Tvrdnjom da je predložio smenu generala Vladimira Lazarevića zbog toga što, kako je rekao, postoji sumnja Haškog tribunala da je general učestvovao u ratnim zločinima, pa se zbog te sumnje protiv njega vodi pretkrivični postupak, ministar odbrane SCG je pokazao da jeste neuporedivo stroži od samog Tribunala. Njemu je, naime, već sama činjenica da je neko uzet u pretkrivični postupak, dakle postupak kroz koji tek treba da se utvrdi da li će Tužilaštvo uopšte otvoriti istragu, pa onda, kao rezultat te istrage, eventualno podići optužnicu, bila dovoljna da izrekne presudu.

S jedne strane, ministar Tadić je ovime ušao u oblast koja nije u njegovoj nadležnosti, jer se pretkrivičnim, odnosno predistražnim radnjama bavi policija, dok je, s druge strane, što je daleko važnije, prekršio osnovno pravno načelo da niko nije kriv dok mu se krivica sudski ne dokaže. Ovako, po Tadiću, komotno bi mogli da budu smenjeni mnogi oficiri VSCG, i aktivni i rezervni, koji su učestvovali u odbrani od natovskog bombardovanja 1999. godine. To bi se moglo proširiti i na pripadnike policije, ako bi se primenjivao isti način rasuđivanja i naglavce postavljenog tumačenja prava.

Najveći je problem što bi se iz ove ministrove izjave moglo zaključiti da državu možda nije ni trebalo braniti od bombardovanja. Pitanje je samo kako na to gledaju oni čelnici stranaka DOS-a, pa i same Tadićeve stranke, koji su u proleće 1999. aktivno učestvovali u odbrani zemlje.

Informativna služba
Demokratske stranke Srbije

 

 

DRAGAN MARŠIĆANIN:

PRIMEDBE DSS NA AKCIONI PLAN ISTE KAO PRIMEDBE EU

Sve što DS u praksi čini suprotno je onome što na svojim konferencijama za štampu govori

 

Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Dragan Maršićanin odbacio je optužbe Demokratske stranke da je DSS krivac za neusvajanje Akcionog plana za harmonizaciju ekonomskih odnosa Srbije i Crne Gore u parlamentu državne zajednice.

Povodom stava DS da DSS više nije partner u priključivanju zemlje Evropskoj uniji, Maršićanin je agenciji "Beta" kazao da su primedbe DSS na Akcioni plan iste kao i primedbe koje je na taj dokument iznela Evropska komisija.

Usvajanje tih primedbi doprinelo bi bržem uključivanju SCG u Evropsku uniju, rekao je Maršićanin i ocenio da će Akcioni plan, na kraju, morati da se uskladi sa tim stavovima.

– Jasno je da, kao što se reforme ne sprovode rečima nego delom, tako se i opredeljenost za evropske integracije i ulazak u EU ne dokazuje rečima nego u praksi. Put koji treba da se pređe je dvostruk: put SCG je put u Evropu, a put kriminalcima je put u zatvor – rekao je Maršićanin.

On je istakao da je sve što DS u praksi čini suprotno onome što na svojim konferencijama za štampu govori i to što čini je put u zatvor, a ne put u Evropu.

– Budući da oba puta moramo da prođemo, što pre prođemo drugi put, to ćemo brže postati punopravni članovi EU – kazao je Maršićanin.

Potpredsednik DSS je kazao da njegova stranka ima primedbe na usklađivanje privrednih sistema i carinskih stopa država članica. Takođe, DSS navodi da su moguća poboljšanja i u oblastima školstva, zdravstva, prosvete i radnog zakonodavstva.

– Naša glavna primedba je da Akcioni plan podrazumeva slobodan protok ljudi, ali ne i slobodnu razmenu kapitala i roba – zaključio je Maršićanin.

 

 

HANS LOKVAJ, NEKADAŠNJI PREDSTAVNIK OEBS U JUŽNOJ SRPSKOJ POKRAJINI

"GENOCID" NA KOSOVU BIO SAMO IZGOVOR ZA BOMBARDOVANJE

Nesrazmera između ekspertskih izveštaja i onoga što su govorili političari bila je toliko velika da predstavlja politički skandal, pa je potrebna istraga da bi se utvrdilo ko je i u koje svrhe falsifikovao informacije

 

Ono što je za opravdanje rata u Iraku bilo oružje za masovno uništavanje, to su za rat protiv Jugoslavije 1999. godine bili "genocid" i "humanitarna katastrofa" na Kosovu, tvrdi Hans Lokvaj, nekadašnji predstavnik OEBS u pokrajini, precizirajući da ni u jednom dokumentu nemačke vojne obaveštajne službe nije bilo naznake o genocidu, niti o masovnom proterivanju kosovskih Albanaca.

– Ono sto je opisano jeste surovi građanski rat u kojem strada civilno stanovništvo – rekao je Lokvaj za berlinski "Tagescajtung", dodajući da je sistematsko, masovno proterivanje kosovskih Albanaca počelo kada je NATO krenuo u vazdušnu kampanju.

Pred bombardovanje Jugoslavije, kao i sada – pred rat sa Irakom – postojala je velika nesrazmera između onoga što je utvrđeno na ekspertskom nivou i onoga što su političari govorili kako bi ratu dali legitimitet, rekao je Lokvaj.

Objašnjavajući da je u slučaju Kosova ta nesrazmera bila toliko velika da predstavlja politički skandal, nemački diplomata je ocenio da je potrebna istraga da bi se utvrdilo ko je i u koje svrhe falsifikovao informacije.

Zamoljen da nekim primerom potkrepi te tvrdnje, Lokvaj je rekao da je neposredno uoči bombardovanja, 17. i 18. marta 1999. godine – kada je on bio na funkciji predstavnika OEBS na Kosovu – interni izveštaj te organizacije glasio: "situacija u čitavoj pokrajini je napeta, ali mirna", da se u izveštaju ministarstva inostranih poslova od 19. marta kaže da su "sve etničke grupe koje tamo žive podložne u istoj meri bežanju, proterivanju i razaranju", a da u dnevnom izveštaju ministarstva za obaveštajnu službu Bundesvera od 22. marta stoji: "I dalje se ne mogu prepoznati tendencije ka etničkom čišćenju".

– Kaže se "i dalje". To znači da ni ranije nije moglo da se utvrdi etničko čišćenje – naglašava Lokvaj i dodaje da je takva bila slika koju su stručnjaci ponudili nekoliko dana uoči rata.

Upitan zašto se, četiri godine posle rata u Jugoslaviji, još uvek bavi ovim pitanjima (nedavno je izdao knjigu "Smernice za jedan rat"), Lokvaj je odgovorio da je to jedno od najvažnijih državno-političkih pitanja – kako dolazi do ratova i kakvu ulogu na tom putu igraju ustavni organi jedne demokratske države.

– Kada pogledam objašnjenje za rat u Iraku, vidim isti fenomen kao na Kosovu: vlada i parlament raspolažu pouzdanim informacijama obaveštajne službe, ali se tim informacijama toliko manipuliše da one otvaraju put ka ratu i onemogućavaju miroljubiva rešenja – objašnjava nemački diplomata.

Navodeći manipulacije medija kao još jednu sličnost između ratova na Kosovu i u Iraku, Lokvaj je podsetio na "slučaj Račak".

– Grupa neutralnih finskih stručnjaka za sudsku medicinu ustanovila je da nije bilo masakriranja 40 pronađenih leševa kosovskih Albanaca. Nije bilo ubijanja iz neposredne blizine. Ali nemačke novine, koje važe za ozbiljne, detalno su pisale o ovom događaju – navodi Lokvaj, podsećajući da je upravo "slučaj Račak" stvorio sliku o Srbima kao čudovištima i postavio smernice za rat.

 

 

EU PRIVREMENO SUSPENDOVALA POMOĆ SAVETU ZA RADIODIFUZIJU

POD KLJUČEM TRISTA HILJADA EVRA

Odluka je doneta posle procene da procedura izbora članova nije bila u skladu sa zakonom

 

Evropska agencija za rekonstrukciju i Evropska komisija odlučile su da privremeno suspenduju finansijsku pomoć namenjenu Savetu Agencije za radiodifuziju Srbije, nezadovoljni načinom izbora članova tog tela, potvrdio je agenciji "Beta" portparol beogradske kancelarije Evropske komisije Aleksandar Đorđević.

Evropska agencija za rekonstrukciju i Evropska komisija planirale su pomoć od 300.000 evra za tehničko opremanje i tekuće troškove Saveta za radiodifuziju.

– Odluka je doneta, zajedno sa zemljama članicama, posle procene da procedura izbora članova nije bila u skladu sa zakonom. O tome smo na sastancima sa resornim ministrima skretali pažnju od početka – rekao je Đorđević.

Portparol beogradske kancelarije Evropske komisije istakao je da je za EU bitno da postoje zakoni koji su standardizovani sa evropskim principima, ali isto tako da se ti zakoni i poštuju.

– Već na prvom koraku primene zakona on je prekršen. Kada imate telo koje se, uslovno rečeno, bira na osnovu prekršene procedure, onda za nas i sve njegove odluke mogu biti dovedene u pitanje – rekao je Đorđević.

Na pitanje šta bi trebalo da bude učinjeno da se odluka o privremenoj suspenziji povuče, Đorđević je rekao da bi ponovni izbor saveta bio najracionalnije rešenje.

– Sada je na vladi i parlamentu da pronađu pravne mehanizme da se situacija dovede u sklad sa zakonom – rekao je Đorđević, dodajući da su potpredsednik Vlade Srbije Žarko Korać i ministar za kulturu i medije Branislav Lečić pre desetak dana pismom obavešteni o odluci.

 

 

 

"OTPOR":

VLAST NEMA ISKRENE NAMERE DA UREDI MEDIJSKI PROSTOR U SRBIJI

Način izbora i sastav Saveta za radiodifuziju predstavlja jedan od razloga što Evropska agencija za rekonstrukciju, Evropska komisija i OEBS preispituju odluku o finansijskoj pomoći Savetu

 

Narodni pokret "Otpor" saopštio je da vest da Evropska agencija za rekonstrukciju, Evropska komisija i OEBS preispituju odluku o finansijskoj pomoći Savetu Agencije za radiodifuziju potvrđuje da sve kredibilne organizacije u našoj zemlji i svetu sumnjaju u iskrene namere vlasti da urede medijski prostor u Srbiji.

"Otpor" smatra da način izbora i sastav Saveta za radiodifuziju predstavlja jedan od razloga za ovakvu odluku i ukazuje da izbor saveta mora biti ponovoljen kako bi se otklonile sve greške koje su napravljenje prilikom formiranja tog tela.

"Vlast u Srbiji, podrškom sadašnjem Savetu za radiodifuziju, koji je izabran protivno zakonskoj proceduri, nanosi štetu ugledu naše zmelje i ostavlja mogućnost za mešetarenje u oblasti medija i mi insistiramo na ponavljanju procedure za izbor članova tog saveta", navodi se u saopštenju.

"Otpor" ponovo poziva sve predlagače članova Saveta da povuku svoje članove u tom telu i na taj način jasno zatraže od vlasti u Srbiji da sprovedu proceduru kako zakon nalaže.

 

 

Informativna služba Demokratske stranke Srbije

---------------------------------------------------------------------

Ukoliko ste mejl primili greškom ili ne želite više da primate novosti od nas, pošaljite nam poruku koja glasi: «Ne želim više da primam novosti».

 

Srdačan pozdrav!

Reply via email to