FYI http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/109331/Grubje%C5%A1i%C4%87%3A+Deklaracijom+se+osu%C4%91uje+%22fabrika+smrti%22.html
BEOGRAD 30. 03. 2010 Tanjug Grubješić: Deklaracijom se osuđuje "fabrika smrti" Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je danas da srpski parlament donošenjem deklaracije o osudi zločina u Srebrenici osuđuje "fabriku smrti" u tom mestu i poručuje svima da se nikada nikome ne ponovi takav zločin. Grubješićeva je u raspravi o predloženom dokumentu rekla da Skupština Srbije mora da osudi taj zločin zbog sebe i građana Srbije i da njegovo donošenje mora da bude apsolutno iskreno. "Donošenje deklaracije mora da bude apsolutno iskreno, ona ne treba da ima veze sa EU, politikom, tranzicijom, već sa onim da li možemo da odgovorimo na pitanje da li smo uopšte ljudi", istakla je ona. Grubješićeva je kazala da nisu svi Srbi činili zločine, ali da oni koji jesu moraju da budu jasno osuđeni, da krivica ne bi pala na generacije koje dolaze. Ona je navela da donošenjem deklaracije o osudi zločina u Srebrenici Srbija može da zahteva i od drugih zemalja da osude zločine nad Srbima, iako ne može da utiče na to kada će one to uraditi. "Ali ono što možemo i moramo je da se danas na najiskrenijiji način izvinimo porodicama čiji su članovi stradali, jer Srebrenica jeste mera naše čovečnosti i našeg mirnog sna, ali i odnosa Srbije prema stradanjima", istakla je Grubješićeva. Ona je rekla da da postoji jasna većina koja će glasati za deklaraciju, da nema konsenzusa po tom pitanju, ali da i ne treba da ga bude "sa onima koji svakog 11. marta prelepljuju Bulevar Zorana Đinđića sa imenom ratnog dželata Ratka Mladića i onima koji su to prestali da rade pre dve, tri godine, ali ne znam da li danas imaju prilike da potvrde svoje evropejstvo".
