jugpress.com

„Dijalog o Kosovu i jug Srbije“ : Da se čuje glas onih koji žive u Preševu, 
Bujanovcu i Medveđi

Od autora: Jugpress

6-8 minutes

 

BUJANOVAC

 

Opšti zaključak okruglog stola „Dijalog o Kosovu i jug Srbije“ održanom u 
Bujanovcu da ej dijalog jedini način rešavanja problema na jugu Srbije I odnosa 
Srbije I Kosovo ali I da je neophodno da se nešto hitno učini na otvaranju 
novih radnih mesta u realnom sektoru u Bujanovcu, Preševu I Medvedji jer, zbog 
nedostatka posla, mladi Srbi, Albanci I Romi masovno odlaze.

 

Za predsednika opštine  Bujanovac Šaipa Kamberija nema dileme da dijalog o 
Kosovu pozitivno utiče na čitav region, ali on smatra da bi trebala biti 
uključena i pitanja Albanaca sa ovih prostora.

 

„Dijalog o Kosovu i albansko pitanje na jugu Srbije ne treba posmatrati 
odvojeno, u suprotnom će odnosi i dalje biti opterećeni.Treba uključiti u 
dijalog Albance iz Preševske doline“, rekao je Kamberi primećujući da je do 
sada dijalog bio namenjen samo Srbima.

 

Kamberi  smatra da bi u internom dijalogu o Kosovu u Srbiji trebalo da 
učestvuju samo Srbi, jer, dodao je, “Albanci već imaju svoj stav , da je Kosovo 
nezavisna država, dok Srbi to negiraju.

 

On je dodao da je stav Partije za demokratsko delovanje (PDD), u kojoj je I on, 
da  je otvaranja dijaloga o Kosovu pozitivno ali da bi u nejmu trebalo da se 
rešavaju I problem Albanaca iz Bujanovca, Preševa I Medvedje.

 

” Od svih sporazuma koji su postignuti u Briselu, na nas je imao uticaj samo 
Sporazum o zajedničkoj kontroli granica. Medjutim, nadanja koja smo imali u 
vezi s priznavanjem diploma sa Kosova nisu ostvarila jer se postignuti sporazum 
ne sprovodi”, rekao ej Kamberi.

 

„Za nacionalne manjine moraju važiti jedinstveni standardi. Ne može srpska 
manjina na Kosovu da dobije sve, a albanska u Srbiji ništa. Toga moraju biti 
svesni faktori u visokoj politici ako žele stabilnost, koja je preduslov za 
ekonomski razvoj“, istakao je Kamberi.

 

On je rekao I da su , od okončanja oružanih sukoba na jugu Srbija potpisana tri 
sporazuma o rešavanju problema u ove tri opštien I da se nijedana ne sprovodi,.

 

Po rečima prvog čoveka bujanovačke opštine, plan od 7 tačaka, iza kojeg stoje 
sve albanske političke partije na jugu Srbije, a koji sadrži sva važna pitanja 
za Albance:  integraciju u državne institucije, priznavanje diploma, udžbenike, 
sudove,  ni po čemu nije u suprotnosti sa domaćim zakonodavstvom, a pomaka u 
ostvarenju zahteva gotovo i da nema.

 

Kamberi je rekao I da “ne vidi rešavanje problema sa Kosovom u razmeni 
teritorija između Kosva I Srbije, opština na jugu Srbije u kojima žive Albanci 
za opštine na severu Kosova u kojima žive Srbi.

 

“Jedini koji zastupa takav stav je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Ni 
zvanična Priština ni zvanična Tirana nikada nisu podržale rešenje problema 
promenom granica. Svesni smo da je to pitanje koje može da ugrozi mir na celom 
Balkanu jer se zna kakva je situacija u Makedoniji i u Bosni, a poznat je i 
stav međunarodne zajednice”, rekao je Kamberi.

 

Zamenik predsednika opštine Bujanovac Stojanča Arsić smatra da Kosovo i jug 
Srbije treba posmatrati kao dva posebna problema  „kao što to radi i 
međunarodna zajednica“, kako je rekao.

 

Od 2001.godine napravljen je značajan pomak u ostvarivanju prava Albanaca na 
jugu Srbije, rekao je Arsić, izdvojivši multietničku lokalnu samoupravu, kao i 
policiju i reorganizaciju medija.

 

„Sve ono što pripada nacionalnim manjinama u Srbiji ,pripada i albanskoj 
nacionalnoj manjini, koja mora da se u potpunosti integriše u državni sistem “, 
istakao je Arsić.

 

Na integraciju na lokalnom nivou, kako je rekao, ne bi trebalo da bude primedbi 
sa albanske strane, ali što se tiče državnih institucija tu ima mesta za 
napredak. Arsić od države očekuje i pomoć na polju ekonomskog razvoja, u 
suprotnom jug će ostati prazan, jer ljudi odlaze prvenstveno zbog teške 
ekonomske situacije.

 

„Rešavanje odnosa Beograda i Prištine relaksiraće i našu situaciju. Mi smo 
postali taoci kriza na tim relacijama a o tome niko ne govori“, rekao ej Arsić 
I dodao da “kadgod nekome u Beogradu I Prištini to zatreba, podižu se tenzije u 
Bujanovcu I Preševu”.

 

Narodni poslanik u Skupštini Srbije, Fatmir Hasani, je istakao da razgovori na 
svim nivoima mogu da promene nepovoljnu situaciju u kojoj se nalaze dva naroda 
više od 20 godina.

 

Ipak, njegov utisak je da su ovdašnji Albanci skrajnuti u svakom pogledu pa i 
aktuelnim procesima, a da zbog toga nezadovoljstvo raste.

 

„Mi dežuramo sa našim zahtevima, ali nikako da postanemo ravnopravni sa ostalim 
manjinama u Srbiji, a tek sa Srbima na Kosovu, koji imaju tri ministarstva, 
zamenika premijera, veliki broj sudija “, rekao je Hasani koji je zamerio I 
medjunarodnoj zajednici da je izgubila interesovanje za jug Srbije.

 

Po rečima Miodraga Milkovića, predstavnika opozicione koalicije u Bujanovcu  
okupljene oko SNS, ključno je rešavanje ekonomskih problema, a ne integracija. 
On je izneo podatak da u Bujanovcu, Preševu i Medveđi 137 mladih Srba, Albanaca 
i Roma sa visokim obrazovanjem nema posla, a da se više od 40.000 ljudi iselilo 
sa ovih prostora.

 

„To je šamar i za lokalnu i za republičku vlast. Svi smo odgovorni za odlazak 
mladih. Zapošljavanje i egzistencija moraju biti glavne teme, dijalog bi 
trebalo da reši ta pitanja“, smatra Milković.

 

On je istakao da je integracija Albanaca proces koji traje, ali koji ne sme da 
naruši prava drugih etničkih zajednica na ovim prostorima, dok  problem sa 
udžbenicima na albanskom jeziku mora pod hitno da se reši, kao i nacionalni 
simboli i upotreba jezika.

 

„Da li je u dijalog trebalo uključiti Nacionalni savet Albanaca, uprkos našem 
stavu o Kosovu“, upitao je predstavnik NSA Galip Bećiri, istakavši potom da su 
nakon sukoba na ovom području 2001. godine, ovdašnji Srbi i Albanci pokrenuli 
dijalog o zajedničkom životu i tako rešili sporna pitanja.

 

„Mi smo uvek za dijalog, a trenutno smo daleko od onoga što nam po zakonima 
pripada“, rekao je Bećiri, poručivši da Albanci time što traže svoja prava ne 
deluju protiv Srba.

 

Centar za demokratiju i razvoj juga Srbije organizovao je u bujanovačkom Domu 
kulture okrugli sto na temu „Dijalog o Kosovu i jug Srbije“, kako bi 
predstavnici političkog, javnog i privrednog života bili u prilici da, u 
kontekstu razgovora o Kosovu, ukažu na probleme sa kojima se suočavaju građani 
sa ovog područja.

 

Ovaj projekat podržava Fondacija za otvoreno društvo.

 

U debati su učestvovali predsednik opštine Bujanovac Šaip Kamberi, njegov 
zamenik Stojanča Arsić, narodni poslanik Fatmir Hasani, predstavnik opozicione 
grupe odbornika koalicije okupljene oko Srpske napredne stranke (SNS) Miodrag 
Milković , predstavnik Nacionalnog saveta Albanaca (NSA) Galip Bećirii 
predsednik Opštinkog odbora SPS Boško Andjelković.

https://jugpress.com/dijalog-o-kosovu-i-jug-srbije-da-se-cuje-glas-onih-koji-zive-u-presevu-bujanovcu-i-medvedji/

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/029801d3bdfe%24b3013520%2419039f60%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to