "Ljubiša Preletačević Beli - Zato što volimo Belovgrad" 
okupili su se večeras u svom izbornom štabu u Beogradu gde, u opuštenoj 
atmosferi, čekaju prve rezultate lokalnih izbora u prestonici Srbije. 

Među njima je i Luka Maksimović, doskora poznatiji kao Ljubiša Preletačević 
Beli, koji ovoga nije obukao prepoznatljivo belo odelo već je došao u duksu, 
farmerkama i patikama.

Takođe, u štabu u klubu "Garaža" je i njegov sugrađanin Ognjen Maksimović koji 
je za potrebe izbora promenio ime u Ljubiša Preletačević Beli.

On na glavi nosi kapu sa žutim papagajem što je, kako kaže, njegova omiljena 
igračka iz detinjstva.

Dok čekaju prve rezultate izbora u opuštenoj i šaljivoj atmosferi razgovaraju 
sa prisutnima, a u štabu se, osim predstavnika medija, nalaze i pristalice 
liste “Ljubiša Preletačević Beli - Zato što volimo Belovgrad".

Ljubiša Preletačević Beli je izmišljeno ime pod kojim je Luka Maksimović 
nastupio na predsedničkim izborima u aprilu 2017. godine.

Zbog toga je lista "Ljubiša Preletačević Beli - Zato što volimo Belovgrad" bila 
osporena, ali je sugrađanin Luke Maksimovića, Ognjen, promenio ime u Ljubiša 
Preletačević Beli što je toj listi omogućilo da bude proglašena. 


21:46 - JOVANOVIĆ: VUČIĆEVA LISTA OSVOJILA APSOLUTNU VEĆINU 


 

Lista okupljena oko Aleksandra Vučića je osvojila apsolutnu većinu u Skupštini 
grada Beograda i može sam da formira gradsku vlast sa 64 odbornika, izjavio je 
večeras lider LDP-a Čedomir Jovanović.

"Đilasova lista ima 26 odbornika, Šapić je na trećem mestu sa 12 odbornika 
odnosno 9 posto, a SPS je na 6,1 posto. Sve ovo drugo je statistička greška", 
rekao je Jovanović na televiziji Prva.

Kako je ocenio, Aleksandar Vučić je zaslužio uspeh, a njegovoj stranci je 
prostor otvorila nesposobna opozicija i čitav niz kardinalnih grešaka opozicije.


21:35 - IPSOS: SNS 64 MANDATA, ĐILAS 26, ŠAPIĆ 12 


Prema prvim preliminarnim podacima, na osnovu 50 odsto obrađenh glasačkih 
listića i dalje ubedljivo vodi lista SNS 45,1 odsto ili 64 mandata u gradskom 
parlamentu, što je apsolutna većina. 


Prema podacima IPSOS-a, slede Dragan Đilas sa 18,7 odsto ili 26 mandata, 
Aleksandar Šapić 9,1 ili 12 mandata, i SPS - JS 6,1 odsto ili osam mandata. 

Prema IPSOS-u, izlaznost građana na izbore je bila do 20 sati 50,8 odsto, 
CESID-a 48,4 odsto i GIK 44,6 odsto. 

 

 


21:28 - VIDEO: ATMOSFERA U ŠTABU SNS 


 


21:26 - STEFANOVIĆ: NEKI OPET ODLUČUJU KO JE MEDIJ, A KO NE 


Predsednik Gradskog odbora SNS Nebojša Stefanović rekao je večeras da 
uskraćivanje prava pojedinim medijima da prate izbornu noć u štabu Dragana 
Ðilasa nije prihvatljivo i podseća na neke periode kada je neko odlučivao ko je 
medij, a ko nije, te da očekuje reagovanje medijskih udruženja.

"Videćemo reakcije medijskih udruženja, što ce i vama reći dovoljno", rekao je 
Stefanović novinarima večeras i dodao da je Aleksandar Vučić tokom kampanje 
morao da istrpi sve izgovoreno o njemu od ljudi koji predstavljaju opoziciju, 
naročito u, kako kaže, emisijama gde je odnos sagovornika bio četiri ili pet na 
prema jedan.

 

"To su bile emisije u kojima je cilj bio da ako neko zausti nešto što se ne 
sviđa drugima onda ga zaustave", primetio je.

Na pitanje da li je očekivano da članovi diplomatskog kora, poput američkog 
ambasadora, učestvuju u kontroli izbora, Stefanović je rekao da je to normalno, 
kao i da Srbija tim pokazuje kakva je izborna procedura, kako građani obavljaju 
svoje pravo.

On je dodao da, iako to u drugim zemljama nije uobičajena procedura, prihvaćeno 
je da oni budu svedoci jednog demokrartskog procesa

Stefanović je rekao i da neki ne razumeju da je vođenje evidencije sigurnih 
glasova potpuno legitimno.

On je dodao da SNS ne prisiljava glasače, već ih zamoli da to urade i podrže ih 
ako su sami izrazili zelju.

"Mozda na nekim mestima jeste bilo manjih nepravilnosti, ali nijedna nije nalik 
onima u godinama iza nas", ocenio je on.


21:15 - SNS NA 45 ODSTO 


Prema prvim nezvaničnim podacima SNS ubedljivo vodi na izborima za Skupštinu 
grada a cenzus su osim naorednjackog tabora presli jos i lista Dragana Đilasa, 
Aleksandra Šapića i SPS-JS.

Trenutno, SNS je na koti od 45.2 odsto, Đilas na 17,5 odsto, Šapić na 8.9 a 
koalicija socijalista i Palmine Jedinstvene Srbije na 6.1 odsto podrške. 

Ovo su podaci renomirane agencije za istraživanje javnog mnjenja i podložni su 
promeni pošto se reprezentativni uzorak još obrađuje.

 

 

 


21:05 - CeSID: SNS OSVOJILA 47,6 ODSTO GLASOVA 


CeSID je saopštio da je na izborima u Beogradu lista "Aleksandar Vučić - Zato 
što volimo Beograd" osvojila 47,6 odsto glasova, na osnovu obrađenog uzorka od 
sedam odsto.

Dragan Đilas je osvojio 18,2 odsto, Aleksandar Šapić 6,0 odsto, SPS-Jedinstvena 
Srbija skupili su 6,0 odsto glasova.

 


20:39 - ČLANOVI KOALICIJE DJB-DVERI ČEKAJU REZULTATE U KAFIĆU 


Članovi koalicije "Dosta je bilo - Dveri" počeli su da se okupljaju oko 19 
časova u kafeu "Bakoro" u centru prestonice, gde im je večeras "izborni štab".

U štabu koalicije za sada je opuštena atmosfera, rezultati izbora se čekaju, 
kako navode aktivisti, sa optimizmom, a dolazak Boška Obradovića i Saše 
Radulovića očekuje se oko 21 čas.

Njih dvojica će se, kako je najavljeno, obratiti medijima nakon objavljivanja 
preliminarnih rezultata glasanja. 

 

 

 


20:33 - KO JE SVE BIO GRADONAČELNIK BEOGRADA? 


Na čelu grada Beograda od 1839. godine smenilo se 77 gradonačelnika, a od tog 
broja na čelu grada su bile i dve žene. Opširnije pročitajte 

OVDE 
<http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:714968-KO-JE-SVE-BIO-NA-CELU-PRESTONICE-Beograd-imao-77-gradonacelnika-medju-njima-i-dve-zene>
 

. 


20:33 - PRVO OBRAĆANjE SPS POSLE 21 SAT, DAČIĆ STIGAO U ŠTAB 


Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić stigao je u izborni štab 
SPS i Jedinstvene Srbije, a prvo obraćanje javnosti, kako kažu iz te stranke, 
očekuje se nakon 21 sat.

Oko 20 sati u sedište SPS na Studentskom trgu stigli su kandidat za 
gradonačelnika i aktuelni ministar energetike Aleksandar Antić, ministarka bez 
portfelja za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović, 
predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević, advokat Toma Fila i drugi 
članovi SPS.

Kako kažu iz protolola, medijima će se kada bude bilo prvih izbornih rezultata 
obratiti Aleksandar Antić. 


20:25 - STEFANOVIĆ: IZLAZNOST U BEOGRADU 52 ODSTO 


Bio je ovo jedan dobar dan, u kome je bilo najmanje incidenata i u kome se 
poštovala demokratska procedura, rekao je večeras predsednik Gradskog odbora 
SNS Nebojša Stefanović.

"Srbija može da bude ponosna na sve tekovine koje su nasi ljudi pokazali tokom 
ove kampanje", poručio je Stefanović u obraćanju u izbornom štabu stranke, te 
dodao da su izbori u Boru, Aranđelovcu i Sevojnu, prema prvim podacima, 
protekli mirno, uz možda neke manje nepravilnosti.

"U tom smislu GIK do sada nije primila nijedan zvanični prigovo", zaključio je.

Čestitao je svim građanima koji su na izborima izašli u svim opštinama, a 
čestitaće, kaže, i svima koji ostvare dobar rezultat i uđu u gradski parlament.

Stefanović je dodao da je, po podacima kojima za sada raspolaže ta stranka, 
izlanost u Beogradu bila 52 odsto građana upisanih u biračke spiskove.

 





"Nećemo imati nikakav problem s tim da, kad stignu rezultati, svakome ko uđe u 
gradski parlament na tome čestitamo", istakao je Stefanović.

"Ponosni smo na rad naših ljudi u kampanji, aktivista na terenu, koji su 
izdržali sve uvrede i psovke i danas i prethodnih dana", rekao je Stefanović.

Kaže takdoje da su zadovoljni što su i domaći i strani posmatrači imali priliku 
da se uvere kako idu demokratski procesi u Srbiji.

U tom je smislu pomenuo i da su predstavnici ambasade SAD bili prisutni 
prilikom brojanja glasova večeras na dva biračka mesta u Beogradu. 

 


20:18 - BOGOSAVLjEVIĆ: MOŽDA PROĐU SAMO ČETIRI LISTE, MOŽDA I OSAM 


Srđan Bogosavljević iz IPSOS Stratedžik marketinga kaže da je moguće da cenzus 
prođu samo četiri stranke, ali da se može desiti da ih buzde i osam, ne 
računajući manjinske stranke.

Kako je rekao za RTS, nema velike neizvesnosti i sigurne su oraktično samo tri 
stranke, pri čemu je takođe izvesno i ko je prvi, ko drugi, ko treći.

Ono što je u ovom slučaju neobicno je da su lokalni izbori, koji po pravilu ni 
kod nas ali ni u svetu ne pobuduju veće interesovanje, uzburkali javnost još 
pre nekoliko meseci, pa su i vlast i opozicija, kako kaže, prihvatili tu tezu o 
vaznosti ovih izbora.

"Najinteresntnije je ko prelazi, a ko ne prelazi cenzus, i tu su tri stranke 
jedine sigurne, a posle toga niko vise nije siguran", rekjao je Bogosavljević.

Kad je rec o izlaznosti, Bogosavljević kaže da se može računati da ona bude 52, 
53 odsto, što je oko 800.000 glasača.

 

 

 


20:16 - U IZBORNOM ŠTABU SRS PRASETINA I ČIZKEJK 


Izborne rezultate u sedištu Srpske radikalne stranke u Zemunu prati oko 10 
akreditovanih novinarskih ekipa iz zemlje, a u izborni štab SRS stigli su 
funkcioneri Vjerica Radeta, Nemanja Šarović, kao i predsednik Vojislav Šešelj, 
koji je došao pre oko pola sata.

 

 

Kandidat za gradonačelnika SRS Miljan Damjanović ljubazno je od 19 sati 
dočekivao novinare, a radikali su tradicionalno pokazali da su dobri domaćini, 
te je radnu atmosferu novinarske sobe, probe uživo uključenja, postavljanja 
opreme, “prekinulo” jagnjeće i praseće pečenje, a poslužen je i “čizkejk”, 
vino, rakija, sokovi, voda, kisela voda, kafa...

 

 


20:12 - RAKIĆ: NE BI ME IZNENADILO DA VUJOVIĆ POSTANE GRADONAČELNICA 


Žarko Rakić, vd glavnog i odgovornog urednika Politike, kazao je večeras da 
postoji mogućnost da žena postane gradonačelnica Beograda.

"Imali smo dva puta na čelu Beograda ženu, pa me ne bi ižnenadilo da Irena 
Vujović, aktuelna predsednica opštine Savski Venac i funkcionerka SNS dobije 
priliku da vodi administraciju prestonice" kazao je Rakić za Prvu televiziju. 

 

 

 


20:10 - NAGRADA ZA PATKOMOBIL, TRULA ŠLjIVA ZA JEREMIĆA 


Beogradski komšija Komša uručio je danas nagradu - flašu goriva za 
“patkomobil”, koji je izabran za najbolje prevozno sredstvao kampanje 2018. 
godine na osnovu glasova kandidata i aktivista liste "Šta radite bre - Marko 
Bastać", saopštila je ta izborna lista, dok su "trulu šljivu" za najgoreg 
političara pokušali da uruče Vuku jeremiću.

Predstavnik Inicijative “Ne davimo Beograd” je primio nagradu, Jeremić - nije, 
saopštava "Šta radite bre lista".

Nagradu za najgoreg političara - trulu šljivu Jeremić je zaslužio javnim 
pozivom da se glasa protiv kandidata za odbornike koji se nalaze na listi 
Inicijative “Ne davimo Beograd” i “Šta radite bre”, objašnjava se u saopštenju. 


20:06 - KLAČAR: VEĆA IZLAZNOST U PRIGRADSKIM OPŠTINAMA 50,7 ODSTO 


Do 19 sati u Beogradu je izašlo 48,4 odsto glasača, od čega u prigradskim 
opštinama 50,7 odsto, a u gradskim 47,8 procenata, izjavio je večeras izvršni 
direktor CeSID-a Bojan Klačar.

"Od prvog javljanja imamo veću izlaznost u prigradskim opštinama. Tokom dana su 
se ova dva podatka poravnala, ali opet u popodnevnim satima imamo malo vrednije 
i revnosnije birače u prigradskim opštinama nego u gradskim", rekao je Klačar 
za televiziju Prva. 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/070a01d3b415%24d2d34390%247879cab0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to