Title: Message


HELSINŠKI KOMITET U MAKEDONIJI OPTUŽUJE UNHCR


Manipulacije kosmetskim izbeglicama

UNHCR optužen za rasnu i etničku diskriminaciju


Skoplje, 21. avgusta (Tanjug)

Helsinški komitet za ljudska prava u Makedoniji optužio je danas Visoki komesarijat svetske organizacije za izbeglice (UNHCR) da manipuliše nevoljama prognanih sa Kosova i Metohije.

Saopštenje ove nevladine organizacije objavljeno je nakon posete predstavnika Helsinškog komiteta improvizovanim kolektivnim centrima za smeštaj nekoliko stotina izbeglica iz južne srpske pokrajine Kosovo i Metohija privremeno zbrinutih u Kumanovu i Katlanovu kod Skoplja,

Saopštenjem se praktično optužuju predstavnici skopske kancelarije UNHCR-a za "rasnu i etničku diskriminaciju izvršenu nad 400 Roma, Egipćana i Aškalija izbeglih sa Kosova" još 1999. godine, posle NATO napada na Srbiju i Crnu Goru, odnosno, posle dolaska snaga KFOR-a i UNMIK policije u južnu srpsku pokrajinu. Reagovanjem pomenute organizacije za ljudska prava konstatuje se da su uslovi za život u centrima u Kumanovu i Katlanovu, 20-ak kilometara južno od Skoplja, razočaravajući. U izveštaju se dodaje da u kolektivnom centru u Katlanovu izbeglice žive u uništenim i vlažnim barakama, bez električne energije i tople vode, a više od 300 Roma je zbijeno u hangaru i drvenim kabinama kumanovskog transportnog preduzeća "Jug turist", bez ikakve cirkulacije vazduha, prave medicinske zaštite i higijenskog minimuma.

"Neispunjena obećanja UNHCR-a idu u prilog tvrdnjama izbeglica da su oni realne žrtve rasne diskriminacije te organizacije koju u tome podržavaju i drugi saradnici, najčešće pod etiketom međunarodne zajednice", ocenjuje se u saopštenju Helsinškog komiteta za ljudska prava u Makedoniji.

U ovoj zemlji je od 1999. godine u kolektivnim centrima ili po privatnim kućama zbrinuto više od 4.500 Srba, Roma, Aškalija, Egipćana, Goranaca... izbeglica sa Kosova i Metohije.

Oko 700 izbeglih Roma sa Kosova i Metohije, puna dva meseca je bezuspešno protestovalo kod prelaza Medžitlija, na makedonsko-grčkoj granici, nastojeći da se domognu neke od zemalja zapadne Evrope, budući da im kolektivni povratak na ranija ognjišta niko od predstavnika međunarodne zajednice, pre svega UNMIK-a i KFOR-a, ne garantuje.

Back

 
http://www.politika.co.yu/

Одговори путем е-поште