rs.sputniknews.com 
<https://rs.sputniknews.com/svet/201808131116866091-SAD-Hitler-Indijanci/>  


Амерички историчар: Хитлер је за САД био мала маца


Sputnik

4-5 minutes

  _____  

Свет <https://rs.sputniknews.com/svet/> 

09:37 13.08.2018(освежено 09:40 13.08.2018) Преузмите краћи линк

Амерички историчар Дејвид Стенард сматра да су Индијанци преживели „најдужи 
холокауст у историји човечанства“. Међутим, тешко да ће Вашингтон признати 
геноцид. Још увек се Американци нису извинили ни за Хирошиму и Нагасаки.

На данашњи дан 1946. године, у САД је формирана федерална комисија за 
проучавање услова живота Индијанаца. У Америци још уве постоје несугласице: да 
ли су Индијанци жртве геноцида?

Амерички историчар Дејвид Стенард тврди: „Хитлер је мала маца у поређењу са 
’освајачима Америке‘. Шта све не уче децу у америчким школама: за време 
холокауста америчких Индијанаца, који се још назива „петстогодишњи рат“ и 
„најдужи холокауст у историји човечанства“ убијено је између 95 и 114 милиона 
домородаца садашње територије САД и Канаде“.

То је био намеран геноцид. Изводили су га британски колонизатори и амерички 
досељеници. Заједничким снагама.

У Бостону је 1722. године објављена декларација којом се објављује рат 
Индијанцима. За скалп домородаца САД давало се од 15 до 100 фунти. Постоје 
сведочанства да су колонизатори користили и биолошко оружје — поклањали су 
племенима одећу заражену богињама. Тај метод је касније користила и америчка 
војска. Уз то су Индијанце намерно и опијали алкохолом.

Овде се намерно не дотичем теме руског освајања Далеког истока и Сибира, јер 
она уопште не личи на америчку реалност. Међутим, навешћу један интересантан 
детаљ. Како је познато, многи староседеоци Сибира и северне Русије у организму 
немају ензим који раствара алкохол. Они се брзо напијају и од тога умиру. Како 
је на то реаговала царска Русија, „тамница народа“, како ју је назвао Кистин, а 
затим то развио Лењин? Нека се напијају? Не. Изашао је указ којим се забрањује 
продаја алкохола источно и северно од Бајкала. Толико о „тамници“.

Још, Немци у балтичким државама нису могли да се навикну да живе и организују 
нормални дијалог са локалним становништвом, британске власти и колонисти такође 
нису могли да изграде прихватљиве односе са Индијанцима. Само политика силе, 
само огањ и мач. Да су Руси иоле личили на њих, код нас у Сибиру не би остао 
ниједан староседелачки народ. А тамо их је више од четрдесет!

© AP Photo / Rikard Larma

Америчке власти су 1825. године усвојиле Доктрину отворености на основу које је 
право на земљу добио онај колониста који ју је и „открио“. Индијанци су на тој 
земљи, која им је и припадала, могли само да живе, али су изгубили право 
својине над њом. Године 1830. био је донет закон о пресељењу Индијанаца, а 
1867. — о резервацији.

Уз то је масовно коришћена стерилизација индијанских жена у репродуктивном 
узрасту. Мислите, то је било давно? Не. Амерички новинари су седамдесетих 
година прошлог века ископали да је, на пример, у Оклахоми стерилизација била 
масовна.

Све то подсећа на расну политику нацистичке Немачке. Тамо су такође постепено и 
законито људе који нису били аријевског порекла сматрали људима десете сорте. 
Скалпове, истина, нису узимали. Зато су имали концентрационе логоре и гасне 
коморе.

Амерички писац и историчар Џон Толанд у књизи „Адолф Хитлер“ о концентрационим 
логорима пише: „Хитлерова концепција концентрационих логора умногоме може да 
захвали његовом знању енглеског језика и америчке историје. Он се одушевљавао 
логорима за Индијанце на Дивљем западу, а често је у свом блиском окружењу 
хвалио ефикасност истребљења староседелачког становништва Америке“.

Наравно, у САД већина експерата и политиколога с незадовољством у гласу 
оспорава Стенарда и Толанда. Говоре, између осталог, да Стенард нема никакве 
статистичке податке, да не прави разлику између насилне смрти и смрти од 
болести. Рудолф Ромел, професор Универзитета на Хавајима, процењује да је за 
читаво време колонизације у геноциду страдало између 2 и 15 милиона Индијанаца, 
а не невероватних 95 милиона.

Међутим, и Ромелове податке критикују. Зашто? Зато што „тачни“ амерички 
историчари и потпуно демократска јавност, с једне стране, не поричу да су 
Европљани и колонизатори донели смрт, репресију и страдања становништву 
Америке. Међутим, они упорно негирају да је то био геноцид.

Шта је то онда било?

Аутор Владимир Бичков, радио Спутњик

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/022401d4330c%249519b0e0%24bf4d12a0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to