| Stejt department: SAD zamrzavaju dalju pomoć Srbiji |
| VAŠINGTON, 31. marta 2004. (Beta) - Sjedinjene
Američke Države su privremeno suspendovale 25 miliona dolara pomoći Srbiji
zbog nedovoljne saradnje Beograda sa Haškim tribunalom, zvanično je
saopštio Stejt department. "Dalja pomoć Srbiji prestaje od 31. marta", izjavio je portparol Stejt departmenta Adam Ereli na konferenciji za novinare u Vašingtonu. Ereli je pozvao vlasti u Srbije da sudu u Hagu izruče sve optuženike, posebno bivšeg vojnog komandanta bosanskih Srba Ratka Mladića, i najavio da je državni sekretar Kolin Pauel (Colin Powell) spreman da u tom slučaju ponovo razmotri ovu odluku. Kako je objasnio portparol Stejt departmenta Ričard Baučer (Rićard Boućer), Srbiji je zamrznuta preostala pomoć od oko 25 miliona dolara, od ukupno sto miliona, koliko je Vašington izdvojio za Srbiju u ovoj fiskalnoj godini. Ereli je objasnio da je od ukupnih sto miliona dolara, do sada potrošeno 43 miliona. Zamrzavanje pomoći ne odnosi se na humanitarnu pomoć i sredstva za promovisanje demokratije u opštinama i gradovima, tako da je blokirano oko 25 miliona dolara. On je rekao da Medjunarodnom sudu za ratne zločine nije predato još 16 optuženih koji, kako je naveo, veći deo vremena provode u Srbiji. Medju njima je najvišeg ranga Ratko Mladić, optužen za genocid zbog ubistva oko 7.000 ljudi u Srebrenici jula 1995. |
Title: Message

