Vinča - crna tačka
Evrope
B. ĐORĐEVIĆ 3/31/2004, 6:18:01 PM
MEĐUNARODNA naučna konferencija u kojoj bi učestvovale sve zemlje koje imaju konstantnu pretnju od uskladištenog istrošenog nuklearnog goriva, trebalo bi da se u roku od nekoliko meseci održi u Srbiji, verovatno u Institutu za nuklearne nauke "Vinča", saznaju "Novosti".
Prema rečima dr Dragoslava Petrovića, v. d. direktora INN "Vinča", u Institutu uveliko radi tim stručnjaka iz Rusije, koji pravi plan za prepakivanje i transport nuklearnog goriva iz "Vinče" u Rusiju na preradu.
- Više od 50 odsto ukupnih evropskih zaliha istrošenog nuklearnog goriva, nalazi se baš u Srbiji, u našem Institutu. Na Međunarodnoj konferenciji trebalo bi da se razrade ukupni ekološki uslovi za tretman istrošenog nuklearnog goriva i za praćenje njegovog transporta - rekao nam je Petrović.
Na naučnom skupu će učestvovati Češka, Mađarska, Bugarska, Rumunija, Ukrajina, Rusija i SCG, kao i predstavnici američkog ministarstva za energiju i Međunarodne atomske agencije iz Beča.
- Atomska agencija će da finansira konferenciju i naučne projekte, ali se očekuje i da pomognu srpska vlada i resorno ministarstvo. Za korišćenje tih sredstava neophodno je da Srbija formira posebno Regulativno telo, koje bi činili eksperti i predstavnici Ministarstva nauke - rekao je Petrović.
B. ĐORĐEVIĆ 3/31/2004, 6:18:01 PM
MEĐUNARODNA naučna konferencija u kojoj bi učestvovale sve zemlje koje imaju konstantnu pretnju od uskladištenog istrošenog nuklearnog goriva, trebalo bi da se u roku od nekoliko meseci održi u Srbiji, verovatno u Institutu za nuklearne nauke "Vinča", saznaju "Novosti".
Prema rečima dr Dragoslava Petrovića, v. d. direktora INN "Vinča", u Institutu uveliko radi tim stručnjaka iz Rusije, koji pravi plan za prepakivanje i transport nuklearnog goriva iz "Vinče" u Rusiju na preradu.
- Više od 50 odsto ukupnih evropskih zaliha istrošenog nuklearnog goriva, nalazi se baš u Srbiji, u našem Institutu. Na Međunarodnoj konferenciji trebalo bi da se razrade ukupni ekološki uslovi za tretman istrošenog nuklearnog goriva i za praćenje njegovog transporta - rekao nam je Petrović.
Na naučnom skupu će učestvovati Češka, Mađarska, Bugarska, Rumunija, Ukrajina, Rusija i SCG, kao i predstavnici američkog ministarstva za energiju i Međunarodne atomske agencije iz Beča.
- Atomska agencija će da finansira konferenciju i naučne projekte, ali se očekuje i da pomognu srpska vlada i resorno ministarstvo. Za korišćenje tih sredstava neophodno je da Srbija formira posebno Regulativno telo, koje bi činili eksperti i predstavnici Ministarstva nauke - rekao je Petrović.

