Andreea Hodea <hodea_andreea@...> writes: > > P.S.: In afara de faptul ca procesele copil sunt mostenite de init, nu ma prind ce alte urmari mai sunt. > --- On Sat, 3/10/12, Andreea Hodea <hodea_andreea@...> wrote: > > From: Andreea Hodea <hodea_andreea@...> > Subject: [so] Intrebari procese > To: so@... > Date: Saturday, March 10, 2012, 10:46 PM > > Ce se intampla daca procesul parinte nu isi asteapta procesele copil? > -----Inline Attachment Follows----- > >
Pai un lucru important ar fi ca parintele nu stie daca procesul copil si-a facut treaba cum trebuie(daca codul de eroare returnat de copil este 0 - ceea ce inseamna ca totul a functionat bine, sau daca este diferit de 0 - ceea ce inseamna ca procesul copil a fost incapabil sa execute corect ceea ce i s-a dat) De aceea este importanta folosirea unei comenzi wait(&status) sau waitpid(pid,&status,0) unde status reprezinta fix codul de eroare returnat de procesul copil. Procesele copil care a caror terminare nu este constatata, vor fi preluate de init dupa moartea parintelui, deoarece pid-ul lor va ramane in tabela de procese. _______________________________________________ http://elf.cs.pub.ro/so/wiki/resurse/lista-discutii
