U BiH stradalo 30.496 Srba

Srna | 10.03.2009 18:57 

U Bosni i Hercegovini tokom proteklog rata stradalo je 30.496 Srba, pokazuju 
dosadašnji podaci beogradskog Instituta za istraživanje srpskih stradanja u 20. 
vijeku.

Direktor Instituta, Milivoje Ivanišević, tvrdi da su najviše stradali ljudi u 
selima i opštinama u kojima nisu imali mogućnost da pruže oružani otpor ili 
tamo gdje su na neki način bili lojalni ili prisiljeni da to budu.

- U tim opštinama nestalo je Srba. Mi danas u evidenciji imamo imena 30.496 
žrtava, ali taj spisak nije konačan, jer otkrivamo nove žrtve, isključivo iz 
opština koje su za vrijeme rata bile u posjedu muslimanskih i hrvatskih vlasti. 
Broj vojnih žrtava kreće se oko 27 odsto - istakao je Ivanišević.

On napominje da je u prvoj godini rata u opštinama Mostar, Konjic, Srebrenica, 
Bratunac i drugim krajevima stradalo više od 70 odsto ukupnog broja ubijenih 
Srba, a da 1995. na tim područjima skoro niko nije ubijen, ali ne zato što ih 
je neprijatelj štedio, već zato što više nisu imali koga da ubiju.

- Muslimanske vlasti samo u 1992. godini ubile su više Srba u Sarajevu nego 
Ante Pavelić za vrijeme Drugog svjetskog rata. Prema našim spiskovima, u 
Sarajevu je stradalo 5.775 Srba, a 859 vodimo kao lica čija nam je sudbina još 
neizvjesna. To je ukupno 6.635 žrtava - naveo je Ivanišević i dodao da se, kada 
je riječ o periodu od 1941. do 1945. godine, služio podacima Muzeja genocida iz 
Beograda.

On je naglasio da je u toku izrada konačnog spiska, što znači da se broj 
srpskih žrtava može povećati, te da se na osnovu vjerodostojnih podataka zna da 
su Srbi uništeni, ubijeni ili protjerani iz više od 1.900 naselja u kojima su 
prema popisu iz 1991. godine bili prisutni.

Ivanišević navodi skandaloznu činjenicu da evidenciju o srpskim žrtvama u 
Sarajevu, pa i u ostalim opštinama u BiH, saopštava ratni muslimanski 
policijski službenik, koji predstavlja nevladinu organizaciju finansiranu od 
država koje su bile protiv Srba.

- Ratna sprega funkcioniše i danas. Kako bi reagovali Jevreji da im je poslije 
Drugog svjetskog rata u Berlinu žrtve evidentirao neki njemački policijski 
službenik ili gestapovac - upitao je Ivanišević.

http://www.fokus.ba/vidi.php?rub=2&vijest=19015

Одговори путем е-поште