vidovdan.org 
<https://www.vidovdan.org/info/titoisticko-nasledje-je-srbe-dovelo-u-stanje-demencije/>
  


Титоистичко наслеђе је Србе довело у стање деменције!


вид

5-6 minutes

  _____  

 

Ни мишљењем, ни духом, ни јавном свешћу, нисмо се излечили од титоистички 
криптогено усађеног комунизма. Као држава, нисмо јасно поставили, а камоли 
утврдили смисао и  значај српског националног становишта. И то је део фаталног, 
још неумрлог титоистичког наслеђа које нас је довде и довело: у стање трагичне 
друштвене деменције

Разговарао: Владимир Димитријевић

Наш саговорник је угледни српски песник, преводилац и есејиста Мирко 
Магарашевић. Објаво је 16 песничких књига. Студије о прози и поезији су 
„Светлости књижевности“, „Песничко памћење“, „Европски песници“ и „Српска 
критичка поезија“. Аналитичко-биографска проза: „Јован Христић изблиза“  и 
„Трагом Црњанског“. Саставио је прву целовиту „Антологију српске еротске 
поезије“. Преводио и/или писао о поезији Хомера, Дантеа, Шекспира, Т. С. 
Елиота, Езре Паунда, Д. Х. Лоренса, Јејтса, Кавафија, Теда Хјуза, Одна, 
Сен-Џона Перса, Чеслава Милоша, Збигњева Херберта и других.

Повод за овај разговор је књига ваших друштвено ангажованих текстова „Чија је 
истина?“. У њој сте настојали да одшкринете врата наше вишедеценијске тамнице, 
и понудите одговор на питање шта нам се десило. Шта се заиста десило српском 
народу који је, почетком 20. века, био млад, снажан и биолошки потентан, да би 
сада, у 21. столећу, био истрошен и маргинализован, са просечном старошћу од 44 
године?

-Ваше питање је врло сложено. Оно задире и у биолошко, у историјско, у етничко, 
у политичко и духовно стање српског народа. Са ослободилачком 1912. годином, 
Србија је херојски стала на своје ноге, а после тога је уследило све оно што је 
историјски реметило тај частан резултат.

Све братске народе западно од Дунава, Драве и Дрине, који су већ били и 
политички, и психолошки, па и ментално, и биолошки, или полугерманизовани или 
отоманизовани, Србија је широко пијемонтски окупила и братски примила у загрљај 
југословенства. Та „сабратска“ част скупо је плаћена већ у Краљевини, али још 
десетоструко скупље у неуравнотежено створеној, на штету Србије издробљеној 
држави по комунистичком рецепту.

Геополитички складно (по природним токовима река) уобличених девет бановина 
титоисти су превратом из тржишно и аграрно утемељене епохе Краљевине 
Југославије, гестом политичке ампутације, претворили у шесточлани републички 
егоизам, претећу сепарацију и покрајинизацију једнострано спроведену само на 
територији Србије!

Када се после октобра 2000. „демократски“ лицитирало о наставку 
„децентрализације“ и некој наредној „регионализацији“ Србије, то је било 
политички врло неуко и прикривало је погоршани наставак старе приче о 
титоистички већ исцепканој Србији.

Истовремено и зачудо, нико од наших политичара, до данас, још није схватио 
колико је, рецимо, за судбину Србије у свакодневном обраћању и говору важно 
чувати појам „Рашка област“, а укинути појам „Санџак“ као историјски и 
топографски одавно неодржив. Пазите: од 360 санџака на које давно беше подељена 
Отоманска империја, данас на територији Турске Републике нема ниједног! У 
политички вербалној употреби – чак и умишљено територијалној! – остао је само 
овај „наш“ тзв. „новопазарски санџак“! Откуда то? Па и то је део фаталног, још 
неумрлог титоистичког наслеђа које нас је довде и довело: у стање трагичне 
друштвене деменције.

Судбина Србије је, на један дубљи начин, повезана са судбином генерала 
Михаиловића – а то је судбина аутентичне сеоске и аутентичне грађанске Србије, 
које су кажњене због одбијања да се поклоне „највећем сину наших народа и 
народности“. Ваша прича о страшним губицима српства, од Сремског фронта надаље, 
и данас опомиње. На шта нас опомиње?

-Неаутентично се насадило на аутентично. Издајнички мартовски пучисти 1941. и 
шестоаприлски рат оборили су краљевину Југославију, а нелегитимни „ослободиоци“ 
уништили су њен 1919. остварен европски идентитет! Лако одбацивши млитав 
Черчилов предлог о измирењу зараћених страна у грађанском рату, Броз-Ранковић 
удар изведен 1944-45. под штитом Црвене армије донео је у Србију полувековни 
терор незаконитости, који у политички маскираној форми сви осећамо и за 
проткелих 30 година!

Последице комунистичког терора (1944-1953), антисрпски, идеолошки смишљен, а 
војно непотребан, самоубилачки „Сремски фронт“, масовне ликвидације по целој 
Србији и хронична идеолошка болест која није окончана ни Брозовом смрћу 1980, 
па ни после 5. октобра 2000, све то осиромашило нас је духовно и осакатило нас 
је етнички.

Ни мишљењем, ни духом, ни јавном свешћу, нисмо се излечили од титоистички 
криптогено усађеног комунизма. Као држава, нисмо јасно поставили, а камоли 
утврдили смисао и  значај српског националног становишта.

Деценијама притиснут комуно-посткомунизмом и обезвређеношћу привређивања, са 
минималном ценом рада по глави становника, срозао се укупан српски наталитет, 
скоро непоправљиво! Поврх свега, нама тако видљиво и очигледно прети и коначна 
опасност: да нас за коју годину по белом свету буде више него у матици Србији! 
Која политика ту отворену рану може да закрпи паролама и празним обећањима?

(Печат)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/086601d3bcce%2418cba340%244a62e9c0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to