Title: Message
 
 
 by                                                                              www.artel.co.yu
Datum:30 maj 2002.

Živadin Jovanović: Izbeglice- ogledalo strategije

Izlaganje Živadina Jovanovića, bivšeg MIP- a SRJ na Beogradskom forumu na temu "Izbelice i proterani sa KiM" odrzanom 24 maja 2002. godine
Beograd, 29. maj 2002. godine

-Odnos najuticajnijih medjunarodnih faktora prema problemu izbeglica i raseljenih lica je najvernije ogledalo njihove strategije prema Jugoslaviji, odnosno Srbiji i srpskom narodu. -Na rečima i u dokumentima izjašnjavanje za bezbedan, slobodan i dostojanstven povratak svih izbeglica i raseljenih lica u njihove domove. Za multietnički, multikulturni, multikonfesionalni karakter delova prethodne Jugoslavije (SFRJ), za isti takav karakter Kosova i Metohije.
-U praksi nema garancije ni fizičke, ni imovinske sigurnosti, ne postoji sloboda kretanja, natavljaju se pritisci, diskriminacija, pretnje, sve do ugrožavanja života i terorizma (na Kosmetu).
U odnosu na Srbe izbeglice i raseljena lica nastavlja se politika dvostrukih standarda. Dok su problemi vraćanja izbeglica i raseljenih lica - pripadnika drugih naroda rešavani relativno efikasno i, u manjoj ili većoj meri rešeni, ili sanirani - dotle se u slučaju izbeglica Srba i raseljenih lica naglasak stavlja na teške probleme i prepreke, koji ugrožavaju, ili čak onemogućavaju povratak
-Šta znači prenaglašeno insistiranje medjunarodnih, a i nekih domaćih faktora odgovornih da obezbede uslove za slobodan i bezbedan povratak proteranih Srba i drugih nealbanaca na Kosovo i Metohiju - na teškoćama, realizmu i preprekama? Ako se posle tri godine od raspordj|ivanja UNMIK-a i KFOR od 350 hiljada proteranih Srba i drugih nealbanaca, na Kosovo i Metohiju vratilo svega 120 lica - insistiranje na realizumu, teškoćama i preprekama više zvuči kao traženje alibija za odsustvo bilo kakvih rezultata, kupovina vremena, nego kao uverljivo opravdanje.
U protekle tri godine nema rezultata, UNMIK sada traži još tri godine za neke rezultate! -Medjunarodni faktori sve više ističu kako je problem vraćanja izbeglica i prognanika materijalne prirode, odnosno da nema sredstava za obnovu kuća, domaćinstava i slično. Ovih dana objavljeno je da bi za vraćanje prognanika na Kosovo i Metohiju bilo potrebno, ni manje ni više, nego deset milijardi dolara. Pošto je jasno da tolika sredstva ne mogu da se obezbede, ostaje javnosti, a i izbeglicama poruka - da se ne nadaju previše da će se skorije vratiti.
- Pravi problem je u odsustvu političke volje, problem koji je u slučaju srpskih izbeglica i prognanika, na primer sa Kosova i Metohije, daleko izraženiji, nego u bilo kom drugom slučaju. O čemu to govori, nije li, ipak reč o predubedjenjima?
-Sredstva za pomoć izbeglicama i proteranim licima iz me|djnarodnih izvora, preko UNHCR, MKCK, donatorskih konferencija i iz drugih izvora rapidno se smanjuju. Zašto? Nedostaje delotvorni pritisak na odgovorne u sredinama u koje Srbi treba da se vrate da izvršavaju svoje obaveze, nema adekvatnog reagovanja na narušavanje bezbednosnih i drugih uslova za slobodan i bezbedan povratak. Naprotiv.
-Svedoci smo ne samo tolerisanja zastrašivanja povratnika i odvraćanja izbeglica, već i aktivnosti čiji je cilj okončanje etničkog čiđćenja. Koliko je uopšte okrivljenih za zločine protiv srpskog naroda, koliko je pozvanih na odgovornost zbog ubistva i kidnapovanja preko četiri hiljade ljudi u Pokrajini Kosovo i Metohija u toku poslednje četiri godine? Kako objasniti toliku nemoć KFOR-a i UNMIK-a od preko 50.000 pripadnika rasporedjenih na Kosovu i Metohiji?
-Dosadašnja ponašanja medjunarodnih činilaca vode minimiziranju i razvodnjavanju problema srpskih i nealbanskih izbeglica i prognanika i obeshrabrivanju njihovog povratka u njihove domove. To pak, sa svoje strane, upućuje na zaključak da je na delu politka dvostrukih standarda, odnosno svršenih činova. Nenormalno i opasno stanje, korak po korak se pretvara u trajno. Jasno se uočavaju trendovi potiskivanja delova srpskog naroda sa zapadnih delova Balkana ka centralnim i sa juga prema severu, ali ne preko Save i Dunava.
-O čemu govori izjava, Ombudsmana na Kosovu i Metohiji, gospodina Marka Novickog, data nedavno u Kraljevu da je zaprepašćen teškim uslovima života proteranih Srba u centrima za kolektivni smeštaj, njegova oštra kritika sa zaključkom da se u Srbiji ne čini dovoljno na uslovima za život proteranih? Ti uslovi sigurno nisu dobri, kao što je potpuno jasno da duboka ekonomska i socijalna kriza najviše i najdirektnije pogadja upravo najslabije, a to su izbeglice i raseljena lica. Pravo je pitanje zašto Ombudsman izbegava da objasni zašto još nema uslova za iole ozbiljnije vraćanje prognanika na Kosovo i Metohiju! Zašto kritiku ne uputi tamo gde ona logično stoji - na UNMIK, KFOR, na albanske političke lidere na Kosovu i Metohiji?
-Šta za one prognanike koji, zaista, žele da se vrate na svoja vekovna ognjišta znači odluka - Deklaracija albanskog dela skupštine u Prištini "o zaštiti suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova i Metohije", o nepriznavanju sporazuma o granici izmedju SR Jugoslavije i Makedonije, na potezu prema Kosovu i Metohiji?! Ostavljajući po strani druge implikacije tog separatističkog akta, za prognane Srbe time se Kosovo i Metohija proglašava za inostranstvo, za stranu državu . Da li oni žele i smeju da se vrate tamo gde se ovakvim kršenjem rezolucije Saveta bezbednosti 1244, bezobzirno kidaju veze sa Srbijom, onemogućava svaki uticaj i svaka zaštita Srba od strane države Srbije, na teritoriji koja po slovu Rezolucije SB UN 12 44 (1999) predstavlja integralni deo SR Jugoslavije i Srbije?!
-[ta znače javna priznanja i pohvale gospodinu Štajneru od strane srpskih vlasti i predstavnika koalicije "Povratak" zato što je par sati nakon usvajanja tog dokumenta isti proglasio nevažećim! Da li je gospodin Štajner znao za pripremu ovakvog dokumenta, i pošto je jasno da je znao, zašto nije preduzeo mere da spreči usvajanje dokumenta koji znači šamar Savetu bezbednosti UN? Da li mogu}e da gospodin Štajner, odnosno medjunarodna zajednica nisu imali instrumenata niti argumenata da to spreče? Trenutno Štajner, SB UN i još neki faktori zauzeli su formalan stav da usvojena deklaracija ne važi, a oni koji su je usvojili, politički lideri Albanaca - da je to za njih legitiman, važeći dokument. Koliko tako prividno dvojstvo može da traje? Ne jednom dosad smo bili suočeni sa faznim legalizovanjem antisrpskih stavova i dokumenata. Proalbanski lobiji u SAD-u, Nemačkoj i drugim centrima moći nastavljaće sa svojim aktivnostima pothranjujući predubedjenje i stereotipe o srpskoj "krivici" .
-Problem je strateškog karaktera, njegovo rešavanje zahteva strateški prilaz.
-Deset odsto ukupnog stanovništva Srbije, odnosno SRJ su izbeglice i raseljena lica. Preko četiri hiqade Srba i nealbanaca je ubijeno ili kidnapovano na Kosovu i Metohiji u poslednje četiri godine. To je više ljudskih žrtava nego tokom oružane agresije NATO-a na SR Jugoslaviju!
-Strateški prilaz znači da se ubuduće mora imati aktiviniji odnos prema rešavanju prava na slobodan i bezbedan povratak izbeglica i raseljenih lica. Strateški cilj i zahtev je upravo - pravo na bezbedan, slobodan i dostojanstven povratak, uz garantovanje svih ljudskih, gradjanskih, imovinskih, političkih i kulturnih prava povratnika. Srpskim izbeglicama garantovati u praksi jednaka prava kao i svim drugim izbeglicama. Niko nema prava da se miri sa taktikom da izbeglice i prognanici ostanu tamo gde su se politikom etničkog čišćenja trenutno zatekli. To bi značilo prihvatanje nasilnog izmeštanja delova srpskog naroda sa vekovnih i njegovo sabijanje na prostor centralne Srbije.
-Da li su validne ankete o tome ko želi, a ko ne želi da se vrati dok vladaju nesigurnost, nezakonitost, diskriminacija, nasilje, pa čak i terorizam, kao što je još uvek slučaj na Kosovu i Metohiji. Dok se bacaju bombe, napadaju staništa Srba, masovno optužuju Srbi za navodne ratne zločine - dotle nikakve ankete o volji za vraćanje nisu validne. Pošto je neprihvatljivo i ne postoji ekonomska, politička niti bilo kakva druga kompenzacija slobodnom i bezbednom vraćanju Srba na njihovna vekovna ognjišta.
-POTREBNO JE:
1. Problem izbeglica i raseljenih lica držati u vrhu pažnje domaće i medjunarodne javnosti, u svim segmentima spoljne i unutrašnje politike. Tempo i način tretiranja i rešavanja problema ne sme da zavisi od stavova i procena onih koji su odgovorni za politiku etničkog čišćenja Srba. Ne sme se povladjivati taktici razvodnjavanja i odlaganja prava na povratak.
2. Usvojiti strategiju rešavanja problema izbeglica i prognanika u skupštinama Jugoslavije, Srbije i Crne Gore.
3. Pokrenuti zvanične, sveobuhvatne inicijative prema Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, Evropskom parlamentu, Paktu za stabilnost. Principijelno i pravedno rešenje predstavlja jedan od suštinskih uslova za trajan mir, bezbednost i razvoj u regionu. Tražiti da se u praksi, a ne na rečima, demonstrira jednak odnos prema srpskim izbeglicama, da se napusti politka dvostrukih standarda i taktika svršenih činova.
4. Pokrenuti odgovarajuće inicijative prema organizacijama iz sistema UN od Saveta bezbednosti na dalje - (UNHCR, EKOSOK, Komisija za ljudska prava i dr).
5. Inicijative prema UNMIK-u, SFOR-u, OEBS-u, susedima . Analizirati sprovodjenje Erdutskog sporazuma sa stanovišta garantovanih prava srpske nacionalne zajednice.
6. Inicijative za posebna sredstva za vraćanje izbeglica - od Svetske banke, Evropske banke i drugih medjunarodnih finansijskih institucija.
7. Energično zahtevati efikasnije istrage i konkretizaciju odgovornosti za preko četiri hiljade ubijenih, kidnapovanih na Kosovu i Metohiji.
8. Povećati budžetsku podršku za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba izbeglica i proteranih lica u Srbiji za period dok se ne obezbede uslovi za bezbedan i slobodan povratak u njihove domove.
9. Uraditi poseban program aktivnosti za bolje razumevanje problema izbeglica i raseljenih lica u domaćoj i svetskoj javnosti, a posebno u javnostima EU, SAD, Kanade, Australije, zemalja koje imaju najveće mogućnosti da doprinesu pravednom i trajnom rešavanju ovog problema (većina njih ima i moralne obaveze u tom pogledu).
Upravni odbor Fonda dijaspore za maticu odobrio je ovih dana iznos od 100. 000 (stohiljada) evra kao simboličnu pomoć izbeglicama i prognanicima. Pomoć treba da se realizuje preko Republičkog komesarijata za izbeglice Srbije.

Одговори путем е-поште