> From: Asger Frank [mailto:asg...@gmail.com] > > Altid rart med kilde i ændringssættet eller på objektet; så havde vi uden > videre kunnet se denne.
Hej - Det er mig, der oprindeligt tilføjede de nye til/frakørsler. Som det ses af http://www.openstreetmap.org/way/420844575/history så angav jeg faktisk kilden til den oprindelige highway; source = http://www.vejdirektoratet.dk/DA/vejprojekter/sydvendte_ramper_H060.22/Sider/default.aspx Jeg indtegnede ramperne, lige før konstruktionen gik i gang, som highway=construction ved hjælp af Vejdirektoratets offentliggjorte kort samt JOSM-plugin'et "PicLayer", men jeg har ikke været forbi efterfølgende for at se og korrigere det endelige resultat. Så når Lars Gravengaard <lar...@gmail.com> spørger > Er vi ikke enig om at ned kørsel er trukket alt for langt væk fra op kørslen? - så er svaret: Rampen er tegnet ind på baggrund af vejdorektoratets kort - og i det omfang, der er uoverensstemmelse mellem Vejdirektoratets oplysninger og virkeligheden, så er det virkeligheden, der vinder :-) -- Jakob _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk