Poštovani korisnici,

Mi vam nikada nećemo slati mejl sa atačmentom. Ako dobijete takav mejl potpisan kao da je pošiljalac DSS, odmah ga obrišite pošto se verovatno radi o virusu.

 

KONFERENCIJA ZA ŠTAMPU, 15.9.2003

PARLAMENTARNI IZBORI ZA USTAVOTVORNU SKUPŠTINU

Govorio Dejan Mihajlov

 

Narodna skupština Republike Srbije već duže vreme poprište je najozbiljnijih afera u Srbiji. Afere jesu posledice nepostojanja adekvatne procedure, pravila i odgovornosti, a Skupština ima toliko afera zato što se u njoj ponajviše ne zna ko šta radi i kako radi. Poslovnik se ne poštuje, zakoni se donose bez odgovarajuće procedure, Skupština najčešće odlučuje po hitnom postupku, poslanici ne mogu na vreme da se pripreme, ulože valjane amandmane. Rečju, Skupština Srbije se pretvorila u naličje institucija u Srbiji. To je ruinirani parlament i kao institucija i kao ideja najvišeg zakonodavnog organa. Međutim, parlament mora da bude jedna od najcenjenijih institucija koja će biti primer kako se poštuju pravila i kako se u parlamentu radi, nažalost, a parlament to nije postao.

Ukidanje direktnih TV prenosa predstavljalo je gušenje mogućnosti da se parlament upristoji. Kada nema kamera situacija je daleko gora nego kad ih ima, jer onda može da se krade bez očiju javnosti. Zatvore se vrata i 100 poslanika može da napravi i 140 kartica. Ukidanje TV prenosa je bilo jedino i isključivo u funkciji omogućavanja lakšeg manipulisanja poslovničkim karticama.

Ukazujemo i na već zaboravljenu odluku Ustavnog suda Srbije o mandatima. O tome je bilo reči u vreme kada je odluka donesena, to se donekle aktuelizovalo, a sada više niko to ne pominje. Šta će biti sa tom odlukom, da li će mandati biti vraćeni poslanicima, da li će se Skupština dovesti u red onako kako to nalaže Ustavni sud Srbije? Ova skupština ne samo da nema legitimitet, nego nema ni legalitet, nije uređena po odluci Ustavnog suda Srbije. Odgovornost zbog toga svakako je na predsedniku Skupštine. Iako se preko konferencija za štampu Građanskog saveza Srbije nemušto i laički pokušava da objasni da Nataša Mićić nije odgovorna, ona je ipak najodgovornija. Po članu 28. Poslovnika jasno se kaže da su primena i poštovanje Poslovnika isključivo u nadležnosti predsednika Skupštine. Nataša Mićić je ta koja je obavezna, dužna i najodgovornija za sprovođenje Poslovnika o radu Skupštine Srbije i za poštovanje ostalih zakona i odredbi Ustava koji se tiču Narodne skupštine. To što njeni partijski drugovi pokušavaju da je oslobode odgovornosti i to što ona toj odgovornosti pokušava da pomogne time što će se dopisivati sa Ustavnim sudom i sa gospodinom Vučetićem, neće je osloboditi odgovornosti. Ako je preuzela sva prava koja pripadaju ne samo predsedniku Skupštine, već i v.d. predsednika države, od onih najtransparentnijih kao što su kola, obezbeđenje, vila i ostalo, onda treba da preuzme i obaveze koje takođe pripadaju predsedniku Skupštine i na taj način da omogući da Skupština radi legalno i da ima kakav-takav legitimitet. Isključiva odgovornost je na Nataši Mićić i Slobodan Vučetić je jasno rekao da on nije savetodavac, da se Ustavni sud ne bavi davanjem pravnih saveta. Nataša Mićić je pokušala da na taj način prebaci odgovornost na drugoga, da se konačno rešavanje slučaja Nede Arnerić, Rafailović i drugih koji nisu prisustvovali glasanju odloži kroz raspravu na Ustavnom sudu. Međutim, zna se ko je nadležan za ta pitanja, to je Administrativni odbor Skupštine Srbije i niko drugi time ne treba da se bavi. To je isključivo u nadležnosti Narodne skupštine i ona mora da rešava grube zloupotrebe Poslanika o radu Narodne skupštine, neodgovornost predsednika Skupštine, manipulaciju od strane ostatka DOS-a koji je uzurpirao većinu u skupštini poslaničkim karticama.

DSS je pre skoro dva meseca podnela predlog za promenu Ustava Srbije. Predlog je u skladu sa Ustavom i Poslovnikom. Još uvek nije nije zakazana ni sednica Odbora za ustavna pitanja, iako su na to bili u obavezi. Skupština se ne oglašava kada će o ovome raspravljati. Obaveza je, kada se postavi pitanje promena najvišeg pravnog akta u državi da to pitanje ima prioritet. I tako je uvek i bilo. Jedino sada, u slučaju Nataše Mićić to nema prioritet, već prioritet verovatno imaju neke druge, samo njima znane stvari. Kada govorimo o skupštini vidimo da je krajem jula bilo puno reči kako će skupština krenuti da radi krajem avgusta, a danas, polovinom septembra, Skupština ne zaseda, govori se o oktobru. Više nema tako urgentnih pitanja, reformskih zakona i svega ostalog, očigledno je da se sa nekim u zakonima u julu žurilo da bi se politička pitanja rešila, od Narodne banke, preko lustracione komisije i svega ostaloga što je doneto bez odgovarajućeg broja poslanika, a kada treba rešavati ozbiljne probleme koje imamo, kada se treba baviti pitanjima koja građane najviše tište, tada Skupština ne mora da zaseda, tada se treba baviti nekim drugim stvarima. Da li su to možda te čuvene konsultacije koje Nataša Mićić vrši, mada ne znamo s kime, jer niko nije obavešten kad i gde su bile i s kime je razgovarala, već da se ona samo konsultuje.

Kao što ne funkcioniše Skupština tako ni Ustavna komisija ne funkcioniše. Ustavna komisija nema legitimitet za svoj rad. Najdirektniju odgovornost snosi predsednik Komisije, ostatak DOS-a koji ima većinu u toj komisiji a nije omogućio da ta komisija funkcioniše. Komisija je pokušala da se postavi kao izvršno telo Predsedništva DOS-a i da ono što donese Predsedništvo ostatka DOS-a Ustavna komisija samo potvrdi. Oni snose najdirektniju odgovornost za sva krupna pitanja koja su otvorena. To je izrada novog Ustava, to je nefunkcionisanje Skupštine, nepostojanje odluka suda, i naravno pitanje privatizacije, ekonomije... Mićić je sebi dala za pravo da ponovo piše Vučetiću, mada prethodno nije ispoštovala odluke tog suda vezane za mandate. To govori o njihovoj bahatosti, neodgovornosti, nespremnosti za saradnju i za spremnost da deluju jedino kada je izvršen politički pritisak i kada nemaju drugog izlaza.

Skupština, u ovom trenutku, jedino može da omogući postizanje minimalnog dogovora o raspisivanju izbora. To je jedino o čemu ova skupština može da raspravlja. I ne svih izbora, već samo parlamentarnih izbora za Ustavotvornu skupštinu. Nakon toga, nakon donošenja novog ustava treba raspisati izbore na svim nivoima, tu pre svega mislimo na predsedničke i lokalne i u skladu sa novim ustavom birati predsednika i ići na lokalne izbore. Nama u ovom trenutku trebaju samo parlamentarni izbori i to je jedino što ova skupština može i mora da uradi s obzirom da bilo kakav legitimitet i legalitet za bilo šta drugo jednostavno nema. S druge strane, izbori su najbolje rešenje za jednu duboku političku krizu u kojoj se država nalazi, za nagomilane ekonomske probleme, pad proizvodnje, porast stope nezaposlenosti, privatizaciju koja ima sve više i više afera. Najbolje rešenje u ovom trenutku jesu izbori i DSS se zalaže za izbore za ustavotvornu skupštinu. Smatramo da su predsednički i lokalni izbori nepotrebni jer bi to sve bilo oročeno na jedan kratak period do donošenja novog ustava, pa bismo opet imali privremenog predsednika, privremenu lokalnu samoupravu. Najprirodnije je da u ovom trenutku dobijemo uređenu Srbiju kao jednu modernu parlamentarnu demokratiju sa jednim modernim demokratskim, evropskim ustavom.

PITANJA NOVINARA:

Na koji način se mogu sprečiti afere?

Zajedničko za sve afere je to da nisu rešene. Sećate se onog čudnog odbora za bezbednost gde je Čedomir Jovanović svedočio o svojim odlascima u Centralni zatvor, Šilerovoj itd. Da li je ta afera završena - nije. Da li je možda specijalni tužilac pomislio da pozove Jovanovića da ga sasluša gde se viđao sa Spasojevićem, gde je vodio Legijinu ženu u zatvor? Nije. Očigledno je da u Srbiji nedostaje poštovanje zakona, da nam nedostaju jake institucije, odnosno, preciznije rečeno i policija i sve ostalo u čijoj su nadležnosti afere. Evo i afere sa Nedom Arnerić i Rafailovićem. Gospodin Rafailović je više puta izjavio da nije bio tog dana, tog trenutka u sali kada se glasalo o izboru guvernera. Dakle, automatski to glasanje pada. Nataša Mićić sad traži stručni savet od predsednika Ustavnog suda Srbije. To se tako ne radi. Zna se po Poslovniku ako se utvrdi da je bilo manipulacije karticama, poništava se to glasanje i pristupa se novom glasanju. Znači ovde se uporno izbegava da se bilo koje pitanje reši, da se bilo koja afera reši, jer svi putevi vode ka Vladi. Krajevi svih afera su u Vladi Srbije i zato se i izbegava rešavanje afera. Ako hoćete da rešite aferu sa posetama Šilerovoj i Centralnom zatvoru, kraj te afere je u Vladi. Ako hoćete da rešite aferu oko šećera, kraj te afere je u Vladi, odnosno kod bliskih prijatelja, članova Vlade. Ako hoćete da rešite aferu prisluškivanja, koju je otvorio gospodin Korać u svom izveštaju, opet sve vodi ka Vladi. Kraj svih afera počinje i završava se u Vladi RS i dogod imamo ovu Vladu, nećemo moći nijednu aferu da rešimo, jer zbog političkih dogovora i trulih kompromisa izbegava se da se reši bilo koja ozbiljna afera jer bi se time narušila ravnoteža u Vladi i sama vlada bi pala, Samo strast i želja za vlašću članove Vlade drži na okupu.

Na koji način mislite da se izborite za parlamentarne izbore?

DSS će koristiti sva parlamentarna i vanparlamentarna demokratska sredstvima da do tih izbora dođe. Biće kontakata sa sindikatima i drugim grupacijama, i bezizlaznost u kojoj se nalazi vlast u Srbiji će dovesti do vanrednih izbora. Setite se da su 5. oktobra SPS i radikali su imali većinu u Skupštini Srbije, pa su ipak raspisani izbori. Znači kada se vlast dovede u stupicu i kada nemaju dalje i kada vide da je situacija bezizlazna, mi očekujemo da na taj način dođe do vanrednih izbora.

Da li možete da obezbedite podršku drugih stranaka u Skupštini u vezi sa izborima?

Uostatku DOS-a vlada ravnoteža straha, i oni će pokušati da učine sve da do izbora ne dođe. Ako bi se primenile i ispoštovale odluke Ustavnog suda Srbije to znači još dodatnu promenu određenog broja poslanika, vraćanje poslanika kojima su oduzeti mandati u Skupštini Srbije i ima tu niz koraka koji mogu da se preduzmu. Nije sve tako ružičasto ni u ostatku DOS-a, vidi se i po radu Ustavne komisije gde bez obzira na lagodnu većinu koju imaju u Ustavnoj komisiji da ta komisija ne može da funkcioniše i to sve govori da tu ima mnogo prostora da se napravi neki pomak, tako da DSS radi na tome.

Informativna služba
Demokratske stranke Srbije

 

Informativna služba Demokratske stranke Srbije

---------------------------------------------------------------------

Ukoliko ste mejl primili greškom ili ne želite više da primate novosti od nas, pošaljite nam poruku koja glasi: «Ne želim više da primam novosti».

 

Srdačan pozdrav!

 

 

 

Одговори путем е-поште