Title:

09. Jun 2001 15:00 (GMT+01:00)

General-potpukovnik Ninoslav Krstić, komandant Združenih snaga bezbednosti na jugu Srbije

Vraćamo se i na Kosmet!

Povratak moguć i realan tek posle izbora. Pre ću u penziju nego na Pavkovićevo mesto. Gode mi pohvale o briljantno izvedenoj operaciji povratka našeg suvereniteta na više od 2.000 kvadratnih kilometara teritorije SR Jugoslavije

Nedavnim zaposedanjem podsektora „centar" sektora „B" Kopnene zone bezbednosti (KZB), naša država ponovo je povratila suverenitet na više od 2.000 kvadratnih kilometara na jugu Srbije.
O briljantnom diplomatsko-vojnom uspehu SRJ, za „Glas javnosti" govori komandant Združenih snaga bezbednosti (ZSB) general-potpukovnik Ninoslav Krstić.

Operacija povratka Združenih snaga u poslednji i najosetljiviji deo Kopnene zone bezbednosti, u odnosu na prethodne, nosila je veću dozu rizika i kao takva privukla je veliko interesovanje javnosti?
- Operacija povratka Združenih snaga bezbednosti u poslednji deo Kopnene zone bezbednosti - Sektor „B", privukla je veliku pažnju javnosti u našoj zemlji i svetu, iz više razloga.
Prvo, nasuprot našeg opredeljenja i nastojanja da, kako vi rekoste, zaposedanje i tog, poslednjeg dela KZB izvršimo na miran način i bez krvoprolića, kao što smo to prethodno radili i u sektorima „C" (istok i zapad), „A" i „D", stajao je početni retrogradni stav samozvanih vođa militantnog albanskog ekstremizma da se Združenim snagama bezbednosti na tom prostoru pruži oružani otpor.
Drugo, taj deo Kopnene zone bezbednosti, u odnosu na druge delove koje smo zaposeli, u mnogo čemu je bio specifičan. Najgušće naseljen albanskim življem, sa velikom koncentracijom dobro naoružanih albanskih ekstremista, dugo pripreman za odbranu, utvrđen i minama zaprečen, predstavljao je pravi odbrambeni bastion. Treće, sa tog prostora albanske ekstremističke grupe danonoćno su vršile oružane provokacije, teroristička i vatrena dejstva prema pripadnicima i položajima Združenih snaga na obodu Kopnene zone u kojima smo trpeli gubitke. U zasedama i od podmetnutih mina ginuli su nam i ranjavani hrabre starešine, vojnici i policajci.
I četvrto, briljantno izvedena akcija ZSB u selu Oraovica kod Preševa i odlučnost da se na potpuno nov način deluje bez civilnih žrtava i rušenja privatnih objekata, a da se pritom ostvari vojnički cilj, imali su snažan uticaj na dalje ponašanje naoružanih ekstremista i raseljenog stanovništva u sektoru „B". Istovremeno, u ovoj akciji je potvrđena ispravnost politike državnog Koordinacionog tela za jug Srbije i stvoreni su svi uslovi za njegovo uspešno političko delovanje u narednoj fazi rešavanja krize. Dakle, sve je u početku izgledalo vrlo konfliktno i radi toga je privuklo veliko interesovanje jugoslovenske i najšire svetske javnosti. S obzirom na to, državno Koordinaciono telo za jug Srbije i Združene snage bezbednosti, preduzimanjem racionalnih mera u cilju demilitarizacije prostora i povratka međunarodnog i drugog poverenja u regionu uz pomoć međunarodne zajednice i posebno Kfora, ulagali su maksimalne napore da do oružanog i drugog otpora prilikom izvođenja operacije ne dođe.

Načelnik ili penzioner?
Već ste „viđeni" na mestu načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije?
- Smatram da biste „najbolji" odgovor na ovo pitanje dobili od onih koji me „vide" na mestu načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije. Ja ne poričem ono što sam već jednom javno izrekao. Što se mene tiče, očekujem povratak na redovnu dužnost načelnika inspekcije i ujedno glavnog inspektora Vojske Jugoslavije. Ili odlazak u penziju.

Vojnički odnosi
Kakvi su Vaši odnosi sa načelnikom Generalštaba VJ general-pukovnikom Nebojšom Pavkovićem i komandantom Treće armije general-pukovnikom Vladimirom Lazarevićem?
- Naši odnosi su vojnički, profesionalni i drugarski

Najmanja deonica - podsektor „centar" sektora „B"- vraćena je na najbrži i najefikasniji način. Kako su vraćeni ostali sektori?
- Od trenutka formiranja - početkom marta ove godine - do početka operacije za povratak u poslednji i najosetljiviji deo Kopnene zone bezbednosti - Sektor „B", Združene snage bezbednosti su planski, profesionalno, disciplinovano i bez incidenata izvele operacije ulaska i zaposedanja najvećeg dela, preko 75 odsto Kopnene zone bezbednosti u sektorima C (istok i zapad), „A" i „D". Kao i u Sektoru „B", ove akcije smo izveli javno uz prisustvo brojnih zvaničnika međunarodne zajednice posmatračkih timova i predstavnika domaćih i stranih javnih glasila. Tim akcijama je vraćen suverenitet Savezne Republike Jugoslavije na 1.640 kvadratnih kilometara državne teritorije, odnosno, na prostor koji se proteže od Plava do Vranja, i deo zone bezbednosti na krajnjem jugu Srbije prema jugoslovensko-makedonskoj granici. Sve operacije naše Vojske i policije predstavljaju svojevrsne misije mira, koje značajno doprinose stabilnosti na jugu Evrope i sve većem razumevanju i međusobnom poverenju između naše zemlje i međunarodne zajednice.
U svim sektorima Kopnene zone bezbednosti gde su ušli, pripadnici Združenih snaga bezbednosti, vlada mir. Povećana je sigurnost srpskog, albanskog i ostalog stanovništva u tim sredinama. Jugoslovenske snage bezbednosti u potpunosti su se ponašale u skladu sa opredeljenjima i odlukama državnog rukovodstva da se kriza na jugu Srbije rešava mirnim putem i političko-diplomatskim sredstvima. Činili smo sve da zaista, budemo snage mira i poverenja. Iskustva stečena u tim operacijama maksimalno smo koristili i prilikom izvođenja operacije povratka naših snaga u poslednji sektor sada već možemo reći, bivše Kopnene zone bezbednosti.
Stvoreni su uslovi da dani pred nama budu bez nemira i sukoba na prostoru Srbije i Jugoslavije, mada ćemo i dalje morati da vodimo računa o pojavama ekstremizma i njegovog širenja.

Koji će biti mirnodopski zadaci Vaših snaga?
- Svi dosadašnji zadaci koji su izvršavale Združene snage bezbednosti bili su u suštini mirnodopski, jer su Združene snage bezbednosti dokazale da su zaista snage mira, a ne snage rata. NJihovo formiranje izvedeno je po meri izmenjenog političkog, ekonomskog i vojnog koncepta rešavanja krize na jugu Srbije i brojnih specifičnosti koje se manifestuju na ovom prostoru. Naime, s promenom vlasti promenjen je pristup mnogim aktuelnim pitanjima, pa i fenomenima sigurnosti i bezbednosti građana, odnosno, načinu rešavanja oružanih konflikata sa elementima militantnog ekstremizma i pojedinačnog i grupnog terorizma. Težište aktivnosti na planu prevazilaženja krize okrenuto je dijalogu i postupnom vraćanju poverenja, mira i sigurnosti, a za suprotstavljanje naoružanim albanskim ekstremistima dimenzionisane su odgovarajuće snage specijalne namene. Od jedinica Vojske Jugoslavije i policije formirane su relativno malobrojne, ali savremeno opremljene, vrlo okretljive i visoko profesionalne Združene snage bezbednosti.
Dosadašnji efekti delovanja državnog koordinacionog tela i aktivnosti Združenih snaga bezbednosti u Kopnenoj zoni bezbednosti potvrđuju ispravnost i opredeljenja modela i načina angažovanja.

Gode pohvale
- Ocenu izvedene operacije povratka Združenih snaga bezbednosti u sektor „B" Kopnene zone bezbednosti, posle njenog završetka, dali su načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije general-pukovnik Nebojša Pavković, potpredsednik Vlade Republike Srbije i predsednik Koordinacionog tela dr Nebojša Čović, predstavnici NATO, Komande Kfora i posmatračkih timova koji su pratili operaciju na terenu. Sve te ocene ukazuju da je operacija izvedena odlično, efikasno i profesionalno bez incidenata, krvoprolića i većih porketa mesnog stanovništva u smislu raseljavanja. Meni, na mestu komandanta Združenih snaga bezbednosti, moram priznati, takva ocena godi i zato ponavljam svoju već javno datu ocenu da je operacija zaista izvedena planski kao mirovna i odbrambena - kaže general Krstić.

Šef Koordinacionog tela za jug Srbije Nebojša Čović je najavio da Komanda Združenih snaga neće biti raspuštena?
- Osnovni zadaci Združenih snaga bezbednosti u periodu nakon uspostavljanja potpune kontrole nad Kopnenom zonom, svakako su očuvanje mira, obezbeđenje slobode kretanja, zaštita lične i imovinske sigurnosti građana i stvaranje uslova za reintegraciju predstavnika albanske etničke zajednice u institucije sistema - državne organe, organe lokalne samouprave i lokalnu multietničku policiju. Nemam, naravno, iluzija da će sve ići glatko i bez problema, ali kada se uspostavi bezbednost i sigurnost građana, pokrenu mehanizmi privrednog i društvenog života i zavlada mir, dodatno angažovane snage bezbednosti napustiće ovaj prostor. Time će prestati razlog daljeg zadržavanja i angažovanja ZSB i njihove komande na ovom prostoru. Ostaće samo mirnodopski sastavi Vojske Jugoslavije i multietničke policije, u okviru jedinstvenog policijskog sistema Srbije i SRJ. Komanda Združenih snaga bezbednosti postojaće sve dok za to postoje opravdani razlozi. Konačnu odluku o rasformiranju Komande Združenih snaga bezbednosti, doneće onaj po čijoj odluci je i formirana.

Posle velikog uspeha u komandovanju našim snagama, predloženi ste za unapređenje u čin general-pukovnika. Kako ste doživeli ovu inicijativu?
- Kao čovek i vojni starešina - profesionalac, inicijativu sam doživeo kao ličnu satisfakciju i nagradu za sve napore koje sam u proteklom periodu činio na dužnosti komandanta Združenih snaga bezbednosti. To je i priznanje svim pripadnicima Združenih snaga bezbednosti za efikasno i veoma uspešno izvršavanje zadataka.

Predsednik Koordinacionog tela za jug Srbije Nebojša Čović često je kritikovao ponašanje pojedinih pripadnika Združenih snaga. Kakva je bila saradnja s ovim organom?
- Istakao bih da je svaka opravdana kritika u prvom redu dobronamerna i u funkciji je poboljšanja ukupnog stanja i ponašanja pojedinaca, pa je kao takvu treba shvatiti i prihvatiti. Smatram da je kritika dr Nebojše Čovića, koju navodite, bila zasnovana na objektivnim činjenicama, da je kod pojedinih pripadnika Združenih snaga bezbednosti iz sastava policije, bilo krupnih propusta u službi i nedoličnog ponašanja na odgovornim zadacima. Radi efikasnog i pozitivnog uticaja na druge, kritika o kojoj je reč, izgovorena je pred licem javnosti, pa svaki dalji komentar po ovom pitanju smatram da nije potreban. Saradnja sa Koorodinacionim telom bila je veoma dobra, neprekidna, vrlo korektna, i u skladu sa obavezama i zadacima koje smo zajednički izvršavali. Takva saradnja se i dalje nastavlja.

Može li se očekivati nastavak zaposedanja naše teritorije i na Kosovu i Metohiji?
- Rešavanje pitanja Kosova i Metohije nije u nadležnosti Vojske Jugoslavije i Združenih snaga bezbednosti.
Mi smo u okviru svojih mogućnosti i kompetencija prilikom rešavanja problema na jugu Srbije imali česte kontakte sa Kforom i brojne sastanke u cilju koordinacije aktivnosti na planu postupnog i faznog ukidanja Kopnene zone bezbednosti. To je bila prilika da se uspostavi sve veće poverenje između Vojske Jugoslavije i Kfora i smatra da smo i jedni i drugi u tome uspeli. Ostvareni stepen međusobnog poverenja, između ostalog, može značajno uticati na početak rešavanja problema Kosova i Metohije na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN i Vojno-tehničkog sporazuma iz Kumanova.

Formiranjem i javnom promocijom Trećeg odreda specijalne namene prošle godine, Vojska Jugoslavije je najavila spremnost da se tim kontigentom i na miran način vrati na prostor Kosova i Metohije čim se, u skladu sa navedenim dokumentima, za to stvore potrebni uslovi. Na pitanje da li je to u bliskoj budućnosti moguće, rekao bih - moguće je, ali uz napomenu da o tome treba razgovarati tek posle regularno sprovedenih izbora na Kosovu i Metohiji.

PETAR PAŠIĆ



Miroslav Antic,
http://www.antic.org/

STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште