http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/Srbija/600491/Protest+Albanaca+u+selu+%C5%BDa%C4%8D

utorak, 30. mar 2010, 15:46 -> 16:28
Protest Albanaca u selu Žač

Stotinak Albanaca protestovalo u selu Žač u opštini Istok, zbog srpskih 
porodica koje su se pre dva dana vratile u to selo. Kosovska policija 
tvrdi da Albanci nisu protestvovali zbog povratnika.

Predstavnici Srba iz metohijske opštine Istok saopštili su da je oko sto 
Albanaca protestovalo zbog povratka Srba u selu Žač.



Povratak Srba u selo Žač, 28.3.2010.

Iako su im kuće porušene, dvadeset jedna srpska porodica vratila se pre 
dva dana u Žač i smešteni su u šatore UNHCR-a.

"Stotinak Albanaca sa ispisanim parolama održalo je mirni protest na oko 
300 metara od šatora UNHCR-a u koje su smešteni Srbi povratnici u ovo 
selo", rekla je Vesna Maliković, koordinatorka za povratak u Opštini Istok.

Malikovićeva je dodala da Srbe povratnike u selu Žač današnji protest 
nije uznemirio i da su oni nastavili svakodnevne aktivnosti.

Prema njenim rečima, protest je bio najavljen i obezbeđivala ga je 
Kosovska policija. U Kosovskoj policiji tvrde da Albanci nisu 
protestovali zbog povratnika.

Povratak Srba u selo Žač, 28.3.2010.

Portparol Kosovske policije za region Peć Zećir Keljmendi potvrdio je za 
agenciju Beta da je protest Albanaca održan.

"Učesnici protesta su sa parolama u rukama krenuli ka šatorima u kojima 
su smešteni Srbi povratnici. Na parolama je pisalo 'Napolje kriminalci" 
i "Policijo, hapsi kriminalce", jer učesnici protesta kažu da među 
povratnicima ima i nekih kriminalaca", rekao je Keljmendi.

Međutim, on je negirao da je protest bio usmeren protiv povratka Srba.

Protest je, kaže Keljmendi, trajao pola sata i protekao je mirno i dodao 
da "policija štiti povratnike, kao i sve druge građane Kosova".

U selo Žač se prošlog leta i pre dva dana vratilo ukupno tridesetak Srba.

Prošle sedmice u selo Dragoljevac u opštini Istok takođe se vratilo 10 
Srba, kao i jedan predstavnik za susedno selo Dobruša.

Prema ranijim najavama, danas je u selo Muževina u ovoj opštini, trebalo 
da se vrati devet predstavnika srpskih povratničkih porodica, ali u 
kosovskom Ministarstvu za povratak agenciji Beta rečeno je da je 
povratak odložen.

Одговори путем е-поште