radiokim.net <http://www.radiokim.net/vesti/saopstenja/srbija-nece-zaboraviti-martovski-pogrom.html>
„Srbija neće zaboraviti martovski pogrom“ | Saopštenja | Kim | komentara: | pregleda: 34 3 minutes _____ „Srbija neće zaboraviti martovski pogrom“ 16.03.2018 | 14:17 “Srbija i srpski narod nikada neće zaboraviti martovski pogrom na Kosovu i Metohiji“ pručeno je iz Kancelarije za KiM, uoči obeležavanja godišnjice pogroma nad Srbima na Kosovu 2004. godine. * Zapaljena kuća u Čaglavici (Foto arhiva Kim) U saopštenju Kancelarije za KiM se dodaje da „Srbija i srpski narod nikada neće odustati od insistiranja na pravdi i kažnjavanju krivaca“, te da nikada više neće dozvoliti da mu se nešto slično dogodi. „Po svojoj neselektivnosti, intenzitetu mržnje i rušilačkoj energiji, martovski pogrom nesumnjivo spada u red najmonstruoznijih zločina novijeg doba. Lažnu tezu o spontanom talasu nasilja, proisteklom iz revolta zbog utapanja dvoje albanske dece u selu Čabra, sve vreme plasiraju upravo oni koji su nasilje inspirisali i organizovali, između ostalog i da bi izbegli krivičnu odgovornost skrivajući se iza navodnog ’dešavanja naroda’“, navodi se u saopštenju. Dodaje se da martovski pogrom „nije bio spontani izliv nasilja“. „On je bez sumnje organizovan od strane albanskih političkih, kriminalnih i parabezbednosnih struktura, sa ciljem da se preostali Srbi etnički očiste sa prostora Kosova i Metohije, i ta namera je u mnogim delovima naše južne pokrajine, nažalost, uspešno sprovedena u delo“. „Neshvatljivo je da je veliki deo međunarodne zajednice, posebno one države koje se izdaju za lučonoše demokratije, ostao ravnodušan pred ovim masovnim zločinom sprovedenim po modelima viđenim u Ruandi ili Kambodži, i rešen da stvar prepusti zaboravu, računajući na naše kratko pamćenje i sviknutost srpskog naroda na patnju", ističe se u saopštenju i dodaje da "Srbija i srpski narod nikada neće zaboraviti martovki pogrom". Tokom tri dana nasilja Albanaca nad Srbima 17.,18. i 19. marta 2004. godine ubijeno 10 Srba, srušeno i zapaljeno 35 crkava i manastira, 738 srpskih kuća, 10 javnih objekata, škola, pošta i domova zdravlja. Proterano je 4.012 Srba. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/01df01d3bd33%24015d7480%2404185d80%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
