http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/Srbija/600491/Protest+Albanaca+u+selu+%C5%BDa%C4%8D
utorak, 30. mar 2010, 15:46 -> 16:28 Protest Albanaca u selu Žač Stotinak Albanaca protestovalo u selu Žač u opštini Istok, zbog srpskih porodica koje su se pre dva dana vratile u to selo. Kosovska policija tvrdi da Albanci nisu protestvovali zbog povratnika. Predstavnici Srba iz metohijske opštine Istok saopštili su da je oko sto Albanaca protestovalo zbog povratka Srba u selu Žač. Povratak Srba u selo Žač, 28.3.2010. Iako su im kuće porušene, dvadeset jedna srpska porodica vratila se pre dva dana u Žač i smešteni su u šatore UNHCR-a. "Stotinak Albanaca sa ispisanim parolama održalo je mirni protest na oko 300 metara od šatora UNHCR-a u koje su smešteni Srbi povratnici u ovo selo", rekla je Vesna Maliković, koordinatorka za povratak u Opštini Istok. Malikovićeva je dodala da Srbe povratnike u selu Žač današnji protest nije uznemirio i da su oni nastavili svakodnevne aktivnosti. Prema njenim rečima, protest je bio najavljen i obezbeđivala ga je Kosovska policija. U Kosovskoj policiji tvrde da Albanci nisu protestovali zbog povratnika. Povratak Srba u selo Žač, 28.3.2010. Portparol Kosovske policije za region Peć Zećir Keljmendi potvrdio je za agenciju Beta da je protest Albanaca održan. "Učesnici protesta su sa parolama u rukama krenuli ka šatorima u kojima su smešteni Srbi povratnici. Na parolama je pisalo 'Napolje kriminalci" i "Policijo, hapsi kriminalce", jer učesnici protesta kažu da među povratnicima ima i nekih kriminalaca", rekao je Keljmendi. Međutim, on je negirao da je protest bio usmeren protiv povratka Srba. Protest je, kaže Keljmendi, trajao pola sata i protekao je mirno i dodao da "policija štiti povratnike, kao i sve druge građane Kosova". U selo Žač se prošlog leta i pre dva dana vratilo ukupno tridesetak Srba. Prošle sedmice u selo Dragoljevac u opštini Istok takođe se vratilo 10 Srba, kao i jedan predstavnik za susedno selo Dobruša. Prema ranijim najavama, danas je u selo Muževina u ovoj opštini, trebalo da se vrati devet predstavnika srpskih povratničkih porodica, ali u kosovskom Ministarstvu za povratak agenciji Beta rečeno je da je povratak odložen.
