in4s.net 
<https://www.in4s.net/kovic-nije-rijec-samo-o-kosmetu-vec-o-golom-opstanku-srbije/>
  


Ковић: Није реч само о Космету, већ о голом опстанку Србије


ИН4С

5-6 minutes

  _____  

Фото: Игор Павићевић

Аутор: Милош Ковић

Упозорења из Поруке Светог Архијерејског сабора Српске православне цркве о 
Косову и Метохији и Апела за одбрану Косова и Метохије сасвим су се обистинила. 
Председник републике Александар Вучић и министри у влади Ане Брнабић погазиће 
дату реч. Они су се, над Уставом и Мирослављевим јеванђељем, заклели да ће 
чувати „сувереност и целину територије републике Србије, укључујући и Косово и 
Метохију као њен саставни део“, да ће штитити „Устав и законе“, „мир и 
благостање свих грађана Републике Србије“. Брзо су, међутим, објавили да су 
спремни да са „Косовом“ потпишу „споразум о свеобухватној нормализацији односа“ 
и да му, „под одређеним условима“ дају столицу у Уједињеним нацијама. Данас су 
коначно обзнанили да су спремни и на размену територија, по начелу „наше за 
наше“. Судећи по незваничним вестима, у састав „Косова“ и сутрашње Велике 
Албаније ући ће цела Метохија, највећи део Косова, са изузетком четири општине 
на северу и, у остатку Србије, делови или целе општине Прешево, можда Бујановац 
и Медвеђа.

Разлози које председник и његови сарадници наводе за своје погубне потезе у 
непомирљивом су сукобу са логиком, разумом и искуством. Они кажу да са 
Албанцима морамо да се разграничимо по етничком принципу, у име наше будућности 
у Европској унији, али основно начело ЕУ је управо отвореност унутрашњих 
граница. Ако је већ реч о етничком начелу, зашто нигде не помињу етнички 
хомогене српске општине у косовском Поморављу? Председник и сарадници би да, 
како кажу, због „будућности наше деце“ предају нашу децу из Грачанице, 
Гораждевца, Ораховца, Велике Хоче, Ранилуга на милост и немилост људима 
оптуженим за ратне злочине и трговину људским органима. Они изјављују да ће 
демографско опадање Србије да зауставе тако што ће препустити преко 70.000 Срба 
Великој Албанији. При томе, упорно прећуткују демографско опадање Албанаца на 
Косову и нарочито у Албанији. У име регионалне стабилности, они омогућавају 
стварање Велике Албаније, која већ разједа Македонију и Црну Гору, и на чијем 
ће се јеловнику брзо наћи и Грчка.

Српске власти крше Устав, распарчавају територију наше земље, угрожавају животе 
и имовину грађана. Овде није реч о Косову и Метохији, него о голом опстанку 
Србије. Хоће ли се албански шовинисти и НАТО задовољити добијеним? Јесу ли се 
суседи задовољили деловима Пољске отетим 1772, да ли су се Немци 1938. и 1939. 
задржали у чешким Судетима? Колико пута нам је јавно речено да је Ниш следећи 
циљ и да је стварање Велике Албаније само питање времена? У Старој Рашкој у 
току је албанизација муслиманског становништва. Шта ће бити са Војводином? 
Каква ће бити судбина Републике Српске? Шта ће се догодити са Пећком 
патријаршијом, Високим Дечанима, Грачаницом, Богородицом Љевишком и свим 
осталим светињама јужно од Ибра у рукама оних који систематски уништавају сваки 
траг постојања српског народа?

Реч је, дакле, о намери да се одрекнемо себе и да заборавимо кључне поруке 
своје историје. Косово јесте српски Јерусалим. За Србе је историја вековима 
била култно предање о Светосавском и Косовском завету, о подвигу и издаји, о 
одрицању од Завета и казни која сустиже цео српски род. У дугим историјским 
сећањима Срба мотив издаје има важно, можда и кључно место. Она се не 
заборавља. Српски писци су националну историју вековима тумачили у 
старозаветном кључу, али је новозаветна суштина Косовског завета одредила 
Лазару и Вуку, по угледу на  Христа и Јуду, јасно одређене, непроменљиве улоге.

Јавно изречена намера српских властодржаца да се одрекну Косова и Метохије је, 
дакле, незаконита, нелогична, неморална и неисторијска. Они су се оглушили о 
савете целокупне стручне јавности и упустили у отворен напад на Српску 
православну цркву. Усред медијске харанге против Цркве, Патријарх српски г. 
Иринеј мирно је потврдио њену одлучност „да се одбрани Устав Републике Србије и 
сачува јужна српска покрајина Косово и Метохија“. Свештенство и народ Епархије 
шабачке су, писмом објављеним на Илиндан, подсетили јавност на то да је Српска 
црква, на основу канонског права и светоотачког учења, због неупоредиво мањих 
разлога, у Конкордатској кризи 1937, умела да искључи из црквене заједнице и 
прокуне и министре и народне посланике.

Друштво је, како се види, спремно на отпор. Оно је већ подстакло стварање 
највећег опозиционог блока на политичкој сцени, решеног да одбрани Устав и 
Резолуцију 1244 УН о Косову и Метохији. НАТО не одлучује о томе да ли ћемо бити 
најгори нараштај у српској историји и хоћемо ли на себе примити Кнежеву клетву. 
Узалуд бежимо од слободе и одговорности. Одлука остаје само на нама. Тако је, 
уосталом одувек било. Од 1389. до дана данашњег.

Извор: Политика

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/025501d4330d%2458651d00%24092f5700%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to