Andreea Hodea <hodea_andreea@...> writes:

> 
> P.S.: In afara de faptul ca procesele copil sunt mostenite de init, nu ma
prind ce alte urmari mai sunt.
> --- On Sat, 3/10/12, Andreea Hodea <hodea_andreea@...> wrote:
> 
> From: Andreea Hodea <hodea_andreea@...>
> Subject: [so] Intrebari procese
> To: so@...
> Date: Saturday, March 10, 2012, 10:46 PM
> 
> Ce se intampla daca procesul parinte nu isi asteapta procesele copil?
> -----Inline Attachment Follows-----
> 
> 

Pai un lucru important ar fi ca parintele nu stie daca procesul copil si-a facut
treaba cum trebuie(daca codul de eroare returnat de copil este 0 - ceea ce
inseamna ca totul a functionat bine, sau daca este diferit de 0 - ceea ce
inseamna ca procesul copil a fost incapabil sa execute corect ceea ce i s-a dat)
De aceea este importanta folosirea unei comenzi wait(&status) sau
waitpid(pid,&status,0) unde status reprezinta fix codul de eroare returnat de
procesul copil.

Procesele copil care a caror terminare nu este constatata, vor fi preluate de
init dupa moartea parintelui, deoarece pid-ul lor va ramane in tabela de 
procese.


_______________________________________________
http://elf.cs.pub.ro/so/wiki/resurse/lista-discutii

Raspunde prin e-mail lui