novosti.rs 
<https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html:855850-Banke-da-shvate-bez-gradjana-i-privrede-ne-postoje-Dr-Jorgovanka-Tabakovic-o-kursu-investitorima-i-merama-pomoci>
  


"Banke da shvate bez građana i privrede ne postoje": Dr Jorgovanka Tabaković o 
kursu, investitorima i merama pomoći


Bojana Caranović

6-8 minutes

  _____  

Guverner Narodne banke Srbije u razgovoru za "Novosti": U kriznim vremenima 
svako pokaže i svoju sposobnost i svoj karakter

BANKARSKI sektor u Srbiji je stabilan, likvidan i u dobrom stanju. Narodna 
banka Srbije održava stabilan kurs, ima dovoljno deviznih rezervi, a očekujemo 
od banaka da pokažu odgovornost i shvate da bez građana, privrede, klijenata, 
ni one ne postoje!

Ovo je, u intervjuu za "Novosti", istakla guvernerka Narodne banke Srbije, dr 
Jorgovanka Tabaković, i poručila da se u sklopu odgovorne politike NBS, osim 
moratorijuma na otplatu različitih pozajmica, priprema niz mera za pomoć 
građanima i privredi.

* Znači li to da uprkos vanrednom stanju, ostajemo na dobrom kursu, na jakim 
nogama,, kada budemo pobedili koronu?

- Kažu da u kriznim vremenima svako pokaže i svoju sposobnost i svoj karakter. 
A mi imamo obavezu da izgrađenu stabilnost i stečeno poverenje očuvamo. Narodna 
banka Srbije u dužem vremenskom periodu održava relativnu stabilnost kursa 
dinara i ona nije ugrožena ni u ovim vanrednim okolnostima. Imamo sasvim 
dovoljno deviznih rezervi koje predstavljaju garant sigurnosti. Krajem februara 
ukupne devizne rezerve su iznosile oko 13,5 milijardi evra. Samo u poslednje 
tri godine NBS je na deviznom tržištu, kada su preovladavali pritisci ka 
jačanju dinara, kupovala devize i time uvećala devizne rezerve za više od pet 
milijardi evra. Time je dodatno ojačana sigurnost domaćeg finansijskog sistema 
upravo za ovakva vremena.

* Da li je virus korona "uplašio" investitore, najavljuju li povlačenje sa 
tržišta, ili odustajanje od novih ulaganja?

- Najvažnije je da građani znaju da se Srbija, za razliku od drugih zemalja, 
čak ni u periodu krize ne suočava sa slabljenjem valute. Srbija nije izložena 
izlasku investitora, koji imaju poverenje u ljude i institucije naše države - 
predsednika, NBS i Vladu - koji su pokazali da vode računa o stabilnosti domaće 
ekonomije i rastu na održivim osnovama. Upravo će to omogućiti da uticaj krize 
na našu ekonomiju bude blaži i da što kraće traje. U to veruju i investitori, 
ulažu u dinarske obveznice države, tako da ne napuštaju našu zemlju.

RADIMO NON-STOP * A Kako provodite vreme dok traje vanredno stanje? 

- Moj posao, dužnost i obaveza jeste da sa svojim saradnicima, i u saradnji sa 
drugim državnim organima, pratim i situaciju u finansijskom sektoru, i stanje 
na domaćem i međunarodnom tržištu i da preduzimamo potrebne aktivnosti i mere.

* Među prvim merama koje ste uveli je zamrzavanje kreditnih obaveza na tri 
meseca. Koliko je ona značajna za privredu, a koliko za građane?

- U vanrednoj situaciji, bilo je neophodno da hitno reagujemo kako bi se 
očuvala finansijska stabilnost i u periodu koji sledi. U uslovima izraženih 
rizika od širenja zarazne bolesti, potencijalne poteškoće sa kojima se građani 
i privreda mogu suočiti su veoma realne. Otuda i zastoj u izmirivanju obaveza i 
za građane i za privredu. Mera je privremena i vanredna i trajaće dok traje i 
vanredno stanje uvedeno zbog pandemije. I za privredu i za građane ova mera ima 
isti smisao - da se preduprede negativne posledice, poveća raspoloživi dohodak, 
obezbedi likvidnost privrede radi suočavanja sa svim izazovima u uslovima 
vanrednog stanja.

* Da li su u planu još neke mere pomoći?

- Analiziramo efekte do sada preuzetih mera i preduzimaćemo dodatne aktivnosti 
ukoliko se za tim ukaže potreba. U potpunosti smo svesni da je u ovim vanrednim 
okolnostima proaktivna reakcija na sve potencijalne rizike od izuzetnog 
značaja. NBS ima na raspolaganju još niz instrumenata i neće se uzdržavati da 
ih iskoristi u slučaju potrebe. Pritom, treba voditi računa o postupnosti 
primene monetarnih mera, odnosno treba ih koristiti u pravom trenutku i obimu.

* Kakva je preporuka za one kojima ističe dozvoljeno prekoračenje, da li i oni 
podležu moratorijumu i kako izbeći filijale, a produžiti dozvoljeni minus?

- Cilj mera jeste da se olakša pozicija građana, tako da se zastoj u otplati 
odnosi i na obaveze po osnovu dozvoljenog minusa. Da klijenti za vreme trajanja 
vanrednog stanja ne bi morali da dolaze u prostorije banke, preporučili smo im 
da primene automatsko produženje minusa po tekućem računu klijentima koji ovu 
uslugu već koriste.

 

* Da li će NBS savetovati banke kako da nakon što prođe kriza, osmisle mere da 
olakšaju građanima i preduzećima?

- Istim propisom kojim je uvedena obavezna olakšica u vidu moratorijuma za 
dužnike banke, ostavljena je mogućnost bankama da definišu i druge olakšice za 
svoje klijente u vezi sa otplatom potraživanja, koje će imati i povoljniji 
regulatorni tretman. Zahvaljujući odgovornoj politici NBS, koja mora da ima na 
umu celinu sistema, bankarski sektor je stabilan i likvidan i u dobrom stanju 
da odgovori svim izazovima. Očekujem da banke i u ovoj situaciji pokažu 
odgovornost i da shvate da bez građana, privrede, klijenata ni one ne postoje.

* Da li se mogu očekivati paketi subvencionisanih kredita za preduzeća koja će 
tokom ovih meseci imati velike gubitke?

- Predsednik Vučić najavio je podršku privredi, država priprema paket 
ekonomskih mera namenjen, pre svega, privatnom sektoru. Mi smo snizili 
referentnu kamatnu stopu, doneli odluku o zamrzavanju obaveza, obezbedili 
likvidna sredstva bankama, kao mere podrške ekonomskom sistemu. I dalje ćemo 
preduzimati sve što je potrebno da sa stanovišta svoje nadležnosti doprinesemo 
minimiziranju negativnih posledica pandemije na privredu.

* Šta je vaša poruka i da li ćemo imati dovoljno snage za podizanje privrede 
kada sve ovo prođe?

- Sve ono što je izgrađeno u prethodnim godinama garant je i brzog oporavka, i 
jake volje i usmerenosti na dalji rast. Jedna od najcenjenijih finansijskih 
institucija, JP Morgan, ocenjuje da Srbija ulazi u period globalne ekonomske 
slabosti mnogo jača nego pred svetsku ekonomsku krizu. Naše je da uradimo sve 
da se sa krizom izborimo sa što manje štete. Da realno sagledamo okolnosti i 
već planiramo kako da nadoknadimo ono što radom i pametnim merama može da se 
nadoknadi. Ali, očekujem i da svi poštuju posvećenost onih koji daju sve od 
sebe da se izborimo sa problemima, počev od predsednika, lekara, vojske, 
policije, pa i NBS... Ponosna sam na sve koji Srbiju u ovoj situaciji osećaju 
svojom. Nema boljeg iskustva od onog stečenog tokom kriznih vremena.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/02e101d605ab%2488c88f00%249a59ad00%24%40gmail.com.

Reply via email to