Title: Message
 

INTERVJU
http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2002/01/13/srpski/I02011201.shtml  

 

Svetozar Krstić, direktor Republičkog zavoda za tržište rada

Dogodine milion bez posla

U Srbiji je trenutno bez posla 780 hiljada ljudi. Najveći procenat nezaposlenih u Evropi i dalje će se povećavati, jer pristižu novi nezaposleni, kaže za "Glas" Svetozar Krstić, direktor Republičkog zavoda za tržište rada.

U 2002. godini očekuje se nov priliv nezaposlene radne snage. Prema prognozama treba očekivati da će biti otpušteno još 50-60 hiljada ljudi, kaže Svetozar Krstić. Ali najjači talas otpuštanja radnika sa posla se očekuje tek 2003. i 2004. godine, kada će najverovatnije biti otpušteno preko 300 hiljada radnika u Srbiji. Dakle možemo očekivati zvanično preko milion radno sposobnih, a nezaposlenih.

Trenutno je manji broj otpuštenih radnika upravo zato što je privatizacija tek počela. Kada se bude ispunio plan koji zahteva da se privatizuje 75 odsto društvenog kapitala, možemo očekivati veća otpuštanja, kaže Krstić.

Otpušteni bankarski radnici kojih je nešto oko 8,5 hiljada u Srbiji samo su kap u moru. Trenutno ih "tehnički" obrađujemo, kasnije ćemo angažovati i stručne timove različitih profila, kaže Krstić.
Ono što posebno otežava položaj bankara je starosna struktura.

Prosek
Na zaposlenje u Srbiji do šest meseci čeka 105 hiljada ljudi, do jedne godine 67 hiljada, do tri godine 204 hiljade, do pet godina 113 hiljada. Više od 10 godina na zaposlenje u Srbiji čeka preko 150 hiljada radnika.

Žene više pogođene
Žene su mnogo više pogođene nezaposlenošću. Od ukupnog broja nezaposlenih 67 odsto čine žene. Prema poslednjim podacima sa osmogodišnjom školom ima 250 hiljada nezaposlenih, sa srednjom 248 hiljada, a sa fakultetom u Srbiji ima 23 hiljade nezaposlenih.

Među otpuštenima je prosek godina veći od pedeset. Otežavajuća okolnost je i kavalifikaciona struktura jer je veliki broj sa završenom gimnazijom, dakle bez posebnih znanja o bankarskom poslovanju. Ova kategorija nezaposlenih nema poseban status u odnosu na sve druge nezaposlene.

Oni koji su uzeli novac su takođe na tržištu, kao i oni koji su se odlučili da primaju nadoknadu sa biroa kojih ima svega osamnaest.
Pravo na novčanu nadoknadu imaju nezaposleni koji su minimum devet meseci bili zaposleni u kontinuitetu, pod uslovom da rad nije prestao krivicom ili voljom samog radnika. Dužina primanja nadoknade iznosi od tri do 24 meseca u zavisnosti od dužine prethodnog staža. Visina naknade maksimalno može iznositi 80 odsto proseka u privredi Republike Srbije.

Nezaposleni imaju pravo da učestvuju u nekima od programa osposobljavanja, dokvalifikacije i prekvalifikacije kao što su osposobljavanje za prvi i drugi stepen stručne spreme, dokvalifikacija za viši stepen stručne spreme, prekvalifikacija za isti ili niži stepen stručne spreme. Zatim programi sticanja posebnih znanja i veština.
Zavod podržava osnivanje malih i srednjih preduzeća, otvaranje novih radnih mesta, zapošljavanje invalida, samohranih radnika, korisnika novčane pomoći i drugih koji se otežano zapošljavaju.

Ali su kapaciteti za ove programe ograničeni tako će u toku 2002. godine 10 hiljada nezaposlenih moći da pohađa kurs računara a dve hiljade kurs stranih jezika. Materijalne mogućnosti su nam veoma ograničene, kaže Krstić, tako da mnogo toga nećemo moći da realizujemo.

Ono što će biti prioritetan zadatak Zavoda je osposobljavanje nezaposlenih za samozapošljavanje i pružanje svake vrste pomoći svim zainteresovanim, jer u narednom periodu sigurno privreda neće moći da apsorbuje milion nezaposlenih. Stvorićemo inkubacione centre koji će se baviti mogućnostima razvoja malog biznisa, reklamiranje, obaveštavanje , konsaltinga. Organizovaćemo sajmove za nezaposlene i poslodavce gde će i jedni i drugi dobijati prave informacije. Pokrećemo od februara meseca list za oglašavane koji će biti besplatan kako za radnike tako i za poslodavce kaže Svetozar Krstić.

Zorica Vuletić

 

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
This email was sent to: archive@jab.org

EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email to: [EMAIL PROTECTED]

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Attachment: spacer.gif
Description: GIF image

Attachment: black.gif
Description: GIF image

Одговори путем е-поште