Zločini u Bosni nisu na Srbiji
Anđelka R.
POPOVIĆ 12.08.2004, 19:49:10
ZALAGANJE Vuka Draškovića, ministra inostranih
poslova Srbije i Crne Gore, za povlačenje tužbe protiv NATO, izazvalo je
poslednjih dana i nedelja burne polemike.
Na pitanje - zašto misli da je,
kako uporno tvrdi, samo Slobodan Milošević kriv za NATO bombardovanje i zašto
tužbu treba povući, Drašković odgovara:
- Zato što mislim da je Slobodan
Milošević, odbijajući i povoljnu pretposlednju verziju sporazuma u Rambujeu
jasno pokazao da je želeo da se dogodi nesreća, zlo. Pokazao je da je hteo bombe
NATO-a kako bi mrtve, ruševine i izgubljeno Kosovo iskoristio za ideološke
ciljeve svoje i partije svoje supruge. NJegov cilj je bio i raspirivanje
antievropskog, antiameričkog raspoloženja u Srbiji i korišćenje NATO bombi kao
kišobrana da se Srbija vrati u 1945. godinu, u vreme prekih sudova i likvidacija
političkih protivnika. Ovog puta - protivnika SPS i JUL, odnosno, bračnog para
koji je vladao Srbijom.
Ali, NATO je bombardovao Srbiju. Zašto sada da
povlačimo tužbu?
- NATO je bombardovao Srbiju i to je - posledica. A uzrok
su Slobodan Milošević i njegova politika. Ne mislim da je logično da se tuže
posledice, niti da uzrok tuži posledicu?! Ja osuđujem i jedno i drugo. Ali,
veoma mi je jasna razlika među njima. Ipak, nije sve crno-belo. Nije Milošević
potpuno "crn", a NATO potpuno "beo"...
- Nikada se nisam slagao sa
bombardovanjem Srbije. Nikada! Ali, ne mogu da zastupam tužbu uzročnika zla. I
to, tužbu u kojoj piše da je jedna Francuska počinila genocid nad srpskim
narodom?! Da su Velika Britanija, Portugal, Italija... takođe počinile genocid.
To nije tačno! Tačno se zna šta je po pravu genocid: organizovani državni zločin
uništenja jednog naroda zbog zločina rođenja. Prema tome, ako većina Srba misli
da su Francuzi genocidno nastrojeni prema Srbima, kao i Italijani i ostali, onda
smesta prekinimo sve razgovore o ulasku u "Partnerstvo za mir", NATO i EU. Šta
ćemo u EU sa genocidnim narodima, koji su hteli potpuno da nas
unište?!
NARODU REĆI ISTINU
ZNAČI: tvrdite da je
apsolutno u našem interesu da povučemo tužbu radi ulaska u "Partnerstvo za mir",
u NATO i EU?
- U našem interesu ne može nikako da bude odbrana uzroka zla. A
upravo se to čini tužbom protiv NATO. U našem interesu je da se, povlačeći
tužbu, ogradimo, distanciramo od politike koja je dovela do NATO agresije. Da
učinimo sve da uđemo u politička i vojna savezništva i integracije sa EU i SAD.
Treba da se povuku tužbe svih protiv svih iz bivše Jugoslavije. Kao što mi
povlačimo tužbu protiv NATO držeći se nečela savezništva i prijateljstva. Ne
mogu se savezništva i prijateljstva graditi na tužbama i to važi i za BiH i
Hrvatska i njihove tužbe protiv Srbije.
Kako gledate na kontraargumente - da
naša tužba ne treba da se povlači jer je ona, po mišljenju nekih, jedini adut u
slučaju tužbi BiH i Hrvatske protiv SRJ (SCG)?
- To nije tačno. Narodu treba
reći istinu. Međunarodni sud pravde u Hagu već se oglasio nadležnim za tužbu
Bosne i Hrvatske protiv nas. I potpuno su besmislene priče da će se taj isti sud
proglasiti nenadležnim za bosansku tužbu ukoliko se oglasi nenadležnim za našu
tužbu protiv NATO. Sagledajmo moralnu dimenziju naše odbrane: ne možemo
odgovarati za eventualne zločine počinjene u Bosni i Hrvatskoj zato što u to
vreme nismo bili članica UN! Ne! Ja kažem da mi ne možemo da odgovaramo zato što
zločine tamo nismo ni počinili. Za zločine činjene po Bosni, po Hrvatskoj i po
Kosmetu već se odgovara po individualnoj odgovornosti u Hagu. Ne može se za iste
zločine ponovo suditi po kolektivnoj odgovornosti, ovog puta svima odreda u
Srbiji i Crnoj Gori.
FOND ZA ŽRTVE
AKO jednostrano povučemo tužbu
protiv NATO, šta možemo dobiti?
- Stičemo ogroman kredit u očima vodećih
zemalja sveta, šaljemo jasnu poruku da je ovo nova Srbija, upravo ona Srbija
koja se tako junački suprotstavljala Miloševićevoj politici i njegovim ratovima
i zločinima. Dobijamo i naklonost sveta u sporu Bosne i Hrvatske protiv Srbije i
gotovo sam siguran, da će međunarodna kampanja, da se i te tužbe povuku, biti
tako snažna da će Sarajevo i Zagreb morati to da učine.
Da li ste, kao
ministar spoljnih poslova, dobili uveravanja da će tako biti?
- Ako kažem da
sam više nego siguran da će ovako biti, onda sam, valjda, rekao
dovoljno.
Nedavno ste predložili formiranje fonda za obeštećenje žrtava rata.
Da li je to vaša zvanična inicijativa?
- Nisam predložio, nego sam rekao da
se obeštećenje žrtava rata i nadoknada imovine ne postiže tužbama nacije protiv
nacije, i država protiv država, već na drugi način: formiranjem jednog fonda
pomirenja, solidarnosti i, ne znam kako sada tačno da ga nazovemo. Jedno je
izvesno, samo ovim putem, a ne tužakanjem i zastupanjem stava da je, recimo,
Francuska - genocidna nacija, doći ćemo i do veoma značajne međunarodne
finansijske pomoći za ljude i porodice stradale i tokom NATO bombardovanja i u
ratovima koji su bili pre toga. Mislim na pomoć svima: i Srbima, i Hrvatima, i
muslimanima, i Albancima.
Nije li to, možda, "zakamuflirano" plaćanje ratne
odštete pre presude?
- Izađimo iz jezika parničenja. Ko kome da plaća ratnu
odštetu u Bosni? Država državi? Nije li bolje da se nađu načini da se obeštete
ljudi, bez obzira na to da li su oni Srbi, muslimani, Hrvati ili Jevreji?
Napustimo teren državnog i nacionalnog i približimo se ljudima i njihovim
nesrećama.
AKO BORIS I VOJA...
POLITIČAR ste sa najviše
krupnih inicijativa iz državnog vrha. Da podsetimo: najglasnije ste se, uz
ostalo, založili za hapšenje četiri generala, povlačenje tužbe protiv NATO, i
jedini ste iz vlasti koji se zalaže za izlazak Srba na kosmetske izbore. Kako
ocenjujete efekat tih inicijativa?
- Zastupam stavove od prvorazrednog
državnog i nacionalnog interesa. Bez ispunjavanja obaveza prema Haškom tribunalu
nema nam ulaska u Evropu i "Partnerstvo za mir", ponovo ćemo se naći pod
sankcijama međunarodne zajednice, izolaciji. Izgubićemo Kosmet, saveznike i
prijatelje, a to bi bilo ravno nacionalnoj katastrofi. Ne tražim ja ničije
hapšenje. Ako se nešto mora, i ako je to što se mora od životnog značaja za
naciju i za zemlju - onda ne odlažimo to za sutra jer time samo gubimo.
A
kosmetski izbori?
- Uveren sam da neučestvovanjem na tim izborima ne dobijamo
ništa. Bojkotom i sukobom sa međunarodnom zajednicom nećemo odbraniti Kosmet.
Podsetio bih na tragično iskustvo sa planom Z4 u Hrvatskoj. Mislim da danas nema
Srbina koji živi u Hrvatskoj ili koji je proteran posle "Oluje" i "Bleska", a da
ne bi sa obe ruke potpisao plan Z4. Tada sam bio razapinjan na krst zato što sam
preklinjao i rukovodstvo u Srbiji i lidere Srba u Hrvatskoj da prihvate plan Z4.
Sada sam jednako uveren da treba izaći na izbore, da treba osvojiti što više
mesta u pokrajinskom parlamentu. Možemo da osvojimo najmanje četvrtinu mandata
sa kojom bismo se mogli boriti u parlamentu. Tako bismo imali priliku i da, u
svakom trenutku, izađemo iz parlamenta u znak protesta što je nešto urađeno, što
se dešava ovo ili ono ili što se krše srpska prava. Ako nas nema u parlamentu
Kosova, kako mislimo da se borimo za prava Srba?! Uveren sam da je moj stav
ispravan, iako u Vladi Srbije misle drugačije, iako i predsednik Srbije misli
drugačije. Ali, ovo je državno pitanje i SPO na pokrajinske izbore neće ići ako
Vojislav Koštunica i Boris Tadić ostanu pri sadašnjem stavu.
- To se ne radi. Nema nijedne ambasade SCG danas u svetu u kojoj ambasador izjavljuje da nije ambasador jedinstvene države, koji ne radi u interesu SCG. Imam najbolje iskustvo sa amabasadorima iz Crne Gore.
ROD NAJROĐENIJI
- Verujem u jedinstvenu državu i jedinstveno Ministarstvo spoljnih poslova. Crna Gora nema celo Ministarstvo, već samo ministra spoljnih poslova. A što se tiče inicijative G 17 plus, ona je protivna Ustavnoj povelji i koalicionom sporazumu koji smo potpisali kad smo formirali Vladu. Neka G 17 plus istupi sa tom inicijativom u Skupštini Srbije i u parlamentu državne zajednice, pa da vidimo kako će proći... Nezavisno od toga, nije dobro za opstanak SCG ako joj se sa svih strana razna koplja zabijaju u leđa. U čijem državnom ili porodičnom interesu u Srbiji i Crnoj Gori može da bude sejanje mržnje između naroda u Srbiji i u Crnoj Gori? Mržnje u rođenoj kući? Istih protiv istih. To je opasno.
Neodgovorni ljudi, posebno kad iznose argumente da treba da imamo dve nezavisne države, čine to ostrašćeno i odmah u to unose nekakva anticrnogorska ili antisrbijanska osećanja. To je ono protiv čega se borim. A, ako bude volja Crne Gore da ima samostalnu državu - naravno da ćemo prihvatiti tu volju. Ali, i dalje ćemo biti ono što smo vekovima bili: rod najrođeniji. Braća.

