radiokim.net 
<http://www.radiokim.net/vesti/saopstenja/srbija-nece-zaboraviti-martovski-pogrom.html>
  


„Srbija neće zaboraviti martovski pogrom“


| Saopštenja | Kim | komentara: | pregleda: 34

3 minutes

  _____  


„Srbija neće zaboraviti martovski pogrom“


16.03.2018 | 14:17 

“Srbija i srpski narod nikada neće zaboraviti martovski pogrom na Kosovu i 
Metohiji“ pručeno je iz Kancelarije za KiM, uoči obeležavanja godišnjice 
pogroma nad Srbima na Kosovu 2004. godine.

*       Zapaljena kuća u Čaglavici (Foto arhiva Kim) 

U saopštenju Kancelarije za KiM se dodaje da „Srbija i srpski narod nikada neće 
odustati od insistiranja na pravdi i kažnjavanju krivaca“, te da nikada više 
neće dozvoliti da mu se nešto slično dogodi.

„Po svojoj neselektivnosti, intenzitetu mržnje i rušilačkoj energiji, martovski 
pogrom nesumnjivo spada u red najmonstruoznijih zločina novijeg doba. Lažnu 
tezu o spontanom talasu nasilja, proisteklom iz revolta zbog utapanja dvoje 
albanske dece u selu Čabra, sve vreme plasiraju upravo oni koji su nasilje 
inspirisali i organizovali, između ostalog i da bi izbegli krivičnu odgovornost 
skrivajući se iza navodnog ’dešavanja naroda’“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da martovski pogrom „nije bio spontani izliv nasilja“.

„On je bez sumnje organizovan od strane albanskih političkih, kriminalnih i 
parabezbednosnih struktura, sa ciljem da se preostali Srbi etnički očiste sa 
prostora Kosova i Metohije, i ta namera je u mnogim delovima naše južne 
pokrajine, nažalost, uspešno sprovedena u delo“.

„Neshvatljivo je da je veliki deo međunarodne zajednice, posebno one države 
koje se izdaju za lučonoše demokratije, ostao ravnodušan pred ovim masovnim 
zločinom sprovedenim po modelima viđenim u Ruandi ili Kambodži, i rešen da 
stvar prepusti zaboravu, računajući na naše kratko pamćenje i sviknutost 
srpskog naroda na patnju", ističe se u saopštenju i dodaje da "Srbija i srpski 
narod nikada neće zaboraviti martovki pogrom".

Tokom tri dana nasilja Albanaca nad Srbima 17.,18. i 19. marta 2004. godine 
ubijeno 10 Srba, srušeno i zapaljeno 35 crkava i manastira, 738 srpskih kuća, 
10 javnih objekata, škola, pošta i domova zdravlja. Proterano je 4.012 Srba.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01df01d3bd33%24015d7480%2404185d80%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to