novimagazin.rs <http://www.novimagazin.rs/vesti/antic-veina-stampanih-medija-naklonjena-jednoj-stranci-pink-i-hepi-kao-kao-ispostave-vlasti>
Antić: Većina štampanih medija naklonjena jednoj stranci, Pink i Hepi kao ispostave vlasti 3-4 minutes _____ Foto: Beta / Milan Obradović Predsednik Naprednog kluba Čedomir Antić predstavio je danas iveštaj o stanju slobode medija u Srbiji od 2017. do 2018. godine i ocenio da je za godinu dana došlo do degradacije institucija u zemlji i da je većina štampanih medija naklonjena jednoj stranci i jednom čoveku. U izveštaju se navodi da su dnevni listovi Alo, Informer i Srpski telegraf "otvoreno naklonjeni režimu i deluju kao bilteni iz vremena totalitarizma", da Politika i Večernje novosti imaju sličnu sudbinu kao i javni servisi "sa nejasnim vlasništvom i državnim uticajem" i da su "postale bilten zvaničnih kampanja". Kada je reč o dnevnim listovima Blic i Kurir navodi se da su oni nominalno samostalni, ali se u ključnim situacijama "uvek zna na kojoj su strani", dok se za Danas navodi da je to jedini zvanično i u praksi "opozicioni" list. Kada je reč o elektronskim medijima, Antić je rekao da su televizije Pink i Hepi kao "neka vrsta ispostave vladajuće stranke", a da je na televizijama sa nacionalnom pokrivenošću predsednik Srbije Aleksandar Vučić više od 100 puta zastupljeniji od vođa opozicije. On je kazao i da na pojedinim medijima sa nacionalnom pokrivenošću opozicija u Srbiji dobija "gulenističke obrise kao u Turskoj". Antić je rekao i da "ni u Crnoj Gori ne dolazi do tolike zloupotrebe privatnih medija" kao u Srbiji. U izveštaju su iznete i preporuke u kojima se kaže da je neophodna dosledna primena medijskih zakona, uspostavljanje ravnopravnosti informativnih medija, uravnoteženost u izveštavanju, da je potrebno da finansiranje medija i vlasništvo u medijima budu transparentni, da mediji budu dostupni svim akterima političkog života, da država treba da se povuče iz vlasništva u medijima i da se ostvari puna privatizacija, da se uspostavi nezavisnost javnog servisa. U izveštaju se traži i ukidanje prenosa rijaliti programa i programa "koruptivnog i propagandnog sadržaja" tokom dana i da se oni prebace u noćne sate i da proces dodele sredstava privatnim medijima bude transparentan. Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić ocenio je da je medijska slika u Srbiji katastrofalna i da je ona "najbolje lice vlasti". On je kazao da se u izveštaju Evropske komisije vidi da najmanje napretka ima po pitanju medijskih sloboda i da ne treba olako preći preko izjave premijerke Srbije Ane Brnabić da ona ne vidi problem kada je reč o slobodi izražavanja. "Ministar informisanja iz 1990-ih je i dalje ministar informisanja, a uz to obavlja i još po neku funkciju. Zato ne treba da čudi, ali treba da brine izveštaj Evropske komisije", rekao je Jeremić. On je kazao da je direktoru Radio-televizije Srbije Draganu Bujoševiću poslao sedam pisama u kojima je tražio sastanak, ali da nije dobio odgovor. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/05c601d3d91a%24e224b570%24a66e2050%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
