UZ TREĆU GODIŠNJICU OD SMRTI BIVŠEG PREDSEDNIKA SRJ I SRBIJE SLOBODANA 
MILOŠEVIĆA

Zabluda postaje stvarnost

 

Dragi građani,
Pred drugi krug izbora želim da vas na ovaj način upoznam sa svojim viđenjem 
izbornih i političkih prilika u našoj zemlji, posebno u Srbiji.
Kao što i sami znate, punu deceniju traju napori da se celo Balkansko 
poluostrvo stavi pod kontrolu nekih zapadnih sila. Veliki deo toga posla je 
obavljen uspostavljanjem marionetskih vlada u nekim zemljama, pretvaranjem tih 
zemalja u zemlje ograničenog suvereniteta ili u zemlje lišene suvereniteta.
Zbog našeg otpora takvoj sudbini za našu zemlju, mi smo bili izloženi svim 
pritiscima kojima u savremenom svetu ljudi mogu biti izloženi. Broj i 
intenzitet takvih pritisaka se umnožavao kako je vreme prolazilo. Sve iskustvo 
u drugoj polovini dvadesetog veka koje velike sile imaju u rušenju vlada, 
izazivanju nemira, podsticanju građanskog rata, kompromitovanju i likvidiranju 
boraca za nacionalnu slobodu, dovođenja država i naroda na rub siromaštva - sve 
je to primenjeno na našu zemlju i naš narod.
Događaji koji su organizovani za naše izbore su, takođe, deo te organizovane 
hajke na zemlju i narod, zato što su naša zemlja i narod barijera 
uspostavljanju potpune dominacije na Balkanskom poluostrvu.
U našoj javnosti je već dugo prisutna grupacija koja, pod imenom opozicione 
političke partije demokratske orijentacije, zastupa interese vlada koje su 
nosioci pritisaka na Jugoslaviju, a na ovim izborima se pojavila kao 
Demokratska opozicija Srbije. NJen stvarni šef nije njihov kandidat za 
predsednika države. NJen dugogodišnji šef je predsednik Demokratske stranke i 
saradnik vojne alijanse koja je ratovala protiv naše zemlje. On svoju saradnju 
sa tom alijansom nije mogao ni da sakrije. Uostalom, čitavoj našoj javnosti je 
poznat njegov apel NATO da se Srbija bombarduje onoliko koliko je neophodno da 
bi se njen otpor slomio. Na čelu tako organizovane grupacije na ovim izborima 
nalaze se, dakle, zastupnik vojske i vlada koje su nedavno ratovale protiv 
Jugoslavije.
Zastupajući te interese, iz ove grupacije su našoj javnosti poslate poruke - da 
će sa njima na čelu Jugoslavija biti izvan svake opasnosti od rata i nasilja, 
da će doći do ekonomskog prosperiteta, vidno i brzo ostvarenog višeg standarda, 
takozvanog povratka Jugoslavije u međunarodne institucije, i tako dalje.
Dragi građani,
Moja je dužnost da vas javno i na vreme upozorim da su ta obećanja lažna. I da 
stvari stoje obrnuto. Jer upravo naša politika garantuje mir - a njihova samo 
trajne sukobe i nasilje. Evo zašto.
Uspostavljanje vlasti koju podržava, odnosno koju instalira zajednica zemalja 
okupiranih u NATO, Jugoslavija bi neizbežno postala zemlja čija bi se 
teritorija brzo rasparčala. To nisu samo namere NATO, to su i predizborna 
obećanja Demokratske opozicije Srbije. Od njihovih predstavnika smo čuli da će 
Sandžak dobiti autonomiju za koju se koalicioni partner Sulejman Ugljanin, vođa 
separatističke muslimanske organizacije, zalaže već deset godina i koja 
faktički definitivno izdvaja Sandžak iz Srbije. NJihova su obećanja takođe 
vezana za davanje autonomije Vojvodini, koja je takva da je ne samo izdvaja iz 
Srbije i Jugoslavije, već je, po svemu, čini sastavnim delom susedne Mađarske. 
Na sličan bi se način odvojila od Srbije i druga neka njena rubna područja. 
NJihovo pripajanje susednim državama je odavno vruća tema tih država, koje 
stalno podstiču pripadnike manjina tih država u Jugoslaviji da daju svoj 
doprinos prisajedinjenju delova naše zemlje susednim državama.
U sklopu te politike za rasparčavanje Jugoslavije Kosovo bi bilo prva žrtva. 
NJegov sadašnji status bi se proglasio za legalan i definitivan. To je prvi deo 
Srbije sa kojim bi ona morala da se oprosti, ne izražavajući, pri tom, čak ni 
nadu da će joj taj deo njene zemlje jednom biti vraćen.
Teritorija koja bi prestala da nosi ime Srbija bila bi okupirana od 
međunarodnih, američkih ili nekih trećih vojnih snaga koje bi tu teritoriju 
tretirale kao vojni poligon i kao vlasništvo kojim se raspolaže u skladu sa 
interesima sile čija se vojska na njoj nalazi.
Sliku tog raspolaganja i posledice tog raspolaganja gledali smo već decenijama, 
a naročito u ovoj deceniji u mnogim zemljama širom sveta, nažalost, poslednjih 
godina i u Evropi - na Kosovu, u Republici Srpskoj, Makedoniji, u našem 
okruženju. Srpski narod bi snašla sudbina Kurda, sa perspektivom da budu 
istrebljeni brže jer ih je manje od Kurda i jer bi im kretanje bilo ograničeno 
na manji prostor nego što je onaj na kome se Kurdi već decenijama nalaze.
Što se Crne Gore tiče, njena sudbina bi bila prepuštena mafiji čija bi pravila 
igre građani trebalo dobro da znaju: Svaka nedisciplina, a pogotovo svako 
protivljenje interesima mafije stavlja vas na listu za odstrel koja isključuje 
pravo na svako pomilovanje.
Dao sam ovaj prikaz sudbine Jugoslavije u slučaju da se prihvati izbor NATO za 
našu zemlju, s ciljem da upozorim i na to da bi u tom slučaju, osim gubitka 
zemlje i poniženja njenih građana, svi živeli pod neprekidnim nasiljem. Novi 
vlasnici državne teritorije nekadašnje Jugoslavije kao i okupatori preostale 
srpske teritorije vršili bi, po prirodi stvari, teror nad stanovništvom čiju su 
teritoriju okupirali. Sam srpski narod bi, istovremeno, vodio neprekidnu borbu 
za ponovno uspostavljanje srpske države, i za svoje ponovno okupljanje u njoj. 
Oni ne žele mir i blagostanje na Balkanu. Oni žele da ovo bude zona stalnih 
sukoba i ratova koji bi im pružila alibi za trajno prisustvo.
Marionetska vlast, dakle, garantuje nasilje, mogući dugogodišnji rat, sve, samo 
ne mir. Samo naša sopstvena vlast garantuje mir.
Zatim, sve zemlje koje su se našle u statusu ograničenog suvereniteta, sa 
vladama pod uticajem stranih sila, vrtoglavom su brzinom postojale siromašne. I 
to na način koji isključuje svaku nadu u pravednije i humanije socijalne 
odnose. Velika podela na većinu siromašnih i manje bogatih - to je slika 
istočne Evrope već nekoliko godina. Ta slika ne bi mimoišla ni nas. I mi bismo, 
pod komandom i kontrolom vlasnika naše zemlje, brzo stekli ogromnu većinu veoma 
siromašnih čija je perspektiva da iz tog siromaštva izađu veoma, veoma 
neizvesna i daleka. Manjina bogatih bila bi sastavljena od švercerske elite, 
kojoj bi bilo dopušteno da bude bogata samo pod uslovom da bude u svakom 
pogledu lojalna komandi koja odlučuje o sudbini njihove zemlje.
Javna i društvena svojina bi se brzo transformisale u privatnu, ali vlasnici te 
svojine, iz dosadašnjeg iskustva naših suseda, po pravilu bi bili stranci.
Izuzeci bi bili isključivo oni koji bi pravo na vlasništvo kupovali lojalnošću 
i pokornošću koji ih izmešta iz sfere elementarnog, i nacionalnog i ljudskog, 
dostojanstva. Najveća nacionalna dobra u tim prilikama postaju vlasništvo 
stranaca, a oni koji su njima do sada ovde upravljali činili bi to, u ovim 
izmenjenim prilikama, kao službenici stranih firmi u sopstvenoj državi.
Iz nacionalnog poniženja, rasturanja države i socijalne bede nužno bi moralo da 
dođe do mnogih oblika socijalne patologije, među kojima bi kriminal bio prvi. 
To nije puka pretpostavka, već iskustvo svih zemalja koje su prošle taj put 
koji mi izbegavamo po svaku cenu. Prestonice evropskog kriminala već skoro 
deceniju nisu na Zapadu, kao što je nekada bilo, već na istoku Evrope. Našem 
narodu i ovaj sadašnji kriminal teško pada jer smo dugo, od Drugog svetskog 
rata do 90-ih godina, živeli u društvu koje za kriminal tako reći nije ni 
znalo. A kriminal koji se ne može izbeći u društvu koje bismo postali 
gubljenjem suvereniteta i velikog dela teritorije, taj veći kriminal bio bi za 
naš mali i na kriminal nenaviknut narod opasan kao što je za društvo i njegove 
građane opasan rat.
Jedan od bitnih zadataka marionetske vlasti u svakoj zemlji, pa i u našoj, ako 
bismo je imali, jeste gubljenje identiteta. Zemlje kojima se komanduje spolja 
relativno se brzo rastaju sa svojom istorijom, sa svojom prošlošću, sa svojom 
tradicijom, sa svojim nacionalnim simbolima, sa svojim navikama, često i sa 
sopstvenim jezikom. Nevidljiva na prvi pogled, ali veoma efikasna i 
nemilosrdna, selekcija nacionalnog identiteta svela bi ga na nešto nacionalnih 
jela, poneku pesmu i kolo, imena nacionalnih heroja nadenuta prehrambenim 
proizvodima i kozmetičkim sredstvima.
Jedna od zaista nesumnjivih posledica zaposedanja teritorije neke zemlje od 
velikih sila u dvadesetom veku je poništavanje identiteta naroda koji u toj 
zemlji živi. Iz iskustva drugih zemalja vidi se da narod jedva da je u stanju 
da prati brzinu kojom počinje da upotrebljava tuđi jezik kao svoj, da se 
identifikuje sa tuđim istorijskim ličnostima zaboravljajući svoje, da poznaje 
bolje književnost svog okupatora od svoje književnosti, da glorifikuje tuđu 
istoriju često se rugajući svojoj, da liči na druge umesto na sebe... Gubljenje 
nacionalnog identiteta je najveći poraz jedne nacije, a to se ne može izbeći u 
savremenom obliku kolonizacije. Osim toga, taj novi oblik kolonizacije 
isključuje, već po svojoj prirodi, svaki uslov za izražavanje mišljenja, 
ispoljavanje volje, a pogotovo isključuje mogućnost za stvaralaštvo bilo koje 
vrste. Neslobodna zemlja ukida pravo građana koji u njoj žive da slobodno 
izraze svoje mišljenje, jer bi se to mišljenje, pre svega, sukobilo sa 
neslobodom. Otuda je tortura nad mišljenjem najdosledniji i najneophodniji 
oblik torture u zemlji koja je izgubila slobodu. O ispoljavanju volje, razume 
se, tek o tome nema ni govora. Manifestovanje volje je dopušteno samo u vidu 
farse, ispoljavaju ga samo skutonoše stranih gazda. NJihova simulacija slobodne 
volje služi kao pokriće okupatoru da je uspostavio demokratiju u čije ime je i 
zaposeo teritoriju tuđe zemlje. Naročito želim da naglasim, zbog mladih ljudi, 
intelektualaca, naučnih radnika, da su zemlje lišene suvereniteta po pravilu 
lišene i prava na stvaralaštvo, a naročito na stvaralaštvo u oblasti nauke. 
Veliki centri velike moći finansiraju naučno stvaralaštvo, kontrolišu njegove 
domašaje i odlučuju o primeni njegovih rezultata. Zavisne države, ukoliko imaju 
naučne laboratorije i naučne institute, nemaju ih kao samostalne subjekte, već 
kao ispostave centrale koja im kontroliše sve, a naročito domašaje u 
stvaralačkom mišljenju i radu. Ti domašaji se moraju kretati u granicama koje u 
okupiranu zemlju i okupirani narod neće uneti seme pobude ili emancipacije.
U ovom trenutku, pred drugi krug izbora, zbog sumnje DOS-a da može da ostvari 
rezultat koji im je potreban, pripadnici vrha DOS-a novim ucenama u zemlji 
potkupljuju, ucenjuju i zastrašuju građane da organizuje štrajkove, nemire i 
nasilje, ne bi li zaustavili proizvodnju, svaki rad i svaku aktivnost. Sve, 
razume se, sa ciljem da u Srbiji stane život i sa obrazloženjem da taj život 
može ponovo da počne i da se odvija uspešno i dobro, kad počnu da ga organizuju 
oni koji ovde zastupaju okupatorske namere, planove i interese. Naša je zemlja 
suverena država, ima svoje zakone, svoj Ustav, svoje institucije.
Srbija je dužna a i zaslužila je da se odbrani od invazije koja joj je 
pripremljena kroz razne oblike subverzije.
Građani su dužni da učešćem u subverziji kojoj je cilj spoljna dominacija nad 
njihovom zemljom, odnosno okupacija njihove zemlje, snose istorijsku 
odgovornost za ukidanje prava svojoj zemlji da postoji, ali snose odgovornost i 
za gubljenje kontrole nad sopstvenim životom.
Prepuštajući svoju zemlju drugima, tuđoj volji, prepuštaju isto tako tuđoj 
volji i sopstveni život i život svoje dece. I mnogo budućih ljudi.
Smatrao sam svojom dužnošću da upozorim građane naše zemlje na posledice 
aktivnosti koje finansiraju i podržavaju vlade zemalja NATO. Građani mogu da mi 
veruju i ne moraju da mi veruju. Moja je želja da se u moja upozorenja ne uvere 
kasno, da se ne uvere tek kada bude teško da se isprave greške koje su građani 
u svojoj naivnosti, površnosti ili zabludi, sami učinili. Onda će se te greške 
teško otkloniti, a neke možda neće moći nikada da se otklone.
Moj motiv da izrazim svoje mišljenje na ovaj način nije uopšte lične prirode. 
Dva puta sam biran za predsednika Srbije i jednom za predsednika Jugoslavije. 
Valjda bi svakome posle ovih deset godina trebalo da bude jasno da ne napadaju 
Srbiju zbog Miloševića, već Miloševića zbog Srbije. Moja savest je u tom 
pogledu savršeno mirna. Moja savest, međutim, ne bi bila ni najmanje mirna ako 
svom narodu ne bih, posle svih ovih godina na njegovom čelu, rekao šta mislim o 
njegovoj sudbini, ako bi mu tu sudbinu nametnuo neko drugi, makar i tako što bi 
narodu objašnjavao kako je takvu sudbinu izabrao on sam.
Ta zabluda da bira sam ono što za njega bira neko drugi najopasnija je zabluda 
i glavni je razlog moje odluke da se javno obratim građanima Jugoslavije.

Autor:

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/tema/glas-javnosti-11-03-2009/zabluda-postaje-stvarnost

Одговори путем е-поште