.Pokret  za zastitu ljudskih prava ( http://solair.eunet.yu/~pokret/pokret.html)

Metodologija uvodjenja izbornog procesa za Dijasporu

1.Izmene Zakona o drzavljanstvu, po nacelu ius sanginis, i u kome bi bila ugradjena nacela srpskog nacionalnog programa.

Kao birac van zemlje bi bio registrovan svaki gradjanin koji ima pasos SRJ(ili dvojni pasos) i ima dokaz o svome poslednjem prebivalistu u zemlji. Kao i svi oni drugi koji jos nisu razjasnili svoj pravni status po ovome pitanju.Pravo glasa, imali bi svi drzavljani Srbije i Crne.
Posedovanje srpskog i crnogorskog drzavljanstva definisano je zakonom o drzavljanstvu u koji su ugradjeni postulati srpskog nacionalnog interesa. Za glasace iz pogranicnih oblasti sa Srbijom i rebulike bivsie SFRJ izricito se predvidja mogucnost dvojnog drzavljanstva i njihovo ucesce na izborima u matici (licno odnosno putem pisma).
2.Izmene izbornih zakona, jer sadasnji izborni zakoni imaju mnogo manjkavosti.Izmene Zakona o politickim organizacijama, izmena Zakona o finansiranju politickih organizacija .A sto bi stvorilo okolnosti da se popravi sadasnje lose stanje sa evidencijom biraca.
3.Stvaranje u zemlji Ekspertske komisije sastavljene od statisticara , i drugih specijalista koja bi obavli sve potrebne radnje sa ciljem da se omoguci adekvatna i efikasna evidencija biraca u zemlji, kao i svih onih biraca koji se nalaze van zemlje. Ova Ekspertska komisija bi bila permanentno koordinaciono telo za ovu oblast koja bi radila i u vremenu izmedju izbora, a narocito bi bila aktivna za vreme izbora. Pre svega bi trebala da stvori maticnu knjigu biraca, da razradi nacela , nacin rada, metodologije, nacin kontrole, nadleznosti raznih organa, javnosti, uvida, rasplozivosti pre za vreme, i posle izbora, i da predvidi sankcije, kao i postupke zalbi, provera. Posebano bi trebalo razraditi nacine komunicirana i saradnje Ekspertske komisije sa slicnim ekspertskim grupama u dijaspori, sa republickom izbornom komisijom u zemlji, i sa Izbornom komisijom za dijasporu. Treba da razradi metodologiju saradnje sa kompjuterskim sistemom koji ce obradjivati materiju birackih spiskova. Posebno treba razraditi relacije sa dijasporom, jer kompjuterizacija treba da bude ta koja ce maksimalno olaksati rad sa birackim spiskovima onda kada se radi o dijaspori. Treba da maksimalmo uprosti i ubrza, ucini tacnom materiju izdavanja Potvrda o birackom pravu, izradu birackih spsikova i broja biraca.
4.Uvodjenje Izborne komisije za dijasporu. Smatramo da treba s'obzirom na broj biraca van zemlje, i na novu vaznost dijaspore u sklopu demokratskih promena u zemlji, stvoriti jednu ovakvu izbornu komisiju koja bi bila locirana i u Beogradu, i u pojedinim mestima gde se nalazi dijaspora, i koja bi bila zaduzena za rad sa dijasporom, i konkretno sto se tice i evidencije biraca( koja bi imala i druge zadatke). Za utvrdjivanje tacnog broja potencijalnih biraca neophodno je blagovremeno azurirati biracke spiskove i na taj nacin odrediti tacan broj poslanika.Ova Izborna komisija za dijasporu bi obavljala sve one zadatke u vez birackih spiskova koje bi trebala da obavlja Republicka izborna komisjja u zemlji, ali ovoga puta van zemlje. A to znaci da obavlja sledece aktivnosti: aktivnosti u vezi pravljenja maticne knjige biraca,  razrada nacela , nacina rada, metodologije,  kontrole, nadleznosti raznih organa, javnosti, uvida, rasplozivosti podataka o birackim spiskovima, sankcije, kao i postupci zalbi, provera. Posebano bi trebalo razraditi nacine komunicirana i saradnje Izborne komiskije za dijasporu sa Republickom izbornom komisijom ,sa Ekspertskom  komisijom u zemlji, i  sa  Ekspertskim grupama u dijaspori. Treba da razradi metodologiju saradnje sa kompjuterskim sistemom koji ce obradjivati materiju birackih spiskova,jer je ovo upravo najpovoljniji nacimn za pruzanje i organizaciju evidencije biraca kaad se radi o dijaspori.. Posebno treba razraditi relacije sa dijasporom, jer kompjuterizacija treba da bude ta koja ce prevazici razdaljinu.
5.Stvaranje Ekspertskih grupa pri konzulatima i amabasadama gde se nalaze biraci , u kojima bi bili statisticari. Broj i lokacija konzulata i ambasada gde bi ovi eksperti bili zaposleni, kao i broj i vreme trajanja rada ovih eksperata bi bili naknadno odredjeni. Za utvrdjivanje tacnog broja potencijalnih biraca neophodno je blagovremeno azurirati biracke spiskove i na taj nacin odrediti tacan broj poslanika. Prevashodni zadatak ovih ekspertskih grupa bi bio definisanje broja biraca u dijaspori, u pojedinim zemljama, i podela dijaspore u izborne jedinice u zavisnosti od broja biraca, broj biraca po izbornoj jedinici i zemlji bi bio naknadno odredjen.Neophodno je prethodno razjasnjenje  pojma i definicije: Izborna jedinica, izborno podrucje, sa ciljem da se ustanovi da li se izborne jedinice mogu stvarati u dijaspori ili samo u zemlji. Ovde postoje teorijske i druge kontroverze u ovo pitanje treba naknadno razjasniti. U sklopu ovoga treba odrediti i  broj poslanika po izbornoj jedinici. Smatramo da je kljucno pitanje za podrsku glasanju dijaspore rad ove grupe eksperata. Ovi eksperti treba da imaju mogucnosti i tacnu bazu podataka na licu mesat u zemlji u kojoj se nalaze, a sto se tice:
? tacan broj biraca u njihovoj zemlji boravka , ( izbornoj jedinici, podrucju) koje pokriva dato konzularno predsatvnistvo ili ambasada , ovaj spisak treba da bude tacan i azuran. I raspoloziv u svakom trenutku. Biracki spisak se vodi kao jedinstvena maticna knjiga biraca za teritoriju  drzave,, teritorije  pokrajina, teritoriju e opstina i gradova. Biracki spisak se vodi hronoloski. Biracki spisak se obradjuje pomocu racunara, koristeci jedinstvenu metodologiju obrade podataka. Metodologiju i usaglasenost racunarskih  programa sa tom metodologijom  utvrdjuje ekspertska grupa koju obrazuje Republicka izborna komisija, uz saradnju republickog organa   nadleznog za poslove statistike.
? broj poslanickih, odbornickih mesta koji im pripada
? precizno definisani i propisani nacini komuniciranja  saradnje sa telima i organima u zemlji koji rade na ovoj materiji, kao i sa Izbornom komisijom za dijasporu
? Treba da obezbede na teritoriji koje pokriva konzularno predstavnistvo  da oni vode u saradnji sa maticom biracke  spiskove  po sluzbenoj duznosti., jedinstven e, stalne, da ih vode hronoloski i redovno azuriraraju , najmanje jednom godisnje zakljucno sa 15. decembrom.Ove biracke spiskove da vode za teritoriju zemlje gde se nalaze,, teritorije   pokrajina, teritorije opstina i gradova.u zavisnsotsi od zemlje i broja biraca  -Biracki spisak vodi staisticki ekspert u predstavnistvu  zaduzen za ove poslove, a  za njegovu tacnost i azurnost odgovoran je rukovodilac toga organa.
? osiguarava nadzor nad vodjenjem i azuriranjem birackog spiska , uz saradnju sa Republickom  izbornom komisijom i Izbornom komisoijom za.dijasporu.
? kada se donese odluka  o raspisivanju izbora, biracki spisak se obavezno  azurira.od strane eksperta u ambasadai
? stara se u upis u biracki spisak gradjana koji zive na teritorij njegovog predsatvnista.. U biracki spisak se upisuju svi gradjani koji imaju biracko pravo, ili na dan  odrzavanja izbora sticu biracko  pravo. a zine na teritoriji koju pokriva ambasada. Biraci se upisuju u biracki spisak prema mestu prebivalista.u zemlji.
? Statisticar pri ambasaadi .u biracki spisak  upisuju: ime i prezime, maticni broj biraca ili broj licne karte, pol, datum i mesto rodjenja,adresa i prebivaliste biraca
? on obavlja i brisanje iz spiska uz saglasnost maticnog organa
? upis u biracki spisak i brisanje iz tog spiska vrsi se po sluzbenoj duznosti, a na osnovu podataka iz maticnih knjiga i drugih sluzbenih evidencija, javnih isprava i neposrednog  proveravanja.na licu mesat u zemlji boravka gradjanina van zemlje, i u matici. Staisticaru pri ambasadai ,Ministarstvo unutrasnjih poslova, maticari i sudovi duzni su da  dostavljaju podatke od znacaja za vodjenje birackog spiska redovno, jednom u tri meseca po sluzbenoj duznosti, i vanredno, bez odlaganja, po zahtevu organa nadleznog za vodjenje birackog spiska.
? treba da obezbedi svakom grajnainu van zemlje koji zivi na teritoriji koja pokriva ambasada pravo uvida u biracki spisak, kao i u izvod iz birackog spiska; da zahteva unosenje izmena u biracki spisak i izvod iz birackog spiska i pravo da zahteva i dobije potvrdu o birackom  pravu.
? da omoguci predstavnicima  podnosilaca izbornih  lista da imaju pravo uvida u biracki spisak i  sluzbenu dokumentaciju organa na osnovu koje se vrsi upis, brisanje, izmene, dopune i ispravke birackog spiska. Ovaj uvid treba da bude omogucen u amabasadi ili nekim drugim prigornim prostorijama. Uvid se vrsi u sluzbenim prostorijama organa kod kojih se nalazi sluzbena dokumentacija.
? statisticar je obavezan  da podnosiocu izborne liste, na njegov zahtev,dostavi biracki spisak, u digitalnoj formi,na disketi, u roku od 48 casova od  podnosenja zahteva.
? statisticar narednog dana od dana raspisivanja izbora,  oglasava biracki  spisak. Istovremeno obavestava  gradjane birace koji zive na teritoriji koju pokriva da mogu izvrsiti uvid u  biracki spisak i u izvod, traziti upis, brisanje, izmenu, dopunu ili ispravku birackog spiska i obavestava ih o roku u kome to mogu uciniti. Obavestavanje se vrsi putem javnog oglasa ili javnih glasila.u zavisnosti od pravila komuniciranja u zemlji domacinu.
? treba da postuje nacela zalbi, kao sto se to radi i u zemlji
? treba omoguciti biracima pravo na ispravku podataka u birackom .Staisticar-organ nadlezan za vodjenje birackog spiska duzan je da izvrsi ispravku  netacnog podatka u roku od 48 casova od prijema zahteva. Ako organ nadlezan za vodjenje  birackog spiska odbije da izvrsi ispravku, donosi resenje o odbijanju zahteva Uz zahtev za upis, brisanje, izmenu, dopunu ili ispravku birackog spiska  podnosilac zahteva prilaze potrebne  dokaze.
? Staisticar ikspert izdaje i potvrde o birackom pravu. Potvrda o birackom pravu izdaje se na  licni zahtev biraca, kao i po sluzbenoj duznosti za odredjene kategorije biraca. Ovaj stisticarvodjenje birackog spiska, po  sluzbenoj duznosti, a na osnovu evidencije koju vode nadlezni organi, izdaje potvrdu o birackom pravu:
•  kandidatima za poslanike, odnosno odbornike;koji zive na njegovoj teritoriji koju pokriva amabasada
•  biracima koji glasaju u  diplomatsko-konzularnim predstavnistvima;
Potvrde o birackom pravu za birace, odnosno kandidate za poslanike i  odbornike koje statisticar  nadlezan za  vodjenje birackih spiskova izdaje po sluzbenoj
duznosti, izdaju se najkasnije trideset dana pre dana glasanja.
? staisticar je duzan da napravi  izvod iz birackog spiska i knjiga  biraca za biracka  mesta odmah po njegovom  zakljucenju, a najkasnije u roku od  pet dana, sastavlja izvod iz birackog  spiska za svako biracko mesto.Izvod iz birackog spiska za biracko mesto sadrzi: redni broj biraca, ime i  prezime, maticni broj ili broj licne karte, pol, datum i mesto rodjenja, adresu, prebivaliste, broj upisa u biracki spisak, naziv organa koji ga je sacinio, datum sacinjavanja, oznaku birackog mesta za koje je izvod   sacinjen i potpis ovlascenog lica. Izvod iz birackog spiska sastavlja se po azbucnom redu.Zajedno sa izvodima iz birackog  spiska za svako biracko mesto sastavlja se i knjiga biraca.
? statoisticar pri amabasadi  sastavlja za svako biracko  mesto knjigu biraca u koju pored navedenih potrebnih  podataka unosi i  prostor za potpis biraca u koji se birac upisuje po prijemu glasackog listica.
? statisticar je duzan da zakljuci  biracki spiska. Biracki spisak se zakljucuje 30 dana pre glasanja. Posle zakljucenja birackog spiska  nisu dozvoljene izmene u njemu, osim  na osnovu odluke suda, a najkasnije 24 casa pre odrzavanja izbora.
? staisticar pri ambasadi je duzan da po zakljucenju birackog spiska, u roku od 48 casova, u saradnji sa opstinski organ  nadlezan za vodjenje birackog spiska resenjem utvrdjuje ukupan broj biraca upisanih u biracki spisak i nadleznoj izbornoj komisiji dostavlja podatak o broju biraca u opstini. Istovremeno dostavlja izbornoj komisiji overene izvode iz birackih spiskova i knjige biraca za svako biracko  mesto na teritoriji opstine.
? Nadzor nad vodjenjem  birackog spiska.Inspekcijski nadzor nad primenom  propisa koji uredjuju vodjenje birackog  spiska obavlja Ministarstvo pravde. Kad Ministarstvo pravde utvrdi da se biracki spisak ne vodi na nacin  propisan zakonom, nalozice nadleznom organu da, u roku od 48 casova,  otkloni utvrdjene nepravilnosti.
 

Одговори путем е-поште