bigportal.ba 
<http://bigportal.ba/2018/08/08/ono-sto-nije-uspelo-pavelicu-premasila-je-vlast-tudmana/>
  


“Ono što nije uspelo Paveliću, premašila je vlast Tuđmana” – BiGportal.ba


3 minutes

  _____  

Objavljeno: 8.8.2018.

Predsednik Udruženja Veritas Savo Štrbac rekao je da je došlo do zahlađenja 
odnosa izemđu Srbije i Hrvatske, kao i posle svakog obeležavanja Oluje.

“Posle svake godišnjice Oluje dolazi do zahlađenja odnosa i prethodnih godina 
imali smo pisanje nota, diplomatskih zbog upotreba ustaških obeležja na 
zvaničnoj državnoj proslavi, zbog pevanja Tompsona. Sa druge strane, imali smo 
pisanje nota i sa hrvatske strane u vezi sa teškim rečima koje su iznosili 
srpski političari proteklih nekoliko godina. Čak je Kolinda nedavno najavila da 
će doći do zahlađenja odnosa i to se desilo. Nije to teško predvideti“, rekao 
je on za Prvu televiziju. 

Kako je rekao, ono što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao u Bačkoj 
Palanci na obeležavanju godišnjice te vojno-policijske akcije je prava istina. 

“Ja samo to što je on rekao mogu da potkrepim brojkama. Ako je 1991. godine 
bilo učešće Srba u ukupnoj populaciji 12,2 odsto plus dva odsto Jugoslovena, 
među kojima je opet bilo 80 odsto Srba, imali ste ih 2011. samo 4,36 odsto, 
Jugosloveni svedeni statističku grešku. Naše ozbiljne analize govore da će 
2021. godine da će spasti na ispod tri odsto. To je upravo ona željana 
projekcija Tuđmana i establišmenta sa početka devedesetih, da će srpsko pitanje 
da bude rešeno za sva vremena. Mislim da su Srbi već sada u Hrvatskoj spali na 
ispod tri odsto. Ovo što je rekao Vučić, da je etničko čišćenje ostvareno, to 
je to“, dodao je on. 

Kako kaže, trebaće da prođe mnogo godina pre nego što se odnosi dve zemlje 
poboljšaju. 

“Hrvatska će morati na pravi način da se suoči sa svojom prošlošću. To se još 
zove katarza, oni su se sve vreme uljuljkivali, da su oni vodili neki 
odbrambeni rat, da su Srbi agresori. Ja sam rođen tamo, brojke nisu agresori. 
Agresija podrazumeva da je došao neprijatelj iz neke druge države da pokori tu 
državu u koji je došao. Ne možemo mi biti agresori, to je potpuno pogrešna 
teza, koju su nažalost prihvatili svtski mediji i svetski autoriteti“, dodao je 
Štrbac. 

Kako je rekao, Hrvatska na pravi način treba da se suoči sa prošlošću iz 
devedesetih, pa i četrdesetih godina. 

“Moram da kažem i to, da ono što nije uspelo Paveliću , trećinu pobiti, trećinu 
proterati, trećinu pokrstiti, da je to premašila Tuđmanova vlast devedesetih. 
Ne po toj formuli, oni su je nešto izmenili. Oni su preko dve trećine 
proterali, jedan deo, oko 7.000 pobili a proces pokatoličenja traje intenzivno 
i danas“, naglasio je on.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01a701d42f1c%24a741e3d0%24f5c5ab70%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to