radiokim.net 
<http://www.radiokim.net/vesti/hronika/km-napadnute-novinarke-radio-begorada-i-kosseva.html>
  


Napadnute novinarke Radio Begorada i KoSSeva


| Hronika | Radio Beograd | komentara: | pregleda: 80

3-4 minutes

  _____  


KM: Napadnute novinarke Radio Begorada i KoSSeva


20.04.2018 | 17:17 

Tokom posete direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića multietničkom naselju 
Bošnjačka mahala, u severnom delu Kosovske Mitrovice, izbio je incident. Naime, 
jedan Albanac pokušao je da oduzme opremu za snimanje srpskim novinarima, među 
kojima je bila i novinarka Radio Beograda, pri čemu je došlo do koškanja.

*       Kosovska Mitrovica (Foto Kim) 

Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić oštro je osudio napad na 
novinare KoSSeva i Radio Beograda, ističući da je to pokazatelj da je politička 
klima prema Srbima i slobodnom i objektivnom izveštavanju loša, te da se neki 
ljudi osećaju slobodno da ugrožavaju i fizički integritet novinara.

Posetu Đurića Kosovskoj Mitrovici pratila je novinarka Radio Beograda 1 Tanja 
Vujisić.

Posle obraćanja novinarima u multietničkom naselju Bošnjačka mahala, koje se 
nalazi u severnom delu grada, došlo je do manjeg incidenta, kada je grupa 
Albanaca pokušala da priđe mestu gde je Đurić bio sa delegacijom.

Policija je tada sprečila incident, ali je jedan Albanac iz te grupe krenuo ka 
grupi srpskih novinarki, među kojima je bila i izveštačica Radio Beograda.

Prišao im je i pokušao da oduzme opremu za snimanje. Došlo je do koškanja.

U pomoć su im pritekle druge kolege i svi zajedno su se brzo povukli u severni 
deo Mitrovice.

Sve ovo se dogodilo u prisustvu policije, koja nije reagovala.

Osude novinarskih udruženja

Udruženje novinara Srbije i Društvo novinara Kosova i Metohije osudili su napad 
i zahtevaju od nadležnih organa da utvrde identitet osoba koje su fizički i 
verbalno nasrnule na novinarke u Bošnjačkoj Mahali i sprovedu zakonom 
predviđene mere.

Podsećaju i inistiraju da se identifikuju i procesuiraju i policajci koji su 
tokom akcije hapšenja Marka Đurića 26. marta 2018. u Kosovskoj Mitrovici 
pretukli snimatelja RTS-a Vladimira Milića i napali novinarku Večernjih novosti 
Draganu Zečević, urednicu lista Jedinstvo Radu Komazec i urednicu portala 
KosSev Tatjanu Lazarević.

O današnjem napadu, gde je mladić odgurnuo jednu novinarku i zapretio im da 
prekinu snimanje, postoji i video-zapis 
<https://www.youtube.com/watch?v=cnFMvzTcZpg>  koji sve jasno dokumentuje, tako 
da UNS I DNKiM očekuju od nadležnih organa da ovaj slučaj procesuiraju, 
navedeno je u zajedničkom saopštenju.

"To šalje lošu poruku i predstavalja kontinuitet one vrste ponašanja koje smo 
mogli da vidimo 26. marta", rekao je Đurić.

Dodao je da se "takvi nasilnici i huligani osećaju oslobođeno nakon što su 
videli da su i policajci napadali novinare".

Tokom današnje posete Đurića Kosovskoj Mitrovici i Banjskoj taj prostor KiM sve 
vreme nadleće helikopter KFOR-a, a jače policijske snage nisu primećene.

Radio Beograd 1 najoštrije osuđuje pokušaj napada na novinarku Tanju Vujisić i 
zahteva da nadležne institucije reaguju i omoguće predstavnicima medija siguran 
i neometan rad.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/04aa01d3d8f4%2419d3b100%244d7b1300%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to