Mozda je Kostunica u pravu, jer regionalizacija takva kava je predlozena od
strane vlade
stvara delove koji mogu po titoistickom ustavu da postanu "autonomne" regije
a da krajnji rezultat bude slican Kosmetu. Sa druge stranepostoji neka druga
mogucnost, a to je da preko tako zvane medjunarodne zajednice dodje do
stvaranja novih i prekrajanja starih republickih granica, gde ce B i H skor
nestati. Dansnje pregovaranje o B i H ide za tim da se stvori centralizovana
drzava, ali zna se u napred da to nije moguce. Ako RS popusti plan ce
uspet,sa mogusnoscu da kasnije Hrvatska izbori hrvatski deo koji ce biti
pripojen njoj.
Ako Vojvodina dobije statut kao i Kosovo, onda se moze eventualno razmotriti
mogucnost da se RS pripoji Srbiji jer je taj deo "etnicki cist".Vojvodina bi
mogla u slucaju stecene ili nametnute nezavisnosti da se podeli izmedju
Madjarske i Hrvatske. Bez Vojvodine, Srbija bi imala ekonomskih problema.
Nerazumljivo je da srpska vlada ne donosi mere da bi se sprecilo postojanje
bilo kakve vrste autonomnih regiona, i da se vec jednom ne donese ustav koji
tretira Srbiju kao jednu nedeljivu celinu.

2009/11/10 angelina markovic <[email protected]>

>
>
>
> http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/86401/Vojislav+Ko%C5%A1tunica+za+Press%3A+Vojvodina+ide+putem+Crne+Gore
> !.html
>
> BEOGRAD 10. 11. 2009
>
> PRESS
>
> INTERVJU... Vojislav Koštunica, predsednik DSS
> Vojislav Koštunica za Press: Vojvodina ide putem Crne Gore!
>
> Statut Vojvodine i zakon o nadležnostima urađeni su po modelu
> crnogorskog separatizma. To znači otvaranje međunarodnih predstavništava
> kako bi se obezbeđivala spoljna podrška za separatizam
> s
> Vojislav Koštunica
>
> Predsednik DSS-a Vojislav Koštunica kaže za Press da je Vojvodina sa
> ovakvim statutom i zakonom o nadležnostima krenula u otcepljenje od
> Srbije, po istom modelu kako je to uradila Crna Gora. On ističe da je
> sada „sudbina Srbije" u rukama narodnih poslanika, koji ova dva
> dokumenta treba da usvoje u Skupštini.
> a1
>
> Vlada da zaštiti građane od gripa
>
> Da li se plašite virusa svinjskog gripa? Da li je tačno da ste
> poslednjih dana imali zdravstvenih problema i kako se čuvate od ovog
> virusa?
>
> - Važnije je kako Vlada da učini sve što je potrebno da se zaštite
> građani i da što manje ljudi strada. DSS će konstruktivno učestvovati i
> davati svoje predloge kako da se kao država borimo protiv novog gripa.
> Prošle nedelje sam imao manju prehladu i sada sam dobro.
>
> - Statut Vojvodine i zakon o nadležnostima su separatistički i urađeni
> su po modelu crnogorskog separatizma. To znači otvaranje međunarodnih
> predstavništva kako bi se obezbeđivala spoljna podrška za separatizam,
> zatim isticanje državnih simbola kao što su uspostavljanje vlade
> Vojvodine i pravljenje posebnog nacionalnog identiteta preko latiničnog
> pisma i sopstvene nacionalne akademije. Šta to nedostaje ambasadi Srbije
> u Briselu da ne može da zastupa i interese pokrajine, nego mora
> Vojvodina da ima svoja međunarodna predstavništva. Posebno je pitanje
> zašto je vlast prenela više od sto svojih nadležnosti na pokrajinu,
> praveći tako državu u državi. To je kao kada bi Press pozvao svoje
> čitaoce da se ubuduće o političkim temama informišu iz nekih drugih
> novina. Press bi po zakonu mogao ovu svoju „nadležnost" da prenese na
> neke druge novine, ali je to protivno zdravom razumu.
>
> Vi tvrdite da su statut i zakon neustavni, ali bivši sudija Ustavnog
> suda Slobodan Vučetić tvrdi suprotno. Koji su konkretno članovi Ustava
> prekršeni?
>
> - Protivustavno je određenje Vojvodine kao regije u prvom članu statuta.
> A to je urađeno da bi se unele i druge protivustavne odredbe, recimo da
> Vojvodina otvara predstavništva u inostranstvu i sklapa međuregionalne
> sporazume bez saglasnosti Vlade. Ustavna odredba o referendumu je
> krivotvorena u statutu tako što je izbrisan prvi stav. To je posebno
> opasno i protivustavno, jer omogućava tumačenje da Vojvodina ima svoj
> zaseban teritorijalni integritet u odnosu na Srbiju. U statutu se nalaze
> i protivustavne odredbe poput predstavništva u Briselu, latiničnog
> pisma, privremenog uređivanja nadležnosti, određivanja teritorije
> Vojvodine (geografske oblasti Srem, Banat i Bačka), načina organizovanja
> izvršne vlasti po kome Izvršno veće postaje vlada sa ministarstvima,
> VANU, mešovite komisije za uređivanje međusobnih odnosa republičkih i
> pokrajinskih organa. Protivustavna i pravno besmislena je odredba zakona
> da će se u postupku donošenja svih drugih zakona voditi računa o
> dostignutom nivou prava građana na pokrajinsku autonomiju. Ovo je
> urađeno da bi se separatistima protivustavno zagarantovalo da one
> nadležnosti koje današnja vlada prenosi na Vojvodinu neće moći da se
> promenom zakona vrate Srbiji. Ovo su samo neke od protivustavnih odredbi.
>
> Vi ste najviše insistirali na donošenju novog ustava, koji Vojvodini
> daje autonomiju. Kolika je Vaša krivica za ovakav statut?
>
> - Ustav je dobar i statut koji bi bio saglasan prema Ustavu bez sumnje
> bi bio i u interesu Vojvodine i cele Srbije. Podsetiću vas da je DSS
> predložio i statut i zakon koji su potpuno saglasni Ustavu.
> a2
>
> DS odgovoran za statut
>
> Da li je SPS svojim amandmanima „spasao" očuvanje Vojvodine u Srbiji i
> zašto je DS pristao na uslove LSV kad je u pitanju statut?
>
> - Za stvaranje separatizma i ovog statuta svu odgovornost snosi
> isključivo DS. Kada su pre godinu dana napravili statut, rekli su da
> nije separatistički. Danas kažu da je statut očišćen od separatističkih
> elemenata. Pošto je statut u srži separatistički, on se ne može
> ispraviti, i to je delo DS-a.
>
> Kako ocenjujete način na koji je vlast donela zakonsko rešenje o Vojvodini?
>
> - Način proizilazi iz samog separatističkog sadržaja statuta. Godinu
> dana je DS raznim propagandnim smicalicama i prevarama spremao teren za
> usvajanje statuta. I onda kada je statut ponovo došao na dnevni red
> ugasili su kamere u Skupštini Vojvodine i u mraku obavili ovaj posao.
>
> Gde vidite Vojvodinu u narednih godinu dana i šta će se dešavati kad na
> vlasti u Srbiji i Vojvodini ne budu iste stranke?
>
> - Ključno pitanje je šta će uraditi narodni poslanici u Skupštini
> Srbije, jer je u njihovim rukama sudbina Srbije. Ako bi kojim slučajem
> pobedila svest o očuvanju Srbije, onda bi ovaj separatizam bio sprečen i
> u korenu sasečen. Ukoliko statut stupi na snagu, to znači da ćemo imati
> novi veliki državni problem. U pravu ste kada slutite da taj problem
> može još više da se proširi kada različite stranke budu na vlasti.
>
> DS: Statut Vojvodine je potpuno u skladu sa Ustavom Srbije
>
> BEOGRAD - Demokratska stranka napravila je analizu Statuta Vojvodine
> prema kojoj je usvojeni dokument u skladu sa Ustavom. U analizi piše da
> „preambula i prvi član Statuta nedvosmisleno iskazuju da autonomija
> Vojvodine proizilazi isključivo iz Ustava Srbije" i da je „Vojvodina
> trajno i nepromenljivo neodvojivi deo Srbije".
>
> - Nikakav akt bilo kog pokrajinskog organa ili bilo kakvo izjašnjavanje
> građana ovu činjenicu ne može da dovede u pitanje - navodi se u analizi,
> u kojoj se objašnjavaju sporne stavke Statuta.
>
> Referendum: Važi samo za teritorijalne organizacije, opštine u
> Vojvodini, a ne za status ili teritoriju Vojvodine u odnosu na Srbiju.
>
> Novi Sad: Definisan je kao glavni administrativni centar i sedište
> pokrajinskih organa. Ne postoje dva glavna grada u Srbiji.
>
> Imovina: Pokrajina je vlasnik samo onih javnih preduzeća čiji je osnivač.
>
> Prihodi: Biće definisani republičkim zakonima. Vojvodina neće zadržavati
> porez.
>
> Vlada: Izvršno veće Vojvodine menja ime u Vlada, kao svuda u Evropi.
> Neće biti ministara i ministarstava, niti novih službenika.
>
> Međunarodni ugovori: Vojvodina, kao i Beograd, može da zaključuje
> međuregionalne sporazume, a ne ugovore. Radi promocije ekonomskih
> interesa može da otvara predstavništva u drugim evropskim regijama i
> Briselu. Sve to samo uz saglasnost Vlade Srbije.
>
> Zakoni: Skupština ne može da donosi zakone, već pokrajinske propise iz
> svoje nadležnosti.
>
> Osnivanje VANU: Vojvođanska akademija nauka postoji od 2003. i njeno
> postojanje je u procesu ocenjivanja ustavnosti pred Ustavnim sudom.
>
> Zaštita: Statut i zakon stupaju na snagu po usvajanju u Skupštini
> Srbije. Ustavni sud može da odlučuje o pitanje ustavnost bilo kog člana
> Statuta. S. M.
>
> S. MARJANOVIĆ
>
> 
>


[Non-text portions of this message have been removed]

Одговори путем е-поште