Mozda je Kostunica u pravu, jer regionalizacija takva kava je predlozena od strane vlade stvara delove koji mogu po titoistickom ustavu da postanu "autonomne" regije a da krajnji rezultat bude slican Kosmetu. Sa druge stranepostoji neka druga mogucnost, a to je da preko tako zvane medjunarodne zajednice dodje do stvaranja novih i prekrajanja starih republickih granica, gde ce B i H skor nestati. Dansnje pregovaranje o B i H ide za tim da se stvori centralizovana drzava, ali zna se u napred da to nije moguce. Ako RS popusti plan ce uspet,sa mogusnoscu da kasnije Hrvatska izbori hrvatski deo koji ce biti pripojen njoj. Ako Vojvodina dobije statut kao i Kosovo, onda se moze eventualno razmotriti mogucnost da se RS pripoji Srbiji jer je taj deo "etnicki cist".Vojvodina bi mogla u slucaju stecene ili nametnute nezavisnosti da se podeli izmedju Madjarske i Hrvatske. Bez Vojvodine, Srbija bi imala ekonomskih problema. Nerazumljivo je da srpska vlada ne donosi mere da bi se sprecilo postojanje bilo kakve vrste autonomnih regiona, i da se vec jednom ne donese ustav koji tretira Srbiju kao jednu nedeljivu celinu.
2009/11/10 angelina markovic <[email protected]> > > > > http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/86401/Vojislav+Ko%C5%A1tunica+za+Press%3A+Vojvodina+ide+putem+Crne+Gore > !.html > > BEOGRAD 10. 11. 2009 > > PRESS > > INTERVJU... Vojislav Koštunica, predsednik DSS > Vojislav Koštunica za Press: Vojvodina ide putem Crne Gore! > > Statut Vojvodine i zakon o nadležnostima urađeni su po modelu > crnogorskog separatizma. To znači otvaranje međunarodnih predstavništava > kako bi se obezbeđivala spoljna podrška za separatizam > s > Vojislav Koštunica > > Predsednik DSS-a Vojislav Koštunica kaže za Press da je Vojvodina sa > ovakvim statutom i zakonom o nadležnostima krenula u otcepljenje od > Srbije, po istom modelu kako je to uradila Crna Gora. On ističe da je > sada „sudbina Srbije" u rukama narodnih poslanika, koji ova dva > dokumenta treba da usvoje u Skupštini. > a1 > > Vlada da zaštiti građane od gripa > > Da li se plašite virusa svinjskog gripa? Da li je tačno da ste > poslednjih dana imali zdravstvenih problema i kako se čuvate od ovog > virusa? > > - Važnije je kako Vlada da učini sve što je potrebno da se zaštite > građani i da što manje ljudi strada. DSS će konstruktivno učestvovati i > davati svoje predloge kako da se kao država borimo protiv novog gripa. > Prošle nedelje sam imao manju prehladu i sada sam dobro. > > - Statut Vojvodine i zakon o nadležnostima su separatistički i urađeni > su po modelu crnogorskog separatizma. To znači otvaranje međunarodnih > predstavništva kako bi se obezbeđivala spoljna podrška za separatizam, > zatim isticanje državnih simbola kao što su uspostavljanje vlade > Vojvodine i pravljenje posebnog nacionalnog identiteta preko latiničnog > pisma i sopstvene nacionalne akademije. Šta to nedostaje ambasadi Srbije > u Briselu da ne može da zastupa i interese pokrajine, nego mora > Vojvodina da ima svoja međunarodna predstavništva. Posebno je pitanje > zašto je vlast prenela više od sto svojih nadležnosti na pokrajinu, > praveći tako državu u državi. To je kao kada bi Press pozvao svoje > čitaoce da se ubuduće o političkim temama informišu iz nekih drugih > novina. Press bi po zakonu mogao ovu svoju „nadležnost" da prenese na > neke druge novine, ali je to protivno zdravom razumu. > > Vi tvrdite da su statut i zakon neustavni, ali bivši sudija Ustavnog > suda Slobodan Vučetić tvrdi suprotno. Koji su konkretno članovi Ustava > prekršeni? > > - Protivustavno je određenje Vojvodine kao regije u prvom članu statuta. > A to je urađeno da bi se unele i druge protivustavne odredbe, recimo da > Vojvodina otvara predstavništva u inostranstvu i sklapa međuregionalne > sporazume bez saglasnosti Vlade. Ustavna odredba o referendumu je > krivotvorena u statutu tako što je izbrisan prvi stav. To je posebno > opasno i protivustavno, jer omogućava tumačenje da Vojvodina ima svoj > zaseban teritorijalni integritet u odnosu na Srbiju. U statutu se nalaze > i protivustavne odredbe poput predstavništva u Briselu, latiničnog > pisma, privremenog uređivanja nadležnosti, određivanja teritorije > Vojvodine (geografske oblasti Srem, Banat i Bačka), načina organizovanja > izvršne vlasti po kome Izvršno veće postaje vlada sa ministarstvima, > VANU, mešovite komisije za uređivanje međusobnih odnosa republičkih i > pokrajinskih organa. Protivustavna i pravno besmislena je odredba zakona > da će se u postupku donošenja svih drugih zakona voditi računa o > dostignutom nivou prava građana na pokrajinsku autonomiju. Ovo je > urađeno da bi se separatistima protivustavno zagarantovalo da one > nadležnosti koje današnja vlada prenosi na Vojvodinu neće moći da se > promenom zakona vrate Srbiji. Ovo su samo neke od protivustavnih odredbi. > > Vi ste najviše insistirali na donošenju novog ustava, koji Vojvodini > daje autonomiju. Kolika je Vaša krivica za ovakav statut? > > - Ustav je dobar i statut koji bi bio saglasan prema Ustavu bez sumnje > bi bio i u interesu Vojvodine i cele Srbije. Podsetiću vas da je DSS > predložio i statut i zakon koji su potpuno saglasni Ustavu. > a2 > > DS odgovoran za statut > > Da li je SPS svojim amandmanima „spasao" očuvanje Vojvodine u Srbiji i > zašto je DS pristao na uslove LSV kad je u pitanju statut? > > - Za stvaranje separatizma i ovog statuta svu odgovornost snosi > isključivo DS. Kada su pre godinu dana napravili statut, rekli su da > nije separatistički. Danas kažu da je statut očišćen od separatističkih > elemenata. Pošto je statut u srži separatistički, on se ne može > ispraviti, i to je delo DS-a. > > Kako ocenjujete način na koji je vlast donela zakonsko rešenje o Vojvodini? > > - Način proizilazi iz samog separatističkog sadržaja statuta. Godinu > dana je DS raznim propagandnim smicalicama i prevarama spremao teren za > usvajanje statuta. I onda kada je statut ponovo došao na dnevni red > ugasili su kamere u Skupštini Vojvodine i u mraku obavili ovaj posao. > > Gde vidite Vojvodinu u narednih godinu dana i šta će se dešavati kad na > vlasti u Srbiji i Vojvodini ne budu iste stranke? > > - Ključno pitanje je šta će uraditi narodni poslanici u Skupštini > Srbije, jer je u njihovim rukama sudbina Srbije. Ako bi kojim slučajem > pobedila svest o očuvanju Srbije, onda bi ovaj separatizam bio sprečen i > u korenu sasečen. Ukoliko statut stupi na snagu, to znači da ćemo imati > novi veliki državni problem. U pravu ste kada slutite da taj problem > može još više da se proširi kada različite stranke budu na vlasti. > > DS: Statut Vojvodine je potpuno u skladu sa Ustavom Srbije > > BEOGRAD - Demokratska stranka napravila je analizu Statuta Vojvodine > prema kojoj je usvojeni dokument u skladu sa Ustavom. U analizi piše da > „preambula i prvi član Statuta nedvosmisleno iskazuju da autonomija > Vojvodine proizilazi isključivo iz Ustava Srbije" i da je „Vojvodina > trajno i nepromenljivo neodvojivi deo Srbije". > > - Nikakav akt bilo kog pokrajinskog organa ili bilo kakvo izjašnjavanje > građana ovu činjenicu ne može da dovede u pitanje - navodi se u analizi, > u kojoj se objašnjavaju sporne stavke Statuta. > > Referendum: Važi samo za teritorijalne organizacije, opštine u > Vojvodini, a ne za status ili teritoriju Vojvodine u odnosu na Srbiju. > > Novi Sad: Definisan je kao glavni administrativni centar i sedište > pokrajinskih organa. Ne postoje dva glavna grada u Srbiji. > > Imovina: Pokrajina je vlasnik samo onih javnih preduzeća čiji je osnivač. > > Prihodi: Biće definisani republičkim zakonima. Vojvodina neće zadržavati > porez. > > Vlada: Izvršno veće Vojvodine menja ime u Vlada, kao svuda u Evropi. > Neće biti ministara i ministarstava, niti novih službenika. > > Međunarodni ugovori: Vojvodina, kao i Beograd, može da zaključuje > međuregionalne sporazume, a ne ugovore. Radi promocije ekonomskih > interesa može da otvara predstavništva u drugim evropskim regijama i > Briselu. Sve to samo uz saglasnost Vlade Srbije. > > Zakoni: Skupština ne može da donosi zakone, već pokrajinske propise iz > svoje nadležnosti. > > Osnivanje VANU: Vojvođanska akademija nauka postoji od 2003. i njeno > postojanje je u procesu ocenjivanja ustavnosti pred Ustavnim sudom. > > Zaštita: Statut i zakon stupaju na snagu po usvajanju u Skupštini > Srbije. Ustavni sud može da odlučuje o pitanje ustavnost bilo kog člana > Statuta. S. M. > > S. MARJANOVIĆ > > > [Non-text portions of this message have been removed]
