FYI

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/109331/Grubje%C5%A1i%C4%87%3A+Deklaracijom+se+osu%C4%91uje+%22fabrika+smrti%22.html

BEOGRAD  30. 03. 2010

Tanjug

Grubješić: Deklaracijom se osuđuje "fabrika smrti"

Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je danas da 
srpski parlament donošenjem deklaracije o osudi zločina u Srebrenici 
osuđuje "fabriku smrti" u tom mestu i poručuje svima da se nikada nikome 
ne ponovi takav zločin.

Grubješićeva je u raspravi o predloženom dokumentu rekla da Skupština 
Srbije mora da osudi taj zločin zbog sebe i građana Srbije i da njegovo 
donošenje mora da bude apsolutno iskreno.

"Donošenje deklaracije mora da bude apsolutno iskreno, ona ne treba da 
ima veze sa EU, politikom, tranzicijom, već sa onim da li možemo da 
odgovorimo na pitanje da li smo uopšte ljudi", istakla je ona.

Grubješićeva je kazala da nisu svi Srbi činili zločine, ali da oni koji 
jesu moraju da budu jasno osuđeni, da krivica ne bi pala na generacije 
koje dolaze.

Ona je navela da donošenjem deklaracije o osudi zločina u Srebrenici 
Srbija može da zahteva i od drugih zemalja da osude zločine nad Srbima, 
iako ne može da utiče na to kada će one to uraditi.

"Ali ono što možemo i moramo je da se danas na najiskrenijiji način 
izvinimo porodicama čiji su članovi stradali, jer Srebrenica jeste mera 
naše čovečnosti i našeg mirnog sna, ali i odnosa Srbije prema 
stradanjima", istakla je Grubješićeva.

Ona je rekla da da postoji jasna većina koja će glasati za deklaraciju, 
da nema konsenzusa po tom pitanju, ali da i ne treba da ga bude "sa 
onima koji svakog 11. marta prelepljuju Bulevar Zorana Đinđića sa imenom 
ratnog dželata Ratka Mladića i onima koji su to prestali da rade pre 
dve, tri godine, ali ne znam da li danas imaju prilike da potvrde svoje 
evropejstvo".


Одговори путем е-поште