Title: Message

POLICIJA ZADALA TEŽAK UDARAC NARKOMAFIJI


Razbijena jedna od najvećih fabrika droge u Evropi


U ovoj, po obimu dosad najvećoj, akciji naše policije učestvovalo 312 policajaca, 98 pripadnika BIA-e i 30 specijalaca. - Na informativni razgovor dosad privedeno tridesetak osoba. - Glavni osumnjičeni je Milan Zarubica, lekar, vlasnik nekoliko
farmaceutskih firmi

Zahvaljujući informacijama američke DEA-e, a posredstvom Nacionalnog biroa Interpola, beogradska policija, Bezbednosna informativna agencija, Uprava za borbu protiv organizovanog kriminala MUP-a, antiterorističke jedinice, uz angažovanje kolega iz sremskomitrovačkog SUP-a i inđijskog OUP-a u poslednjih mesec dana potpuno su razbili glavni lanac narkomafije u Srbiji. Prema rečima ključnog čoveka akcije Milana Obradovića, šefa beogradske policije, razbijena je jedna od najvećih fabrika droge u Evropi.
Definitivni obračun počeo je pre nekoliko dana upadom u “narkolaboratoriju “ u selu Vrčin kod Beograda, gde je u gotovim tabletama ili u supstancama za proizvodnju zaplenjeno oko 100. 000 tableta amfetamina, poznatog kao “ekstazi”, čija se cena na malo kreće oko 2 evra po komadu. Tokom poslednjih nekoliko dana, beogradska policija na čelu sa Milanom Obradovićem, inače, nekadašnjim šefom Nacionalnog biroa Interpola, krenula je u završni udar akcije u poslednjih godinu dana, vođene pod šifrom “Beograd”, koju su od početka vodili pripadnici BIA u saradnji sa kriminalističkom policijom SUP-a Beograd. U ovoj, po obimu najvećoj akciji, učestvovalo je 312 beogradskih policajaca, 98 pripadnika BIA i 30 specijalaca.
Na informativni razgovor do danas je privedeno tridesetak lica, za koje se osnovano sumnjalo da su deo lanca za proizvodnju i distribuciju droge. Prema rečima Obradovića, glavni čovek ove priče je Milan Zarubica, lekar, vlasnik nekoliko farmaceutskih firmi, iz Beograda koji nije u bilo kakvoj vezi sa Milivojem Zarubicom, osumnjičenim za šverc ljudima i seks-trafiking. Drugi čovek po važnosti je LJubiša Lindo, zvani Čombe, zatim Vojislav Radonjić, diplomirani hemičar, a jedan od ključnih ljudi, “narkokartela” bio je do pre nekoliko dana i otac Milana Zarubice - Filip Zarubica iz Beograda. U lancu su još: Srđan Đeleka, Nebojša Pavlović, Nenad Popović, Stevan Blać, Veselin Jeftić, Milorad Cvejić, Milan Janaćković, Dragan Stojadinović, Dragutin Vujić, Gordan Marinković, Jovan Ognjanović, i Mustafa Masar i Saša Ćirić, koji su delovali na području Dimitrovgrada. Ova dvojica, koji su otkriveni uz pomoć pripadnika SUP-a Pirot, još uvek su na razgovoru u policiji Beograda. Pretres je izveden istovremeno u više objekata.

DEA TAČNO DOJAVLJUJE

Za samo dva dana MUP Srbije je u okolini Beograda otkrio dve laboratorije za proizvodnju sintetičkih droga. U ovoj akciji srpskoj policiji pomogla je američka specijalizovana agencija za borbu protiv ilegalne trgovine narkoticima DEA (U.S. Drug Enformcement Administration). Amerikanci su srpskim kolegama, preko našeg biroa Interpola, dostavili informacije koje su im pomogle da otkriju tajne fabrike droge u okolini Beograda.
Ranije je saopšteno da MUP Srbije u borbi protiv narkomafije i terorizma intenzivno sarađuje sa policijama drugih zemalja, koje u ovom poslu imaju veliko iskustvo. Neki ovdašnji opozicioni političari to su pokušali da predstave kao upad i vršljanje američkih i britanskih agenata po Srbiji. Stvarnost je, međutim, drugačija. Naši specijalci su bili na kursevima u Mađarskoj, i nekim drugim državama koje su organizovali Amerikanci i Britanci, učeći kako se tamo bore protiv narkomafije i terorizma. U konkretnom slučaju, pripadnici DEA su srpskoj policiji pomogli samo informativno.
Specijalizovana američka agencija za borbu protiv ilegalne trgovine drogom DEA osnovana je pre ravno 30 leta - 1973. godine. Danas ima više od 90.000 zaposlenih, među kojima je 4.500 agenata specijalizovanih za borbu protiv ilegalne trgovine narkoticima. Oni nisu raspoređeni samo u svim državama SAD, već i u više od 50 zemalja u svetu. Švedska, Danska, Holandija, čak i Velika Britanija, samo su neke od država kojima agenti DEA pomažu u borbi protiv narkomafije. Tom širokom krugu sada se priključila i Srbija. Otkrivanje dve tajne laboratorije za proizvodnju sintetičkih narkotika prva je, koliko je poznato, zajednička akcija srpske policije i američke agencije. “Led” je probijen, pa iako američki operativci nisu direktno učestvovali, to ne znači da se neće i neposredno uključiti u neku poteru većeg obima.
Da li će i koliko agenti DEA biti dalje angažovani u Srbiji u borbi protiv narkomafije, zavisi najviše od stava vlasti u Beogradu. Naime, od 1976. godine, agentima DEA je zabranjeno da rade samostalno, bez znanja vlade zemlje - domaćina. Agenti DEA, inače, sarađuju sa lokalnim, državnim, federalnim i međunarodnim institucijama u identifikaciji, lociranju ili hapšenju švercera droge.

M. Bozokin

- U Staroj Pazovi, u Ulici Nikole Tesle 9, u iznajmljenom objektu firme “Lena farm”, čiji je vlasnik Milan Zarubica, bila je potpuno ilegalna fabrika, za koju su znala samo četvorica glavnih. U toj laboratoriji modernije opremljenoj od svih koje postoje u Beogradu, pronađeno je gotovo 2 miliona tableta. Na lokaciji u Šimanovcima firme “Lena farm” pronađeno je oko 20 tona fenola - sirćetne kiseline. Pronađeno je nekoliko desetina buradi supstance BMK, koja se koristi za proizvodnju “ekstazija” ili u finalnom delu proizvodnje heroina. Pronađeno je oko 150 buradi anhidrida sirćetne kiseline, koji se u našoj zemlji ne proizvodi i švercovan je na klasične načine. Vrednost supstanci zaplenjenih u trenutku upada procenjuje se na preko 10 miliona evra, a u periodu rada, koji se procenjuje na oko dve godine, verovatno oko 50 miliona dolara - izjavio je novinarima Milan Obradović.
On kaže da ima još nekih detalja koji su pod velom tajne s obzirom da je reč o ekipi koja je povezana s ljudima u Evropi, na Bliskom i Dalekom istoku. Obradović procenjuje da od ove droge na domaćem tržištu narkotika nije ostajalo gotovo ništa. Akcija je najvećim delom završena, međutim, nastavlja se istraga kanala, kojima su preko granice ulazile ogromne količine sirovina za drogu. Ali, taj deo priče, za sada, nije za javnost.

J. Jakovljević

 
http://www.dnevnik.co.yu/


Одговори путем е-поште