DRAGAN - ROSANDIĆ - PISMA IZ MONTENEGRA

Špijuni

Jedan beogradski nedjeljnik, koji „udara svakog četvrtka“, objavio je spisak 
„svih srpskih špijuna“! Čitava galerija prepoznatljivih likova. Sve sami bivši 
i sadašnji političari, biznismeni, novinari, skoro kompletan DOS, što je srušio 
Sloba 5. oktobra 2000. godine i uveo vam protektorat. Naravno, uz instrukcije i 
pomoć svojih instruktora spolja, ili preciznije gazda koji ih i drže na vezi 
ili uzdi. Ako vam je lakše, i mi u Montenegru riješili smo to pitanje 
protektorata mnogo prije vas - još 1997. godine kada je neki Milo pokrao nekog 
Moma na izborima i potom inaugurisan za predsjednika uz asistenciju američkog 
izaslanika za balkanske domoroce Roberta Gelbarta. Kako je ovo naše tle prosto 
idealno za uzgoj i procvat špijuna, koji se uglavnom dobrovoljno javljaju za 
ovaj kreativni posao izdavanja ušiju pod kiriju i opsluživanja stranih gazda, 
objavljeni spisak špijuna mogao bi biti poprilično tačan!
Lavinu je vjerovatno pokrenula vijest da je nekadašnji šef Slobove Udbe Jovica 
Stanišić navodno bio saradnik CIA. Onda se ispostavilo da on i nije baš bio 
strani plaćenik i izdajnik, već više neka vrsta tajne komunikacije u cilju 
kontakata i razmjene informacija između dvije sukobljene strane, što je 
vjerovatno i najbliže istini, a pripada mu i po opisu radnog mjesta. Mada, u 
vječitoj borbi obavještajnih službi i agentura, u nadmudrivanju jednih protiv 
drugih, u ratu informacijama, poluinformacijama i dezinformacijama dvostrukih i 
višestrukih agenata, nikada niste načisto. Uostalom, Sloba je i pao zato što 
obavještajne i prvenstveno kontraobavještajne službe nisu odradile svoj posao. 
Ili preciznije, zato što su strane obavještajne službe neutralisale naše 
kontraobavještajne i ostale službe i dovele svoje plaćenike na vlast. I sami se 
sjećate da su visoki državni i vojni funkcioneri hapšeni čak i po motelima na 
Ibarskoj magistrali dok su predavali pune kese dokumenata američkim i 
britanskim obavještajcima. A koliko je onih koji nisu uhvaćeni! Ili onih koji 
su po dolasku DOS na vlast prebacili čitave arhive američkim, britanskim i 
drugim službama, kao sasvim legalan posao!

Kada su nakon rušenja Sloba ove iste službe krenule po istom scenariju da ruše 
i Lukašenka u Bjelorusiji, on im je neuvijeno poručio da se sa njim neće 
zajebavati kao sa Slobom, jer im on nije Slobo Milošević. Kako je baš ovih dana 
Lukašenko boravio na Kopaoniku na skijanju i prisustvovao nekakvom ekonomskom 
forumu srpske ekonomske pameti kojem su prisustvovali i predsjednik Tadić, 
premijer Cvetković i ministri Đelić i Dinkić, nadam se da su ovi momci pažljivo 
slušali, jer su imali šta naučiti od Lukašenka. Makar kako se poštuje sopstvena 
država i da po njoj ne može baš svako da rovari spolja.
Pomenuti nedjeljnik takođe tvrdi da je saradnika stranih službi bilo pogotovo u 
ondašnjim opozicionim krugovima, koji su poslije 2000. godine postali ljudi na 
vlasti. Ako se uzme u obzir da su svu tu boraniju i okupile strane obavještajne 
službe i dovele na vlast, onda to i nije neko otkriće! Dalje se navodi da su 
neki od njih radili za američku obavještajnu službu, „dok je mnogo veća gužva 
bila kod Engleza, pa su se tamo tiskali mnogi...“ Maltene, pola vlade DOS! Ovo 
bi takođe moglo biti tačno, jer su Britanci tradicionalno ovdje najagilniji i 
najprisutniji još od vremena Karađorđa. Amerikanci kao glavni u cijeloj ovoj 
priči mnogo su probirljiviji, pa raznorazne šišnjare, kokošare i jajare 
prepuštaju Britancima! A puno toga ostane i za Nijemce, Francuze, 
Italijane,Turke, Izraelce...

Na primer, Britanci su i za vrijeme Drugog svjetskog rata imali svoje misije 
(čitaj: agente) i u štabu kod Josipa Broza i u štabu kod Draže Mihailovića. Pa 
ko pobjedi. U stvari, koga oni proglase za pobjednika. I to nije ništa novo. 
Britanci, a i ostali okupatori, samo primjenjuju taktiku starih Rimljana. Još 
su stari Rimljani uočili nadobudne i samoljubive slovenske knezove. I da ovdje 
svaka lokalna budala umišlja da je bogom dana za oca nacije! Pa su Rimljani 
podržavali i jedne i druge. Istovremeno i vlast i opoziciju. I onda ih za svoje 
interese suprotstavljali i huškali jedne na druge. Pa tako i danas. Tako ćete 
špijune naći i u vlasti i u opoziciji. Što znači da su se strane gazde sasvim 
obezbjedile, jer su na vlasti uvijek njihovi puleni. Tako vam je i u Srbiji, a 
i u Montenegru. Sa malim izuzecima!
I tako, špijunska je tuga pregolema! Kad oni pošalju ili vrbuju špijuna - to je 
za njih agent, a kada ga mi uhvatimo, to je špijunčina ili plaćenik! I obrnuto. 
Kad mi njima uvalimo špijunčinu - to je naš agent, a kad ga oni zgrabe, taj je 
za njih špijunčina ili izdajnik!

http://www.kurir-info.rs/clanak/politika/kurir-11-03-2009/spijuni

Одговори путем е-поште