Predstavljen Plan za primenu standarda za Kosovo
Šef UNMIK-a Hari Holkeri i predsednik vlade Kosova Bajram Režepi u Prištini su predstavili albanskoj javnosti Plan za primenu osam demokratskih standarda, koje Kosovo mora da ispuni pre početka razgovora o konačnom statusu.
Poslednje nasilje na Kosovu ojačalo je potrebu za izradom Plana za ispunjenje standarda, naglasili su i Holkeri i Redžepi.
"Kosovo je daleko od oporavka od najnovijeg nasilja, ali je poruka čitave međunarodne zajednice da nam je plan za ispunjenje standarda potrebniji nego ikada, kako bi se ljudi uverili da je bolji život moguć", rekao je šef civilne misije Hari Holkeri, predstavljajući dokument.
Realizacija plana značila bi bezbednost za sve, funkcionisanje demokratskih, nekorumpiranih i nepristrasnih institucija i Kosovo učinila mestom gde bi svako poželeo da živi, dodao je Holkeri.
"Nasilje je naglasilo potrebu za jasnom politikom koja će od Kosova učiniti bolje mesto za sve - sigurno, stabilno i prosperitetno. Ovaj cilj je upravo ono što sadrži i plan za primenu standarda", objasnio je Holkeri i izrazio nadu da će se Srbi uključiti u primenu plana koji je živ dokument, podložan promeni, posebno u delu koji se odnosi na bezbednost i povratak raseljenih.
Premijer Kosova Bajram Redžepi je izrazio žaljenje što se plan donosi u vreme obeleženo poslednjim nasiljem.
"To će samo ojačati našu rešenost da ga ispunimo, vlada je odlučna u tome da do 2005. godine ispuni plan, kako bi ocena bila pozitivna i kako bi se otvorilo pitanje konačnog statusa Kosova", rekao je Redžepi.
"Neophodno je naći najefikasnije instrumente za ispunjenje standarda vezanih za slobodu kretanja i povratak raseljenih, a da bi te mehanizme pronašli zajedno, vrata za Srbe koji nisu učestvovali u izradi plana su otvorena" rekao je Redžepi novinarima koji izveštavaju na srpskom jeziku.
"Ovde na Kosovu svi gube. Ali zbog bojkotovanja institucija i standarda najviše ispaštaju sami Srbi. Svi treba da se vratimo razumu i da ne budemo instrumentalizirani za neke političke prohteve pojedinaca. Mi pokušavamo da napravimo unutrašnji dijalog, da razgovaramo sa ljudima koji ovde žive i da vidimo koje su njihove potrebe. A dozvolite mi da kažem da nisu mnogo zainteresovani oni u Beogradu šta se dešava sa ljudima ovde" zaključio je Bajram Redžepi.
"Dobro je što je kao dodatak inače nepreciznom i nemerljivom planu ubačena dinamika obnove srpskih kuća, zapaljenih u poslednjem nasilju, gde se jasno precizira da se najkasnije do 1. decembra svi raseljeni moraju vratiti u renovirane kuće, što nije urađeno za sve one koji su proterani u poslednjih pet godina", kaže Nenad Radosavljević, savetnik šefa UNMIK-a za povratak raseljenih.
"To jeste upravo ono što poslanici koalicije 'Povratak' tražili od međunarodne zajednice da ugradi u planove za implementaciju i to jeste razlog zbog čega neće učestvovati u radu radnih grupa za implementaciju sve dok tako nešto ne bude ugrađeno sa jasnim stavovima i željom da se ljudi vrate što pre i to oni koji su posle sukoba 1999. proterani sa ovog prostora".
U danas predstavljenom planu, naglašava Radosavljević nije jasno definisan nivo koji treba dostići u razvoju demokratskih standarda, tako da se može desiti da se 2005. kaže da je plan ispunjen, a da se pritom raseljeni Srbi i nealbanci ne vrate na Kosovo.
U Planu za primenu osam standarda se posebno insistira na potrebi dijaloga Beograda i Prištine o praktičnim pitanjima.
Zahteva se i saradnja sa Savetom ministara Srbije i Crne Gore i podsticanje, kako se navodi, njihovog konstruktivnog angažovanja u procesu zaštite i promovisanja interesa svih zajednica na Kosovu.

