novimagazin.rs 
<http://www.novimagazin.rs/vesti/antic-veina-stampanih-medija-naklonjena-jednoj-stranci-pink-i-hepi-kao-kao-ispostave-vlasti>
  


Antić: Većina štampanih medija naklonjena jednoj stranci, Pink i Hepi kao 
ispostave vlasti


3-4 minutes

  _____  

Foto: Beta / Milan Obradović 

Predsednik Naprednog kluba Čedomir Antić predstavio je danas iveštaj o stanju 
slobode medija u Srbiji od 2017. do 2018. godine i ocenio da je za godinu dana 
došlo do degradacije institucija u zemlji i da je većina štampanih medija 
naklonjena jednoj stranci i jednom čoveku. 


U izveštaju se navodi da su dnevni listovi Alo, Informer i Srpski telegraf 
"otvoreno naklonjeni režimu i deluju kao bilteni iz vremena totalitarizma", da 
Politika i Večernje novosti imaju sličnu sudbinu kao i javni servisi "sa 
nejasnim vlasništvom i državnim uticajem" i da su "postale bilten zvaničnih 
kampanja".

Kada je reč o dnevnim listovima Blic i Kurir navodi se da su oni nominalno 
samostalni, ali se u ključnim situacijama "uvek zna na kojoj su strani", dok se 
za Danas navodi da je to jedini zvanično i u praksi "opozicioni" list.

Kada je reč o elektronskim medijima, Antić je rekao da su televizije Pink i 
Hepi kao "neka vrsta ispostave vladajuće stranke", a da je na televizijama sa 
nacionalnom pokrivenošću predsednik Srbije Aleksandar Vučić više od 100 puta 
zastupljeniji od vođa opozicije.

On je kazao i da na pojedinim medijima sa nacionalnom pokrivenošću opozicija u 
Srbiji dobija "gulenističke obrise kao u Turskoj".

Antić je rekao i da "ni u Crnoj Gori ne dolazi do tolike zloupotrebe privatnih 
medija" kao u Srbiji.

U izveštaju su iznete i preporuke u kojima se kaže da je neophodna dosledna 
primena medijskih zakona, uspostavljanje ravnopravnosti informativnih medija, 
uravnoteženost u izveštavanju, da je potrebno da finansiranje medija i 
vlasništvo u medijima budu transparentni, da mediji budu dostupni svim akterima 
političkog života, da država treba da se povuče iz vlasništva u medijima i da 
se ostvari puna privatizacija, da se uspostavi nezavisnost javnog servisa.

U izveštaju se traži i ukidanje prenosa rijaliti programa i programa 
"koruptivnog i propagandnog sadržaja" tokom dana i da se oni prebace u noćne 
sate i da proces dodele sredstava privatnim medijima bude transparentan.

Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić ocenio je da je medijska slika u Srbiji 
katastrofalna i da je ona "najbolje lice vlasti".

On je kazao da se u izveštaju Evropske komisije vidi da najmanje napretka ima 
po pitanju medijskih sloboda i da ne treba olako preći preko izjave premijerke 
Srbije Ane Brnabić da ona ne vidi problem kada je reč o slobodi izražavanja.

"Ministar informisanja iz 1990-ih je i dalje ministar informisanja, a uz to 
obavlja i još po neku funkciju. Zato ne treba da čudi, ali treba da brine 
izveštaj Evropske komisije", rekao je Jeremić.

On je kazao da je direktoru Radio-televizije Srbije Draganu Bujoševiću poslao 
sedam pisama u kojima je tražio sastanak, ali da nije dobio odgovor.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/05c601d3d91a%24e224b570%24a66e2050%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to