bigportal.ba 
<http://bigportal.ba/2018/08/07/drago-pilsel-otvoreno-zvanicni-zagreb-koketira-s-najcrnjom-varijantom-nacifasizma-organizira-veliku-ustasijadu/>
  


“Zvanični Zagreb koketira s najcrnjom varijantom nacifašizma, organizira veliku 
ustašijadu…” – BiGportal.ba


6-7 minutes

  _____  

Objavljeno: 7.8.2018.

” Vidjeli smo nedavno kako se u Livnu slavilo drugo mjesto Hrvatske na 
nogometnom prvenstvu u Rusiji. Samo su se viorijle hrvatske zastave, mahom one 
Republike Hrvatske, a pijani su, kao i u Širokom Brijegu, vrijeđali BiH 
prostotama koje ovdje ne bih ponovio.”

Ugledni hrvatski novinar i urednik portala Autograf.hr Drago Pilsel u razgovoru 
za Vijesti.ba analizira oštre političke poruke koje su razmijenili zvaničnici 
Srbije i Hrvatske povodom obilježavanja vojno-policijske akcije “Oluja”. 

Nemaju se Hrvati što ljutiti na Vučića dok se u Hrvatskoj bude slavilo u 
ustaštvo i dok se bude smatralo da je bilo OK riješiti se Srba i pobiti srpske 
starce preostale na oslobođenim područjima nakon Oluje, kaže, između ostalog, 
Pilsel.

– Kako gledate na činjenicu da političkim diskursom i ove, kao i prethodnih 
godina uoči i nakon obilježavanja akcije “Oluja” preovlađuju politička 
prepucavanja zvaničnog Zagreba i zvaničnog Beograda, dok pitanja procesuiranja 
zločina ostaju po strani?

“Nažalost, jedan i drugi diskurs ne pridonose ispravnoj kulturi sjećanja. Ja 
polazim od poruke kardinala Franje Kuharića i hrvatskih biskupa od 1. svibnja 
1995. (povodom 50. obljetnice završetka Drugog svjetskog rata) koje toplo 
preporučujem vojnom biskupu Juri Bogdanu, koji je održao jednu neprijatnu i 
tvrdu nacionalističku propovjed u Kninu ove nedjelje.

Naime, kazao je Kuharić s tadašnjim kolegama: ”Nije glavna težina pitanja u 
tome kako žaliti žrtve vlastite zajednice i kako prepoznati krivnju druge 
zajednice. Hrvati i Srbi, katolici i pravoslavni, muslimani i drugi pred težim 
su moralnim pitanjem: Kako žaliti žrtve druge zajednice, kako priznati krivnju 
u vlastitoj zajednici? A zatim: Kako okajati krivnju, kako zadobiti oprost 
Božji i ljudski, mir savjesti i pomirenje među ljudima i narodima? Kako 
započeti novo doba osnovano na pravednosti i istini?”. Kako se onda moramo 
ispravno ponašati i kako se valja sjećati?

Nasuprot onima koji kažu da se ne treba stalno vraćati u prošlost, ja kažem da 
nam treba neka vrsta uskrsnuća prošlosti. Nama je potrebno dovesti u pamćenje, 
što je moguće preciznije, ono što se dogodilo žrtvama, svim žrtvama, dakle, ne 
samo Hrvatima, već i Srbima i svima drugima. Moramo prestati s praksom 
nijekanja odgovornosti. Moramo preuzeti teret moralne krivnje. Moramo činiti 
djela milosrđa. Moramo pokušati nadoknaditi patnju stradalnika. Moramo priznati 
žrtve. Moramo im namiriti štetu.

Pitanje mira i ispravnog pamćenja je pitanje našeg biti i ne biti. To su 
temelji zdravog društva, a meni bude sumnjivo kada bilo tko iz svijeta politike 
ili religije kani graditi bilo što, a da nije propitao na kojim i kakvim 
temeljima gradi. Mir traži unutarnju osjetljivost i osjećaj za finese. Toga, 
hvala Bogu, u nas ima. Ali nedovoljno. Zato se ponavljam. 

Nažalost, nemamo niti jednu presudu za zločine počinjene nakon Oluje. Za neke 
pouzdano znamo da su ih počinile konkretne jedinice. Tako je Vrhovni sud 
ustanovio da je zločin u selu Grubori počinila Antiteroristička jedinica 
policije Lučko kod Zagreba. Predmet je vraćen na ponovno suđenje. Ali vlada 
omerta. Jedni druge pokrivaju, ali ja se pitam kako spavaju ti ljudi.

– Šta je, prema Vašem mišljenju, cilj oštre političke retorike srpskih i 
hrvatskih zvaničnika? Kome i čemu ona doprinosi i služi?

Puno toga ostaje nejasno i neprihvatljivo je. Kao što Milorad Dodik nema što 
tražiti u Bačkoj Palanci na komemoraciji Srbije žrtvama Oluje, tako na kninskoj 
tvrđavi kao gost Kolinde Grabar-Kitarović, Andreja Plenkovića i Gordana 
Jandrokovića nema što tražiti Dragan Čović. 

I Srbija i Hrvatska tim potezima pokazuju da ne poštuju suverenitet Bosne i 
Hercegovine i da ima tu itekako još otvorenih pitanja. Postoji jedna nejasna 
politika Hrvatske prema BiH. Vidjeli smo nedavno kako se u Livnu slavilo drugo 
mjesto Hrvatske na nogometnom prvenstvu u Rusiji. Samo su se viorijle hrvatske 
zastave, mahom one Republike Hrvatske, a pijani su, kao i u Širokom Brijegu, 
vrijeđali BiH prostotama koje ovdje ne bih ponovio. 

Vučić mora do kraja godine iskomunicirati Srbiji gubitak Kosova i onda usput 
diže tenzije s Hrvatskom da zadovolji nacionalističke apetite. Hrvatski vrh, 
pak, slavi Oluju u društvu ustaša iz HOS-a i pušta na kninsku tvrđavu ljude sa 
zastavama i majcama na kojima stoji ustaški pozdrav “Za dom spremni”. Osim 
toga, organizira veliku ustašijadu s Thompsonom u Glini, mjestu na kojem su 
ustaše 1941. počinile nezapamćeni pokolj Srba.

To ne može biti slučajno. Oba nacionalizma su odvratna. Za Vučića me nije 
briga, to je problem onih koji su ga izabrali, ali mene muče tzv demokrati i 
europejci iz Zagreba koji koketiraju s najcrnijom varijantom nacifašizma.

Nemaju se Hrvati što ljutiti na Vučića dok se u Hrvatskoj bude slavilo u 
ustaštvo i dok se bude smatralo da je bilo OK riješiti se Srba i pobiti srpske 
starce preostale na oslobođenim područjima nakon Oluje.

– Kada smo dogovarali ovaj intervju, kazali ste da smatrate kako je Vučićeva 
poruka, koja je proizvela političke reakcije u Hrvatskoj, išla prvenstveno 
prema Izraelu, a potom i prema Hrvatskoj. Možete li pojasniti svoj stav?

Da, meni je jasno da je Aleksandar Vučić, a to se vidi i iz reakcije 
veleposlanika Srbije u Izraelu, bio ljut zbog toga što je Ministarstvo obrane 
Izraela poslao tri F16 tipa Barak, kakvih će Hrvatska kupiti od Izraela, da 
”uveličaju” proslavu Oluje. Od tuda usporedba Oluje s hapšenjem i umorstvom Ane 
Frank, što se dogodilo na isti dan, 4. kolovoza/augusta.

Naravno, Vučić opet zaoštrava prema Hrvatskoj i tako će ostati jer je za Srbiju 
Oluja bila etničko čišćenje preko 250.000 hiljada Srba iz Republike Srpske 
Krajine.

(Vijesti.ba)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01ac01d42f1d%2418fd7d90%244af878b0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to