blic.rs 
<https://www.blic.rs/vesti/drustvo/jos-tri-zrtve-korona-virusa-dr-kon-bolnica-na-sajmu-je-najbolje-resenje-ulazimo-u/p4v75j3>
  


JOŠ TRI ŽRTVE KORONA VIRUSA Dr Kon: Bolnica na Sajmu je najbolje rešenje, 
ulazimo u dane kada su u drugim zemljama NAGLO RASLI BROJEVI OBOLELIH


J. A.

11-14 minutes

  _____  

 

Foto: Dragan Kujundžić / Tanjug 

Od poslednjeg preseka u Srbije su od korona virusa preminule još tri osobe, 
rekla je na konferenciji za novinare u Palati Srbije povodom epidemije korona 
virusa doktorka Darija Kisić Tepavčević.

Osim muškarca iz Kikinde, koji je preminuo u KC Vojvodine, o čemu je "Blic" 
izvestio tokom dana, evidentirane su još dve žrtve virusa.

Reč je o dve žene koje su bile smeštene u bolnici "Dragiša Mišović" u Beogradu.

- Od poslednjeg izveštaja, testirano je 376 osoba, od kojih je 82 pozitivno, 
294 negativno. Od poslednjeg izveštavanja desila su se još tri smrtna ishoda. 
KC Novi sad, muškarac 58. godište, u KBC "Dragiša Mišović" preminule su dve 
žene, 38. i 34. godište, sa pridruženim hroničnim oboljenjima. Na respriartoru 
je 55 osoba, 10 na Infektivnoj, tri u Nišu, četiri KC Vojvodina, sedam, KC 
Kragujevac, sedam na Pulmologiji, 10 KC Niš - rekla je Darija Kisić Tepavčević.

- Ključ jeste u nama i moramo svi da ozbiljno shvatimo koliko svaki pojedinac 
ima ogromnu ulogu u zaustavljanju dalje širenje infekcije - dodala je ona.

Dr Kon: Vlast sluša struku

Odgovarajući na pitanja novinara, doktor Predrag Kon rekao je da je bolnica na 
Sajmu "najbolje rešenje" koje je Srbija mogla da donese.

- Sada je to upriličeno. To je apsolutno bolnica, sposobna, kad bude potpuno 
spremna počeće da radi. Suština je da ne može bolje. Mi ulazimo u dane kada su 
u drugim zemljama naglo rasli brojevi obolelih, a kasnije i umrlih - rekao je 
Kon.

Sve ono što podrazumeva smanjenje kontakata, struka će stati iza toga, rekao je 
Kon.

- Prema tome, konkretno za puštanje pasa, direktno smo pitani i rekli smo da 
može. Međutim, pojavile su se zloupotrebe i to je suštinski važno. Svaka 
zloupotreba nije više struka. U takvoj odluci da ne može između 8 i 9 ja nisam 
pitan. To ne znači da ne podržavam svaku odluku. Tako je i za sve - kazao je 
epidemiolog Kon.

- Kada se govori o Sajmu i bolnici na Sajmu, otvoreno kažem sa punim srcem da 
je to najbolje rešenje koje je Srbija mogla da donese. Sve drugo bila bi 
ozbiljna greška. Sada to liči i upriličeno je. Apsolutno je bolnica, kao što je 
rečeno - dodao je on.

Nemojmo da gledamo samo ovaj trenutak, moramo da gledamo unapred, a onda 
odlučujemo vrlo energično, kao struka, nema tu više prenemaganja, rekao je Kon.

- Ova vlast zaslužuje svaku pohvalu, dosada nisam doživeo takvu vrstu podrške 
za struku. Srećom ili nesrećom, nisam doživeo ni ovakvu situaciju. Mi jesmo u 
ratu, ovo jeste ratno strane. Ja sam vojni epidemiolog, major sam, kao major 
sam izašao iz vojske. Vojna, da kažem logistika, je napravila ovu bolnicu. 
Vojna logistika stoji iza ovih pripremljenih izolatora. Mi bolje nemamo u ovoj 
zemlji. Sve drugo bilo bi greška - kazao je Kon.

- Ako očekujete da stručni deo ovog Kriznog štaba preuzme odgovornost koja joj 
ne pripada, to neće uraditi. Zašto bismo preporučili oštrije mere? Treba jasno 
razgraničiti šta su odluke, a šta preporuke. Da mi donosimo odluke, bili bismo 
vlast - rekao je Kon.

Čekanje na rezultate testova

Govoreći o čekanju na rezultate testova na korona virus, on je rekao da je to 
realnost.

 

Foto: Tanjug/AP 

Čekanje na rezultate testova je neminovnost i realnost, rekao je doktor Kon 

- Čeka se razultat zato što pre toga ne može da se dobije. A zašto, pa zato što 
je prenatrpan. Bolje ne može i to se rešava. Što se tiče pitanja za testove, to 
je pitanje za virusologe. Pitali ste nešto što je nama poznato, nema 
izbegavanja. Znamo za taj problem da ne može drugačije da se čeka, treba 
odvojiti jednu ustanovu gde bi pacijenti sedeli a onda ti koji su planirani da 
se isele iz te ustanove nemaju gde da se leče. U problemu jesmo, iz tog 
problema izlazimo kolko smo sposobni, brže od ovoga ne znamo. Što se testova 
tiče, imamo ih, samo treba da se dobro organizujemo. Zato sam rekao da nije 
realno pre sedam dana - naveo je Kon.

O izlečenim pacijentima i manjem broju obolelih

Odgovarajući na pitanje novinara, doktorka Kisić Tepavčević je rekla da svakako 
ima i dosta dobrih vesti.

- Prvi pacijent kod koga je potvrđen korona virus jeste otpušten iz bolnice, 
najmlađi pacijent je skiunut sa respiratora, više od 50 pacijenata ima 
dvostruki negativan test, što znači da su preležali vurs. Definisali mo 
kriterijume za masovnije testiranje, međutim, napominjem, samo testiranje po 
sebi ne znači ništa. Samoizolacija je naše oružje. Testoranje će biti usmereno 
ka asimptomatskim pacijentima. Ako se svako od nas bude ponašao kao da je 
potencijalni nosilac infekcije - na pravom smo putu - rekla je doktorka.

O riziku po medicinske radnike

Prema rečima doktora Kona, u jednom preseku bilo je sedam odsto medicinskih 
radnika među obolelima.

- Svakako se pojavljuju pojedinačno zdravstveni radnici, ali uglavnom je 
zaražavanje bilo izvan ustanova koliko znamo. To jeste veliki problem, isto 
tako za zdravstvene radnike mislim da su shvatili da je značajno da budu 
utrenirani sa opremom. Kod nas u Zavodu javno dolaze na obuku. Važno je da se 
pravilno koristi zaštitna oprema. Da li ima dovoljno? Svaki put se moramo 
ponovo preispitivati, da brojimo koliko imamo, to je kod nas uobičajena stvar. 
Disciplinujemo se i msilim da polako dolazimo u red. - kazao je Kon.

- Ne mogu da tvrdim da svi imaju sve. Stigla je roba, ona se raspoređuje, imaju 
je oni kojima je to apsolutni prioritet - zaključuje Kon.

"Svi moramo da budemo imuni"

Upitan da prokomentariše nove mere takozvanog masovnog testiranja, doktro Kon 
kaže da se neće testirati svako ko želi, jer bismo u tom slučaju imali sedam 
milion testova.

- I dalje se neće testirati oni koji ne trebaju. Zašto je proširena indikacija? 
Da "lovimo" onog ko je zarazan, da sprečimo da dalje širi zarazu. On to ne radi 
svesno. Njega nalazimo tako što je kontakt oboleog - rekao je Kon. Proširenje 
testiranja ne znači da će se testirati svako ko hoće, zaključuju stručnjaci.

 

Foto: Nenad Pavlović / RAS Srbija 

I dalje se neće testirati oni koji ne trebaju, rekao je doktor Kon 

- Kad je u pitanju oboljevanje zdravstvenih radnika, bitno je da kod gotovo 
svih slučajeva zaražavanje se desilo van ustanove, a ono još bitnije, da se 
nije desio prenos sa lekara na pacijenta, što znači da su se na vreme izolovali 
ili da su koristili zaštitnu opremu - dodala je Kisić Tepavčević.

Na pitanje da li je trebalo da, kao Velika Britanija, otvorimo sve i tako 
stvorimo kolektivni imunitet, doktor Kon kaže da će biti prilike za poređenje.

- Što se Italije tiče, glavna opasnost je da se ne prebaci na jug i da tako ne 
dođe do proširenja. Mi imamo sreću što smo gledali, pa smo se ozbiljno 
pripremali i imamo sreću da nas je vlast čuva. Oni koji su mislili da je bolje 
otvoriti kao što je u Velikoj Britaniji i stvarati kolektivni imunitet, imaćemo 
prilike da upoređujemo. To je i pitanje geografske širine, da li je virus 
stigao do područja... - kazao je Kon.

- Ovo što mi odlažemo sasvim sigurno će doći kasnije. Možemo da odložimo da 
bismo došli u stanje zaštićenosti, svi moramo da budemo imuni, ne svi ali 70 
odsto. Da li će se život ovog virusa nastaviti? Po svemu sudeći on misli da 
bude sa nama još neko vreme, ali je pitanje da li će to biti na isti način kao 
sa gripom - zaključio je epidemiolog Predrag Kon.

Nova 82 obolela

Od poslednjeg izveštaja do 15 časova testirani su uzorci 376 osoba od kojih je 
82 pozitivno i 294 negativno na novi korona virus, pa je ukupan broj zaraženih 
u Srbiji u ovom trenutku 741.

Danas je u Kliničkom centru Vojvodine preminuo pacijent iz Kikinde, čime se 
broj žrtava popeo na 11.

Važni telefoni

Telefoni epidemiološke službe za sve informacije

Specijalan broj Ministarstva zdravlja za pitanja u vezi sa korona virusom: 064 
8945 235

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut": 011 2684 566

Budimo odgovorni prema sebi i prema drugima

U cilju omogućavanja brže i efikasnije komunikacije građana sa nadležnim 
epidemiološkim službama, Ministarstvo zdravlja uvelo je dodatnih 20 brojeva 
telefona za sve informacije o korona virusu 
<https://www.blic.rs/vesti/drustvo/telefon-za-korona-virus/s9dye1f> .

Ministarstvo zdravlja otvorilo je još 10 dodatnih dodatnih brojeva, a preko 
istog linka možete da dođe i do brojeva telefona svih domova zdravlja širom 
Srbije. 
<https://www.blic.rs/vesti/drustvo/otvoreno-novih-10-linija-za-sve-informacije-o-korona-virusu-i-kompletan-spisak/jx9t4eq>
 

Otvoren je i jedinstveni kontakt centar za Kovid 19 - 19819 
<https://www.blic.rs/vesti/drustvo/jedinstveni-kontakt-centar-za-kovid-19-19819/cwfe8l9>
 

*       korona virus srbija <https://www.blic.rs/korona-virus-srbija> 
*       Konferencija <https://www.blic.rs/konferencija> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/03b001d605e4%24898c8b60%249ca5a220%24%40gmail.com.

Reply via email to