POVODOM IZJAVE PREDSEDNIKA VLADE SRBIJE O DECENTRALIZACIJI REPUBLIKE


Da li će Srbija biti kao Švajcarska

U zemlji kantona budžetska sredstva se dele na ravne časti centralnoj vlasti, kantonima i opštinama. - Našim zakonom nije predviđena opštinska svojina, već ona i dalje ostaje državna


Svaki državnik koji dolazi u posetu Švajcarskoj i koji se, recimo, spusti na aerodrom u Cirihu ili Ženevi, dobija policijsku pratnju do granice sledećeg kantona gde ga preuzima policija tog kantona. I tako sve do odredišta.

Da li će ovakva ili slična slika, koju je svojevremeno opisao jedan od švajcarskih diplomata da bi ilustrovao vlast i nezavisnost kantona u svojoj zemlji, postati i deo naše svakodnevice? Nije nemoguće da će tako i biti. Prema radnoj verziji zakona o lokalnoj samoupravi u Srbiji, nekim opštinama i gradovima biće omogućeno i da obrazuju svoju lokalnu policiju.

Od svakog ponešto

Nije samo Evropska unija želela da kopira švajcarski sistem za sopstveni projekat ujedinjene Evrope. Sudeći prema nedavnoj izjavi premijera Zorana Đinđića, u Zrenjaninu, "da su modeli Švajcarske i Austrije interesantni primeri decentralizacije jer imaju razuđen sistem nivoa lokalnih i regionalnih samouprava", to hoćemo i mi.

Dosad su se u našoj javnosti, ne samo stručnoj već i političkoj, češće pominjale Italija i Španija kao uzori za regionalizaciju i decentralizaciju zemlje. Nema, čini nam se sada, mesta iznenađenju i dilemi posle pomenutih reči predsednika Vlade Srbije. Teoretičari koji se bave regionalizmom i sistemom prenošenja vlasti na niže nivoe i dosad su tvrdili: bilo koji od postojećih obrazaca teško je primenljiv na naše uslove u "čistom obliku". Zato valja očekivati da ćemo u predstojećem, svakako dugotrajnom procesu prenošenja vlasti, "pokupiti" od svakog ponešto. Ruku na srce, ni mi nismo tu bez istorijskog iskustva. U Kraljevini Jugoslaviji svako selo predstavljalo je opštinu.

Zašto su onda primeri koje je Đinđić potencirao zanimljivi? Šta je to u Švajcarskoj i Austriji što treba da bude preslikano u našoj predstojećoj reformi?

Za obe ove zemlje karakteristična je decentralizacija sredstava, odnosno ekonomska decentralizacija.

U zemlji viševekovnih kantona (kojih je danas 26) zakonom su, kako nam je objasnio prof. dr Radoslav Stojanović, stručnjak za međunarodno pravo, sredstva podeljena na ravne časti između tri postojeća nivoa u državi. Centralna vlast, kantoni i opštine dobijaju tačno po trećinu novca za vlastite potrebe. Pitanje je, naravno, da li bi naš, inače siromašan republički budžet mogao da podnese baš takvu raspodelu.

Na sličan način funkcioniše i austrijska federacija, koja u suštini predstavlja regionalnu državu. Od sedamdesetih godina ovde je krenulo ubrzano prenošenje vlasti na opštine, tako da se može reći da je ona praktično sišla do pojedinca. Teoretičari ovu decentralizaciju nazivaju funkcionalnom, s obzirom na to da sindikati i udruženja građana imaju izuzetno važnu ulogu u sistemu. Zanimljivo je i da su sredstva koja ostaju opštinama onemogućila hipertrofiju Beča. Austrijanci su, naime, pomagali nerazvijene lokalne zajednice i na taj način sprečili seobu ljudi u velike gradove, pa i u prestonicu. Takav primer je Tirol i turizam koji je tamo razvijen na ovaj način.

Bliže građanima

Naša dosadašnja zakonska rešenja držala su lokalnu samoupravu u potpunoj zavisnosti. Zato se sve češće govori o neophodnosti povratka nadležnosti opštinama, "da bi opštine, nakon toga mogle da se udružuju tamo gde čine prirodnu celinu", a ne da se iz centara određuje ko će šta da dobije. Pisci radne verzije propisa o lokalnoj samoupravi u više navrata isticali su da će ovdašnja reforma biti zasnovana na raspodeli nadležnosti između republike i lokalne samouprave, funkcionalne i finansijske samostalnosti lokalne zajednice i na njenoj efikasnosti.

Nažalost, kad je reč o finansiranju lokalne samouprave, nema značajnijih pomaka. Dušan Protić, pomoćnik ministra pravde i lokalne samouprave, na letošnjoj konferenciji za novinare, za to je okrivio postojeći sistem prihoda i rashoda.

- U takozvanim konzervativnim modelima decentralizovanih država opštine imaju svoju svojinu, a naš zakon to ne predviđa. Svojina i dalje ostaje državna. Zašto? - pita dr Snežana Đorđević, docent na Fakultetu političkih nauka na katedri za lokalnu samoupravu.

Pored mana ovog zakonskog projekta, koje će, verovatno, biti podrobno razmotrene i u javnoj raspravi, više se ističu njegove vrline. Najpre ona osnovna: decentralizacija, kao preduslov za stvaranje demokratskog društva, znači približavanje procesa odlučivanja građanima. Pri tome, svakako, ne treba zaboraviti ni neke opasnosti. Velika prava, naime, mogu da se izvrgnu u neželjenu suprotnost. Tako je jedna ulica u malom mestu u županiji Pešta u Mađarskoj voljom članova lokalne samouprave dobila ime po zloglasnom Hortiju, Hitlerovom savezniku.

Biljana Čpajak

Back

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште