VAART-bericht van: chefren <[EMAIL PROTECTED]>


On 3/26/07 9:07 PM, Jos Meijer wrote:
VAART-bericht van: "Jos Meijer" <[EMAIL PROTECTED]>

VAART-bericht van: Nick van Haag - BTB
<[EMAIL PROTECTED]>

De binnenvaartsector kan zelf fors bijdragen aan het voorkomen
van overbodige regelgeving door een aantal maatregelen: 1.
bedrijfskritische functies (voortstuwing, navigatie en communicatie) draaien op meerdere en gescheiden computers die
nergens anders voor gebruikt worden;

Makkelijker gezegd dan gedaan, in de nabije toekomst wil je toch alles aan elkaar hebben en dan moet het aanzienlijk slimmer in elkaar worden gestoken dan nu de "gewoonte" is. Dat er in de buurt van schepen nog IE wordt ge-eist is een indicator dat heel wat mensen er nog geen fluit van hebben begrepen.

Maar op zich, zoveel mogelijk scheiden van functies, dat is de basis om dingen veilig te krijgen, functionaliteit scheiden (zodat alles overzichtelijk wordt) en laagjes.

>> 2. computers zijn voorzien
van stabiele en beveiligde besturings- en backup systemen, met
noodvoorzieningen voor stroomuitval (UPS);

Heel vaak, vrijwel altijd, zijn die Uninterrupted Power Supplies onbetrouwbaarder dan wat je nodig hebt. Omdat ze in een keten zijn opgenomen wordt het geheel er in een keer onbetrouwbaar door. In de praktijk is een dubbel uitgevoerde voeding, met gescheiden aanvoerleidingen, het enige wat enigszins helpt. Zo worden serieuze servers gevoed.

>> 3. elektromagnetische
afscherming van bekabeling, apparatuur en installaties wordt
uitgevoerd volgens de voorschriften die er reeds zijn.

Vaak zijn dat soort voorschriften goed genoeg maar wordt er door details bij uitvoering of gebruik in een keer alles vernield.

Kan ik nog aan toevoegen:

bij 1: en ernaar streven dat een bewezen veilig operating systeem
gebruikt wordt. Daarbij denk ik eerder aan een Linux-variant, Apple
OSX,  of desnoods aan een versie van DOS, dan aan Windows, welke
versie dan ook. En als Windows echt moet, zou ik elke verbinding
met de buitenwereld (internet) uit willen sluiten.

"Bewezen veilig" is oppervlakkig, vermoedelijk "objectief" het veiligste is OpenBSD maar dat heeft als nadeel dat het primitief is.

Mac OS X is in de praktijk veilig en dat ze gevonden bugs duidelijk snel genoeg fixen zegt niets over veiligheid in de toekomst.


..

De ultieme boordcomputer is eigenlijk een
notebook. Die is prima bestand tegen schokken en trillen, heeft een
ingebouwde UPS met een eigen power-down systeem wat het systeem
netjes kan afsluiten als die aan z'n eind komt. Echter, anders als
desktop-computers zijn de moderfne netvoedingen nu juist weer niet
zo dol op andere dan sinusvormige spanningen. Maar voor een paar
centen zijn er ook 12-24 volt voedingen te koop (voor in de auto),
die wel uiterst tolerant zijn. Een afgekeurde notebook (kapot
scherm) met een losse monitor  en toetsenbord is eigenlijk de
ideale onverwoestbare computer aan boord.

Daar zit op zich wel wat in, moderne accu van zo'n notebook valt minder uit dan de gemiddele "echte" UPS.

Er is nog een lange weg te gaan, Microsoft, Linux en OS X zijn voorlopig ver onder de maat voor serieuze besturing van een schip.

+++chefren



* Het nieuwe kabinet? Je eigen mening op www.vaart.nl/peiling
* Het adres voor reacties en nieuwe berichten: [EMAIL PROTECTED]
* Afmelden op: [EMAIL PROTECTED] met tekst: unsubscribe VAART-L


Antwoord per e-mail aan