dw.com 
<http://www.dw.com/sr/lo%C5%A1-%C5%A1pijunski-film-bez-dokaza/a-42982872?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


Loš špijunski film – bez dokaza | Izbor iz štampe | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

5-6 minutes

  _____  

„Velika Britanija barata indicijama, jakim indicijama – ali ne ključnim 
dokazima“, piše nemačka štampa o pokušaju ubistva bivšeg ruskog špijuna. London 
je uveo prve sankcije Moskvi, a ima i podršku Sjedinjenih Država.

Bela kuća je podržala sumnje Velike Britanije da iza trovanja bivšeg dvostrukog 
agenta Sergeja Skripalja i njegove kćerke stoji Rusija. „Verujemo da je Rusija 
odgovorna za napad“, ponovila je Niki Hejli, ambasadorka SAD pri UN, na Tviteru 
nakon što je isto rekla na posebnoj sednici Saveta bezbednosti. Ona je, kako 
prenosi Špigel onlajn, zatražila „hitne konkretne mere“ Saveta bezbednosti.

Bivši špijun Skripalj (66) i njegova kćerka Julija (33) pronađeni su bez svesti 
4. marta u Solsberiju na jugu Engleske. U teškom stanju su prebačeni u bolnicu. 
U Londonu pretpostavljaju da je za napad na njih upotrebljen otrov tipa 
Novičok, razvijan u Sovjetskom Savezu tokom sedamdesetih i osamdesetih. Navodno 
su istražitelji tragove tog otrova pronašli u restoranu i pabu koji je Skripalj 
prethodno posetio.

 

Sergej Skripalj i njegova kćerka Julija

Velika Britanija je u sredu odlučila da protera 23 ruskih diplomata koje smatra 
„nedeklarisanim saradnicima tajnih službi“. Premijerka Tereza Mej je povukla 
raniji poziv Sergeju Lavrovu i najavila da ni ministri ni pripadnici kraljevske 
porodice neće putovati na Svetsko fudbalsko prvenstvo. Planirane su dalje mere 
protiv „neprijateljske državne aktivnosti“ koje se odnose na Rusiju.

„Histerična atmosfera“, odgovorio je na to ruski ambasador pri UN Vasilij 
Nebenzja, ponavljajući da nema indicija da se Moskva krije iza napada nervnim 
otrovom na teritoriji Britanije. „Ne govorimo jezikom ultimatuma“, rekao je on. 
Prethodno je London dao 24 sata Moskvi da se izjasni, ali nije poslao probe 
koje bi u Rusiji mogli da testiraju. Kremlj je najavio kontramere.

 <http://www.dw.com/sr/odgovor-bi-putina-morao-da-zaboli/a-42972258>  - 
pročitajte još: „Odgovor bi Putina morao da zaboli“

„Borbeni pokliči, pretnje, ultimatum, proterivanje diplomata: razmena udaraca 
između Londona i Moskve podseća na loše špijunske filmove iz doba Hladnog 
rata“, piše Noje osnabriker cajtung. Tereza Mej je, navodi list, brzo našla 
krivca u Kremlju. „Ali da li premijerka ima dokaze koji bi bili valjani pred 
sudom? Teško. Da li se iza svega krije mafija, bivši agenti, ili je u pitanju 
napad po državnom nalogu? SAD, EU i NATO ne smeju da se uvlače u konflikt dok 
postoje samo sumnjičenja.“

Presude bez dokaza ne sme biti u pravnim državama, piše ugledni Zidojče 
cajtung. „To važi i za državu kao spoljnopolitičkog aktera: ko kažnjava i preti 
drugim državama mora za to da ima jake razloge. Trenutno veliki broj država na 
svetu ne drži do ovog pravila. (…) Velika Britanija barata indicijama, jakim 
indicijama – ali ne ključnim dokazima. Zato je reakcija ostala relativno 
uzdržana. Da je stvar dokazana, onda bi Svetsko prvenstvo moralo da se održi 
bez Britanaca i njihovih saveznika.“

Među „indicije“ minhenski list ubraja i sledeće: „Ruska Duma je pre dve godine 
donela zakon koji dozvoljava likvidacije preletača i veleizdajnika i u 
inostranstvu. Beskrajna hrestomatija izjava – od ruskog predsednika, preko 
ministra spoljnih poslova do poznatih komentatora – svedoči o cinizmu i 
duhovnom stanju rukovodstva zemlje. Izdajnici su pretnja za Rusiju, moraju biti 
iskorišćeni kao primer. Dvocifren je broj misterioznih smrtnih slučajeva u 
miljeu ruskih agenata ili oligarha samo u Velikoj Britaniji i Sjedinjenim 
Državama.“

 

Teške reči u Savetu bezbednosti

Bonski list General ancajger ne vidi logiku o kojoj ostali bruje: „Kako bi 
Kremlju koristio brutalni napad na odavno neaktivnog neprijateljskog špijuna i 
to samo par dana pred Putinove lične predsedničke izbore? Šta bi, sa druge 
strane, Britanci imali od toga da podmetanjem napada survaju ionako zategnute 
odnose sa Rusijom u arktičke dubine, kako sada ruski jastrebovi tvrde? Ništa. 
Nova odvratno hladna iracionalnost ponovo obuzima odnose Istoka i Zapada.“

 <http://www.dw.com/sr/veliko-minsko-polje/a-42935477>  - pročitajte još: Ruska 
spoljna politika - veliko minsko polje

Nemačka i Francuska su najavile živu diplomatsku aktivnost povodom slučaja, ali 
za sada zvaničnici ovih zemalja nisu upirali prstom u Rusiju. Nemačka 
ministarka odbrane Ursula fon der Lajen je oštrim rečima zatražila istragu pod 
vođstvom UN, rekavši da je „prvi put nakon Drugog svetskog rata tako strašno 
hemijsko oružje upotrebljeno na evropskom tlu“. Od Rusije se očekuje da 
doprinese istrazi, rekla je ona, dodavši da je Rusija „već ubila jednog čoveka 
u Velikoj Britaniji“ – Aleksandra Litvinjenka 2006. godine.

„Čak i logična objašnjenja nisu zamena za dokaze“, piše Štutgarter nahrihten. 
List navodi da je u toj situaciji premijerka Mej reagovala „primereno“ te da su 
sankcije protiv Rusije za sada „mlake“. „Saveznici Velike Britanije treba da se 
vode stanjem stvari, a ne atmosferom koja se stvara. To za Nemce i druge 
Evropljane iz EU i NATO znači: sada su potrebni jasni signali da su privrženi 
Britaniji, bez obzira na Bregzit.“

priredio Nemanja Rujević

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/07a901d3bc96%24dc203190%24946094b0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to