radiokim.net 
<http://www.radiokim.net/vesti/hronika/kosovo-nadilazi-politicke-realnosti.html>
  


’’Kosovo nadilazi političke realnosti’’


| Hronika | Kim | komentara: 0 | pregleda: 82

4-5 minutes

  _____  


’’Kosovo nadilazi političke realnosti’’


17.03.2018 | 15:15 

"Ove godišnjice se sećamo, ne samo sa tugom i bolom zbog izgubljenih života, 
zapaljenih svetinja i unesrećenih ljudi, već sa čvrstom nadom da nas to, ni 
bilo koje drugo stradanje, neće pokolebati u rešenosti da ostanemo svoji na 
svome", rekao je na akademiji "Trajni ožiljci nečoveštva" u Gračanici, 
organizovanoj povodom obeležavanja Martovskog pogroma 2004. godine episkop 
raško-prizrenski Teodosije.

Obraćajući se prisutnima u prepunoj sali Doma kulture u Gračanici, vladika 
Teodije je, nakon podsećanja na tragičnu statistiku događaja od 17. i 18. marta 
2004. godine, pozvao na jednistvo i ostanak na Kosovu i Metohiji.

"Gospod nam kaže da ćemo imati nevolja u svetu, ali nas istovremeno hrabri i 
podseća govoreći: ’Ne bojte se, ja sam pobedio svet’. Iz svih tih njegovih 
stradanja, naš narod je izlazio sa ranama, ali i sa još većom verom, uz 
čvrstinu da nikada ne napusti i ne zaboravi Kosovo i Metohiju, gde god ih 
vetrovi istorije odnosili. Zato je Kosovo i Metohija osveštani prostor koji 
nadilazi istoriju, politiku, prolazne granice i takozvane političke realnosti", 
rekao je vladika.

Zamenik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Željko Jović iskoristio je 
priliku da "pozdravi gospodu Albance koji vode privremene institucije u 
Prištini i pojedinu gospodu iz međunarodne zajednice".

"Zašto je zločin prema Srbima manje zločin od zločina prema bilo kom drugom 
narodu, zašto mi, posle toliko godina, nemamo rešeno nijedno ubistvo, nijedan 
zločin, nijedan oblik nasilja, nemamo krivce", upitao je Bojić.

"Nema slobode čiji se temelji grade na porušenim ognjištima" rekla je u svom 
govoru predsednica udruženja Kosmetskih stradalnika Nataša Šćepanović.

"Ne postoji budućnost ogrezla u krvi, pa tako ni pohod zločinaca 17. marta 
2004. godine ne može doneti budućnost ni mir na Kosovo i Metohiju. Ne postoji 
razumno objašnjenje, osim zločina bez kazne", navela je Šćepanovićeva govoreći 
u ime svih porodica svih srpskih žrtava.

Gradonačelnik Gračanice Srđan Popović je naglasio da nemamo pravo da 
zaboravljamo žrtve i godišnjice njihovih stradanja.

"Mnogo vremena bi nam trebalo da pobrojimo ranjene, mrtve, spaljene kuće, i sve 
to u našim porodicama. Ali, to nas nije učinilo lošim ljudima, nije nas 
nateralo na osvetu, nije podstaklo našu mržnju. Nečoveštvo nas nije savladalo", 
kazao je Popović.

Na skupu u Gračanici se prisutnima, po sopstvenom priznanju neplanirano, 
obratio i državni sekretar u ministarstvu rada Republike Srbije Branimir 
Stojanović.

"Kada se sve ovo dešavalo, mnogi od nas su bili deca. Danas imamo svoju decu. 
Kada neki koji se umore od svega odu u katastar da otuđe svoju imovinu, neka 
razmisle i sami reše da li će pristati na to da je sva ova žrtva bila uzaludna 
ili smo postradali da bi se borili da ovde opstanemo", naveo je Stojanović.

Akademiji u Gračanici prisustvovali su sveštenici i monasi SPC, predstavnici 
Kancelarije za KiM, vlade Srbije i lokalne samouprave po srpskom i kosovskom 
sistemu, ali i šef OEBS-a na Kosovu Jan Bratu.

Prethodno je u gračaničkom manastiru služen parastos nastradalima, a potom se 
kolona od oko 500 ljudi prošetala glavnom ulicom Gračanice. Na umetničku 
instalaciju "Missing" u dvorištvu lokalnog Doma kulture, na kojoj su 
fotografije kidnapovanih i nestalih, položene su bele ruže.

Neposredno pre akademije otvorena je izložba sa likovne kolonije "Jesen u 
Prizrenu", koja je odžana u manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena. Ovaj 
manastir je teško postradao 17. marta 2004. godine, a kolonija je bila neka 
vrsta umetničkog odgovora na stradanje nasleđa, kao i podsticaj za njegovu 
obnovu. Na ostacima monumentalne zadužbine cara Dušana stvaralo je, prošle 
jeseni, sedam slikara iz različitih delova Srbije.

Na otvaranju izložbe govorili su slikarka iz Beograda Vesna Marković, urednik 
Galerije Doma kulture "Gračanica" Nebojša Jevtić i zamenik direktora 
Kancelarije za KiM Željko Jović.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/02b401d3bdff%241ab2c530%2450184f90%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to