rs-lat.sputniknews.com 
<https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202003281122182565-cena-nafte-uzdrmala-svet-dva-scenarija-za-izlazak-iz-krize-/>
  


Cena nafte uzdrmala svet, dva scenarija za izlazak iz krize


Olivera Ikodinović. Sputnik Srbija

4-5 minutes

  _____  

Rusija <https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/> 

07:05 28.03.2020Preuzmite kraći link

0  
<https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202003281122182565-cena-nafte-uzdrmala-svet-dva-scenarija-za-izlazak-iz-krize-/#comments>
 421

Dok japanski mediji prognoziraju da bi cenovni rat između Moskve, Rijada i 
Vašingtona mogao da dovede do nastanka epohe kada će cena nafte biti 20 dolara 
po barelu, ruski stručnjaci govore o tome da su na tržištu nafte moguća 
najmanje dva scenarija.

„Ja vidim dva scenarija. Prvi je da su se učesnici na naftnom tržištu uplašili 
preniskih cena, jer će se po tim cenama mnoge naftne kompanije povući, a 
mnoge zemlje zavisne od nafte mogu preživeti najdublju društveno-ekonomsku i 
političku krizu. Stoga je jedan od scenarija sklapanje novog dogovora - umesto 
OPEK +, nešto poput OPEK + 2. Moguće je povezati s njima i neke od bivših 
‘slobodnih strelac’. Čak i u Americi neke kompanije već pozivaju na ograničenu 
proizvodnju. Ali ne mislim da će se Amerika složiti da postane učesnik u 
mogućem novom sporazumu, ali zato možda pristane, na primer, Brazil“, smatra 
Stanislav Mitrahovič, ekspert Finansijskog univerziteta pri Vladi Ruske 
Federacije i Nacionalnog fonda za energetsku bezbednost.


Cena nafte pala zbog neuspelog dogodora OPEK+


Cenovni rat započeo je početkom marta nakon što je propao dogovor OPEK + 
<https://sptnkne.ws/BQeT>  o smanjenju proizvodnje nafte. Moskva je predlagala 
da postojeći uslovi ostanu na snazi, dok je Rijad tražio da se proizvodnja 
nafte dodatno smanji.

© REUTERS / Ahmed Yosri

Pojedini eksperti navode da je cenovni rat Rijada, Moskve i Vašingtonom unapred 
osuđen na poraz Saudijaca, jer je za njih sada budžet bez deficita moguć po 
ceni barela od 84 dolara, dok je za Rusiju i SAD ta cifra dvostruka ispod - oko 
40 dolara.

Zbog toga će od 1. aprila biti ukinuta ograničenja proizvodnje u 
zemljama-članicama bivšeg saveza. U svetlu raspada sporazuma OPEK+, kao i 
usporavanja potražnje na tržištu usled izbijanja koronavirusa, cene nafte su se 
gotovo prepolovile od početka marta, pa se trenutno cbarel nafte „Brent“ košta 
oko 26 dolara.


Saudijci mogući gubitnici


Ako novi dogovor o OPEK +2 ne bude zaključen, tada će, prema mišljenju 
Mitrahoviča, stupiti na snagu drugi scenario.

„Tada nas očekuje cenovni rat, koji može trajati i godinu-dve. A ako cena 
ostane u rejonu od 20 dolara, to će označiti potrebu o tome da se brojni 
igrači povuku i napuste trku. A kada se oni povuku, cena će se ponovo 
postepeno vraćati. Biće vrlo problematično, nikome neće biti lako“, uveren 
je Mitrahovič.

Pojedini eksperti navode da je cenovni rat Rijada, Moskve i Vašingtonom unapred 
osuđen na poraz Saudijaca, jer je za njih sada budžet bez deficita moguć po 
ceni barela od 84 dolara, dok je za Rusiju i SAD <https://sptnkne.ws/BKeZ>  ta 
cifra dvostruka ispod - oko 40 dolara.


Do kraja godine skok cena?


Japanski mediji navode da su tri stuba - SAD, Rusija i Saudijska Arabija 
pokrenula diskusiju o tome ko će koga da toleriše, stavivši kocku na 
hegemoniju na tržište nafte, zbog čega i druge zemlje koje proizvode naftu 
trpe. Svuda su znaci bankrota. Nema izgleda za povećanjem cena.

Prema navođenju medija, zbog trenutne situacije sa pandemijom virusa korona, 
trpeće drugi proizvođači nafte.

Međutim, izvršni direktor „Rosnjefta“ Igor Sečin <https://sptnkne.ws/BKdY>  je 
izjavio da cena nafte može porasti na 50-60 dolara po barelu do kraja ove 
godine u slučaju smanjenja proizvodnje nafte iz škriljaca. Prema njegovim 
rečima, brojne kompanije povezane sa eksploatacijom škriljaca već se gase, a 
to će dovesti do nekakvog novog balansa na tržištu.

Sečin smatra da je OPEK izgubio svoj značaj, a kako je objasnio tržište nafte 
je u ovom trenutku u krizi zbog širenja virusa korona, ali i zbog drugih 
političkih i sankcionih faktora.

Pročitajte još:

*       Propali pregovori članica OPEK-a: Ništa od smanjenja proizvodnje nafte 
<https://sptnkne.ws/BQeT> 
*       Da li će Rusija i OPEK uništiti američku naftnu industriju 
<https://sptnkne.ws/BKeZ> 
*       Prvi čovek ruskog naftnog giganta objasnio zbog čega je pala cena nafte 
<https://sptnkne.ws/BKdY> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/006901d604ee%24e85e4cb0%24b91ae610%24%40gmail.com.

Reply via email to