Hej OSM'ere, I forbindelse med oprydning i haveforeningerne i 'mit' område omdøbte jeg kolonihaveforeningen her [1] fra name=Brevduekolonien Dybdahl til name=Haveforeningen Dybkjær, alt_name=Brevduekolonien Dybkjær. Under alle omstændigheder var det oprindelige navn forkert. Det går dog Mok0 meget på, at det primære navn ikke længere er 'Brevduekolonien Dybkjær' men nu er 'Haveforeningen Dybkjær'. Her kommer I ind i billedet, for hjælp søges til at afgøre en simpel navnedisputs, som essentielt omhandler hvilken rangorden vi ønsker i navngivningen af områder og steder.
* Mok0s indsigelse, for at stedet primært bør kaldes Brevduekolonien, er: at haveforeningen har opsat et skilt ved indgangen hvorpå navnet står [2]. OSM primært bør tage udgangspunkt i, at beskrive virkeligheden på stedet. * Rasmusv's indsigelse, for at stedet primært bør kaldes Haveforeningen Dybkjær, er: at det ifølge Erhvers & Byggestyrelsens/Kort & Matrikelstyrelsens data (AWS) [3] hedder Haveforeningen Dybkjær. At stedet ifølge Kolonihaveforbundet for Danmark [4] hedder Haveforeningen Dybkjær. At stedet hedder Haveforeningen Dybkjær i de lokalplaner Århus Kommune har udarbejdet for området. Samlet set bør de officielle som semi-officielle kilder veje tungere end uofficielle skilte i området. Det er vigtigst for kortet vi prioterer rigtige navne over lokale øgenavne, fordi tingene nu engang hedder sådan i den formelle omgangstone som et kort er i. Jeg er ret afklaret med hvad jeg vil, men da det her er et fællesprojekt, så bøjer jeg mig selvfølgelig hvis jeg bliver stemt hjem. [1] http://www.openstreetmap.org/?lat=56.180116&lon=10.177082&zoom=18&layers=B000FTF [2] Se vedhæftede figur [3] Kig på nodernes metadata [4] http://80.62.38.231/khf/HFListe.asp?AMT_Nr=50&Kreds_Nr=06 Med venlig hilsen Rasmus Vendelboe
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk