Glas javnosti,
 
Subota, 17. april, 2004.
 
Tema:
 
Socijalisti tvrde da Zakon o pomoći haškim optuženicima neće biti ni povučen ni promenjen

Nema većine za ukidanje zakona

SPS nezadovoljan odlukom Ustavnog suda Srbije o suspenziji pomoći optuženicima u Hagu, ali neće uskratiti podršku vladajućoj koaliciji

BEOGRAD - Uskratićemo podršku vladi samo ako ne bude radila u skladu sa onim što je obećala na početku svog mandata. Zakon o pomoći haškim optuženicima nema veze s tim i sumnjam da će Skupština i predlagači ovog zakona, SRS i DSS, promeniti bilo šta - rekao je za "Glas" Ivica Dačić, predsednik Glavnog odbora SPS, reagujući na odluku Ustavnog suda da se Skupština ponovo izjasni o ovom zakonu.

Na pitanje šta ako se ipak dogodi da, pod eventualnim pritiscima, neko od predlagača, na primer DSS, promeni svoje mišljenje o ovom aktu, Dačić kaže da bi, u tom slučaju, pokazali svoju neodgovornost i neozbiljnost. Predskednik Glavnog odbota SPS-a i faktički zamenik Slobodana Miloševića tvrdi da to što bi socijalisti glasali protiv takve odluke neće uticati na stabilnost vlade.

- Zakon o pomoći Haškim optuženicima može da bude ukinut ili promenjen ako se podnese predlog zakona za njegovo ukidanje ili za njegovu izmenu i dopunu. Verujem da ovi predlozi ne bi prošli jer ne postoji većina u parlamentu koja bi ih podržala. Takođe, Ustavni sud može da poništi Zakon i pojedine njegove odredbe, ali zašto taj Sud prvo ne kaže da li je izručenje građana Haškom sudu bilo ustavno- predlaže Dačić. On dodaje da je "Ustavni sud najgora i ispolitizovana institucija i da on ne sme da se meša u politiku".

Predsednik GO SPS-a Dačić pretpostavlja da ima mogućnosti da predlog vojvođanske skupštine o ukidanju ovog zakona bude na dnevnom redu Skupštine Srbije, ali je uveren da on neće dobiti većinu.

Njegovo mišljenje deli i potpredsednik SPS-a Žarko Obradović.
- Zakonodavni odbor će reći svoje, ali ima pravo i da se o tome ne izjasni. Činjenica je da se ovde politika meša u zakonodavstvo i da Ustavni sud donosi političke odluke. Kako su se to, iz mora zakona, odlučili da ocenjuju baš ovaj i jesu li ocenjivali ustavnost uvođenja vanrednog stanja prošle godine - pita Obradović. Po njegovim rečima, ovaj zakon nije bio uslov za podršku socijalista Vladi Srbije i da su za takvu pogrešnu sliku krivi mediji i demokratska stranka.

Zoran Krasić, zamenik Zakonodavnog odbora Skupštine Srbije, rekao je juče za "Glas" da ne zna da li je zahtev Suda za ponovno izjašnjavanje Skupštine o njemu stigao u parlament.
- Zakon ne može da se poništi jer nije u suprotnosti sa Ustavom i štiti sve naše državljane. Sumnjam da će u ponovnoj raspravi neko promeniti mišljenje o ovom Zakonu, ali imamo 30 dana za to - rekao je Karasić.

Ne koristim ovlašćenja

Predrag Marković, predsednik Skupštine Srbije, kao vršilac dužnosti predsednika Republike, po Ustavu je imao ovlašćenje da ovaj zakon ne potpiše i vrati ga poslanicima na ponovno glasanje. Zašto to nije uradio? U kabinetu predsednika parlamenta podsećaju na njegovo obećanje koje je dao sa skupštinske govornice u trenutku izbora za predsednika Skupštine.
- Budući da nisam izabran neposredno, neću da koristim nijedno ovlašćenje, već ću samo da ispunjavam obaveze.

V. N.

Одговори путем е-поште