blic.rs 
<https://www.blic.rs/vesti/politika/dacic-incident-sa-zastavom-u-jasenovcu-je-bez-presedana/gd97pec>
  


Dačić: Incident sa zastavom u Jasenovcu je BEZ PRESEDANA


Tanjug

3-4 minutes

  _____  

Foto: screenshot ostalo / screenshot 

Incident sa zastavom na kojoj je ispisan ustašški pozdrav Za dom spremni u 
Jasenovcu, gde se održžavala komemoracija povodom stradanja Srba, Jevreja i 
Roma u jednom od najozloglašenijih koncentracionih logora, bez presedana je u 
modernoj Evropi, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

"Nigde se i nikad u Evropi nije desilo da se tako neššto dogodi", rekao je 
Dačić u izjavi za Tanjug i istakao da očekujemo bezuslovnu osudu od hrvatskog 
rukovodstva.

Foto: D. Milenković / RAS Srbija 

Ivica Dačić 

"Zamislite da li je moguće da se prilikom komemoracija u Aušvicu ili 
Mauthauzenu pojavi transparent sa nacističkim pozdravom Zig hajl?! Očekujemo 
bezuslovnu osudu od hrvatskog rukovodstva, a ne relativizaciju događaja, koja u 
stvari znači relativizaciju zločina nad Srbima, Jevrejima i Romima. Takve osude 
nema, naprotiv, ustaššama se podižžu spomenici i nazivaju ulice i trgovi 
njihovim imenima", ukazao je Dačić.

On je rekao da sa ustaššama i njihovim zločinima niko nije uporediv.

"Svako treba da osudi svoje zlo i samo tako se mogu graditi dobrosusedski 
odnosi. Zabrana ulaska u Hrvatsku ministru odbrane Vulinu je, takođe, čin bez 
presedana u Evropi. Srbija će odgovoriti, ali mi i dalje smatramo da je mnogo 
bolje tražžiti zajedničke interese Srbije i Hrvatske, jer su našši odnosi od 
ključnog značaja za stabilnost celog regiona", poručio je Dačić.

Državna komemorativna ceremonija u Spomen parku Jasenovac, započela je ranije 
danas incidentom, kada su pripadnici Hrvatskih oružanih snaga razvili 
transparent sa ustaškim pozdravom "za dom spremni", prenosi Index.hr.

Prema pisanju portala, uoči komemoracije, dvojica muškaraca koji su se, kako se 
navodi, predstavili kao HOS-ovci, su u mestu Jasenovac razvili zastavu HOS-a 
koja, inače, uz dozvolu hrvatske države ima i taj ustaški pozdrav u sklopu svog 
grba.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00d101d3da41%24c7788490%2456698db0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to