12. avgust 2004. god.

Info-bilten ERP KiM 12-08-04

Ugledni predstavnici verskih zajednica iz SAD zgranuti nasiljem nad hriscanskim nasledjem na Kosovu i Metohiji

"Napadi na ove crkve i manastire, napadi su na vascelu hriscansku civilizaciju i SAD i svet ovakvo nasilje ne mogu da tolerisu", rekao je Joseph Grieboski. Clanovi delegacije su se uverili da vec cetiri meseca nakon unistenja 30 poslednjih crkava u martovskom pogromu nije pocela obnova ni jedne jedine crkve i pored svih obecanja da ce pocinjena steta biti nadoknadjena. Americku delegaciju je francuski KFOR drzao pred kapijom zapaljenog manastira Devic punih sat i po vremena navodno trazeci autorizaciju za njihovu posetu. "Da su samo tako revnosno sprecavali ulazak albanskih ekstremista 17. marta ovo sveto mesto danas bi bilo sacuvano", prokomentarisao je jedan od clanova americke delegacije.

Vladika Artemije sa americkom delegacijom u crkvi manastira Gracanice

ERP KiM Info-sluzba
Gracanica, 12. avgust 2004. god.

Dvanaest clanova delegacije verskih lidera iz SAD, koju predvodi Dzozef Grieboski (Joseph K. Grieboski) predsednik Instituta za religiju i javnu politiku (Institute on Religion and Public Policy) stigla je u manastir Gracanicu u sredu vece oko 20.00 casova u pratnji g. Damjana Krnjevica-Miskovica (specijalnog savetnika za Kosovo i Metohiju pri kabinetu predsednika Srbije Borisa Tadica) i jeromonaha Irineja Dobrijevica, savetnika pri Svetom Sinodu SPC. Ispred gracanicke crkve delegaciju je docekao episkop rasko-prizrenski Artemije sa svojim saradnicima. Vladika je goste iz SAD pozdravio biranim recima govoreci o tragicnom zivotu Srba i njihovih svetinja na Kosovu i Meothiji u poslednjih pet godina,

Vladika je posebno naglasio da je do 17 marta ove godine stradalo 115 pravoslavnih svetinja, a 17. marta jos 30. "Do sada nijedan krivac nije pronadjen. Preko 3500 Srba je oteto ili ubijeno. Sve se to desilo ne u ratu vec pred ocima medjunarodne zajednice. Nazalost, ni nakon pet mjececi nije poceta izgradnja niti jedne crkve ili manastira", rekao je vladika porucivsi clanovima Instituta za religiju i javnu politiku da je srpskom narodu dosta prica i obecanja i da se ocekuju konkretni rezultati.

Delegacija americkih verskih lidera jucer je krenula u obilazak srpskih pravoslavnih crkava i manastira na Kosovu i Metohiji. Delegacija se posebno zadrzala u manastiru Devic gde su americki predstavnici, vidno potreseni varvarski unistenim manastirom i crkvom koja je ispisana akronimima UCK i drugih albanskih ekstremnih organizacija, izrazili su pred okupljenim novinarima svoje zgrazanje pred zatiranjem hriscanske kulture na Kosovu i Metohiji.

"Napadi na ove crkve i manastire, napadi su na vascelu hriscansku civilizaciju i SAD i svet ovakvo nasilje ne mogu da tolerisu", rekao je Joseph Grieboski. Clanovi delegacije su se uverili da vec cetiri meseca nakon unistenja 30 poslednjih crkava u martovskom pogromu nije pocela obnova ni jedne jedine crkve i pored svih obecanja da ce pocinjena steta biti nadoknadjena. Americku delegaciju je francuski KFOR drzao pred kapijom zapaljenog manastira punih sat i po vremena navodno trazeci autorizaciju za njihovu posetu. "Da su samo tako revnosno sprecavali ulazak albanskih ekstremista 17. marta ovo sveto mesto danas bi bilo sacuvano", prokomentarisao je jedan od clanova delegacije.

Pastor Misel Folkner, predstavnik baptisticke zajednice u Njujorku pao je na kolena od bola u zapaljenom manastiru Devic ciji su zidovi pokriveni skaradnim natpisima i oznakama UCK i drugih albanskih organizacija. Dvojica clanova delegacije saucestvuju u bolu svog kolege.

Nakon posete Devicu delegacija je nastavila put ka manastiru Visoki Decani. U ime episkopa Teodosija, nastojatelja manastira, delegaciju je primio protosindjel Sava Janjic. Nakon sto im je pokazao crkvu i upoznao ih sa istorijom manastira, delegaciji je ukazano tradicionalno gostoprimstvo i posluzen monaski rucak na terasi manastira.

Protosindjel Sava je rekao, obracajuci se uglednim gostima iz SAD, da je hriscanstvo na Kosovu i Metohiji izlozeno sistematskom zatiranju i da americkoj javnosti treba jasno i glasno posvedociti da SAD ne mogu i ne smeju da tolerisu nastavljanje nasilja nad pravoslavnim hriscanima bez obzira na konacan status Pokrajine. "Mnogi Albanci imaju utisak da Amerika bezrezervno stoji iza svega sto se ovde desava. Vasa duznost i obaveza, jeste da prenesete clanovima Kongresa i administracije da se pod medjunarodnom upravom UN i uz prisustvo NATO snaga ovde sprovodi etnicki i kulturni genocid i da je srpska zajednica sa svojim svetinjama na rubu nestanka". "Interes SPC jeste da se na Kosovu i Metohiji obezbedi miran i dostojanstven zivot za sve gradjane Pokrajine i sramota je za 21 vek da u sred Evrope ljudi bivaju ubijani, a crkve rusene samo zato sto nisu po volji svojim susedima drugog jezika, vere i kulture. Svet mora jasno da stavi do znanja kosovskim politickim liderima da ova Pokrajina, bez obzira koji status bude imala, nikada nece imati otvorena vrata civilizovanom svetu dok god se bezobzirno unistavaju vrednosti hriscanske kulture i civilizacije. Buducnost gradjana na ovim prostorima ne moze se graditi na pepelu crkava i drevnih ikona vec na onim vrednostima koje predstavljaju osnovu savremene civilizacije, a to su pre svega verska tolerancija, postovanje ljudskih prava i dostojanstva svakog coveka", rekao je o. Sava.

Nakon Visokih Decana americka delegacija je posetila porusene crkve Prizrena i zadrzala se u poseti manastiru Sveti Arhangeli koj je zapaljen 17. marta 2004. godine, a u koji su se vratili monasi koji jos cekaju da zapocne obnova porusene svetinje.

Americki verski lideri ce se narednih dana susresti sa predstavnicima lokalne administracije, UNMIK-a i KFOR-a kako bi sa njima razgovarali i zastiti pravoslavnih svetinja i stanovnistva i preneli svoju ogorcenost zbog odnosa vecinskog stanovnistva prema pravoslavnim hriscanima i hriscanskoj kulturi na Kosovu i Meothiji.

Pastor Predsednik Komiteta za verska prava Dzozef Grieboski obilazi rusevine crkve Sv. Djordja i episkopskog dvora u Prizrenu. "Ovo je sramota i velika opomena za savremeno covecanstvo", rekao je g. Grieboski.

 

Info-sluzba ERP KIM je zvanicna informativna sluzba Srpske Pravoslavne Eparhije rasko-prizrenske i kosovsko-metohijske i radi s blagoslovom Njegovog Preosvestenstva Episkopa Artemija.
Nasa informativna sluzba donosi vesti sa Kosova i Metohije sa posebnim osvrtom na zivot Srpske Pravoslavne Crkve i srpske zajednice na prostorima pokrajine Kosova i Metohije i Raske oblasti. Info-sluzba ERP KIM izdaje redovne biltene na srpskom i engleskom jeziku. Pregled najnovijih novinskih clanaka vezanih za situaciju na Kosovu i Metohiji moze se naci na nasoj strani: Kosovo Daily News (KDN) News List . Info sluzba ERP KIM takodje saradjuje sa  www.serbian-translation.com

Stavovi u novinskim clancima i tekstovima koji nisu zvanicna saopstenja ili vesti IS ERP KIM pripadaju agencijama od kojih su tekstovi preuzeti i nisu neophodno stavovi Srpske Pravoslavne Eparhije rasko-prizrenske i kosovsko metohijske.

Nase informativne biltene mozete naci i na Web strani Info-sluzbe ERP KIM:
http://www.kosovo.com/erpkiminfo.html


Dodatne informacije o radu Eparhije rasko-prizrenske i zivotu kosovsko-metohijskih Srba dostupne su na zvanicnoj prezentaciji Eparhije: http://www.kosovo.com

Copyright 2004, ERP KIM Info-Service


Prijava na nase mailing liste:
 

Reply via email to